Tap to unmute

Odhalujeme SCIO | KOVY w/jsemvobraze

Sdílet
Vložit
 • čas přidán 4. 06. 2022
 • Komplexní sonda do fungování SCIO - soukromé firmy s obřím vlivem na české školství. Prvotní vzestup, válka s Cermatem, odrážení kritiky, absence nezávislé kontroly, fakulty platící méně než uchazeč, šéf firmy v roli poradce ministra i podvody u testů. Ale také vlastní vize škol nebo testování, které si fakulty rády volí... To vše a mnohem více dnes budeme postupně odhalovat. Jdeme na to!
  Sledujte holky (jsemvobraze) na IG: jsemvobraze
  Scénář: Kovy, Johy, Terez
  Postprodukce: Marek, Kovy
  Kamera, Barvy, Zvuk: Marek
  ODEBÍREJTE OBA MÉ KANÁLY:
  ► Kovy: bit.ly/1c6Vjvw
  ► Gameballcz: bit.ly/1hJAGd3
  SLEDUJTE TAKÉ:
  ► Instagram: kovy_gameballcz
  ► Twitter : kovy_gameballcz
  ► Facebook : Gameballcz
  ► SoundCloud: soundcloud.com/kovy_gameballcz
  ► Snapchat: kovy_gameballcz
  ZDROJE:
  1 zpravy.aktualne.cz/domaci/min...
  2 www.seznamzpravy.cz/clanek/do...
  3 osteffl/post...
  4 www.scio.cz/nsz/slevy.asp
  5 www.scio.cz/obchodni-podminky...
  6 www.scioskoly.cz
  7 scio.nsz/pos...
  8 www.seznamzpravy.cz/clanek/ja...
  9 www.scio.cz/download/NSZ-v-pr...

Komentáře • 835

 • Jana Pavlicová
  Jana Pavlicová Před 5 měsíci +175

  Za úplně nejzásadnější otázku považuju, zda opravdu jde ze SCIO testu určit, jestli má student na studium dané VŠ. Podle mého názoru ani náhodou.
  Já jsem na na tyhle testy neskutečně hloupá, nikdy mi nesly, ale na vysoké jsem neměla horší známku ze zkoušky než béčko..kdybych ale dělala scia, ani se nedostanu :)

  • Ondrej Soroka
   Ondrej Soroka Před 5 měsíci +1

   O jakou vysokou školu se jednalo?

  • David Z
   David Z Před 5 měsíci

   Neuvedla jste, jaké konkrétní testy máte na mysli. Ty nejčastější, OSP, testují uchazečův cit pro češtinu, schopnost logicky docházet k závěrům, a zároveň zvládnout obojí v časové tísni. Z nějakého důvodu dotyčné VŠ mají zájem právě o takové kandidáty. A jsou to právě VŠ, nikoliv SCIO, kdo si určuje pořadavky. Napadlo vás, že možná není jejich cílem zjišťovat, zda uchazeč dokáže školu dokončit? Mraky lidí dokončí VŠ díky podvádění, ale opravdu chceme, aby testy vybíraly jedince schopné a ochotné podvádět? Tím samozřejmě nemířím na Vás, možná Váš obor nevyžadoval ani schopnost správně argumentovat ani logické dovednosti. V takovém případě by ale vina byla zcela na straně školy, která se rozhodla vyžadovat nevhodný test.

  • JN M
   JN M Před 5 měsíci +11

   Nedá:) SCIO testy prověří schopnost studenta řešit SCIO testy, nic víc, nic míň:)

  • Patrik Fišer
   Patrik Fišer Před 5 měsíci +4

   Každý takový test pustí i lidi, kteří na to nemají, ale zároveň jím neprojdou někteří, kteří by měli. Ale nás se na žurnalistiku hlásilo okolo 1 500. Tam prostě nejde nabrat všechny s tím, že se to v průběhu času vyhází. Ti studenti by se do té školy ani nevešli. Jak jinak ty lidi rozřadit, než nějakým testem?

  • Agfd
   Agfd Před 5 měsíci +14

   Souhlas. Obtížnost vysokých škol se navíc diametrálně liší nejen v závislosti na oboru, ale i konkrétní škole, takže nějaký jeden Scio test nemůže mít vypovídající hodnotu

 • Lukáš Kadeřábek
  Lukáš Kadeřábek Před 5 měsíci +715

  Skvělá práce, jen se tak trochu obávám toho, co bude zítra ve zprávách:-D

  • Ema Vrzáková
   Ema Vrzáková Před 4 měsíci

   "No nic dobrýho možná" 🤣🤣🤣

  • Lukáš Kadeřábek
   Lukáš Kadeřábek Před 5 měsíci +2

   @Fabricio Fabricius V pohodě, Váš názor nehodlám rozporovat. Omlouvám se za toho trolla, ale podle nicku, který je dosti anonymní jsem tak usuzoval.

  • Fabricio Fabricius
   Fabricio Fabricius Před 5 měsíci +1

   ​@Lukáš Kadeřábek Nejsem troll. Rozumím Vám a respektuji Váš názor. Omlouván se, jestli tento můj příspěvek působil příliš ofenzivně. Jenom jsem vyjádřil svůj názor, kterým jsem chtěl rozhýřit diskusi o tomto videu, které se mi obsahově vůbec nelíbilo, přišlo mi strašně nepromyšlené, nezastínila to ani pěkná technická strana tohoto audioviziuálního kousku.

  • Lukáš Kadeřábek
   Lukáš Kadeřábek Před 5 měsíci +1

   @Fabricio Fabricius Obyčejně "trolům" neodpovídam, ale pro tentokrát udělám výjimku. Video jsme hodnotil čistě subjektivně a to z více aspektů, tzn. nejen obsah.

  • Fabricio Fabricius
   Fabricio Fabricius Před 5 měsíci +2

   V čem je tohle video skvělé? Vždyť tam jenom hloupě kritizují soukromou společnost, která není nezisková a která nedělá z obecného etického pohledu vůbec nic špatně.

 • Martina Vlková
  Martina Vlková Před 5 měsíci +199

  Ze scio srovnávaček v 7. třídě jsem byla studijně zakomplexovaná až do dokončení inženýra. Ten pocit, že ti někdo “erudovanej” předá na papíře informaci, že nemáš na vysokou školu, je fakt libovej a člověka třeba poznamená tak, že se od tý sedmý třídy ve škole snažit nebude, když na to přece nemá, a pak nakonec fakt na tu vejšku nepůjde. Sebenaplňující proroctví jen to fikne.

  • Marek Jedlička
   Marek Jedlička Před 4 měsíci +1

   Já třeba v tomto nemůžu souhlasit. Kouká se na jednu stranu věci, nikoli na celek. Ano tyto testy z něčeho vychází a dokáží někomu naznačit, co má a nemá dělat. Nikoli na mnoho faktoru, které rozhodují o studiích... např. pro flegmatika toto znamená, že jde na učiliště a nulové ambice. Pro člověka, který je ambiciózní to znamená nakopnutí. Nechci znít hnusně vůči Vám, ale proč na to koukáte takto ? Proč se na to nepodíváte ze strany: Kdyby mě nevybudili "nenasrali", nikdy nedosáhnu čeho jsem dosáhla. Nejsem věštec, ale dle popisu usuzuji, že ta "nasranost" je Váš případ. A oni hodnotí pouze faktor všeobecné znalosti, nikoli vlastnosti, zázemí atd...
   Dodám: vyšlo mi ve SCIO, že vysoká není problém a ve finále jsem "hloupý" středoškolák, protože AJ... Ale prostě znám spousty lidí, kterým vyšlo učiliště a tak je to vybudilo, že zvládli vysokou jak nic. Je to o povaze člověka a tu my hodnotit ještě neumíme.

  • Curious Cat
   Curious Cat Před 5 měsíci +3

   V tom případě to nebylo přece o tom, že někdo erudovaný předal informace o čemkoliv, ale k něčemu to tedy vedlo. A na vysokou školu jste přijímací testy nedělala? Věřím, že ano. To jsou taky srovnávací testy nakonec. A jestli na to někdo nemá, tak se to většinou ukáže až když je ten jedinec přijatý. Viz. pověstná síta, tedy předměty, na kterých vylétne spousta studentů prvních ročníků.
   PS. Nemyslím si, že za to můžou testy a pocity z nich, jestli Vás to nakonec motivovalo ke studiu na vysoké škole, ne?

 • Martin Ciprys
  Martin Ciprys Před 9 hodinami

  Mě ty odpovědi SCIO spíš utvrdily v tom, že to dělají s víceméně dobrým úmyslem. Už to, že se s váma o tom otevřeně baví.
  Posmívat se, že něco dělají se ziskem...

 • Adam Široký
  Adam Široký Před 5 měsíci +387

  Ještě jste zapomněli zmínit kauzu s tím, jak SCIO odmítlo některé jejich učebnice (které stojí 900 Kč) dát do knihoven, což podle zákona musí.

  • klára kučerová
   klára kučerová Před 5 měsíci +2

   @Marian Šámal Proč je to prasárna? Z výpůjček v knihovnách jdou autorovi platby přes Diliu, a to dokonce roky a roky poté, co daná knížka vyšla.

  • Filip Korf
   Filip Korf Před 5 měsíci +1

   Rád bych si o té kauze kdy to odmítnuli něco přečetl, ale nemůžu nic najít, byl k tomu nějakej článek třeba?

  • Natalie S
   Natalie S Před 5 měsíci +1

   @Aiku Yume S tímto naprosto souhlasím.
   Můj komentář byl původně opravdu mířen proti velkým výdělečným autorům/společnostem

  • Aiku Yume
   Aiku Yume Před 5 měsíci +4

   @Natalie S Ne každý autor nutně píše knihu kvůli penězům. Někdo se chce prostě jen umělecky projevit, to mu přeci nemůžeme upřít, pokud nemají finanční možnosti na zaplacení pěti výtisků. Jasně, SCIO už má nahrabáno dost a pět knížek ho opravdu nemusí trápit, obecně vzato bych to ale nebrala jako povinnost, pro méně známé autory mohla by např. alespoň část nákladu hradit knihovna nebo samotný vydavatel. Nevidím důvod, proč by si knihovna nemohla jeden výtisk normálně koupit sama, stejně jako jiné knihy.

  • Martin Soukup
   Martin Soukup Před 5 měsíci +8

   @kolomaznik333 až na to, že tohle se váže na riziko podnikání. Ono jaksi podnikání v regulovaném prostředí je stále podnikání.

 • v i m
  v i m Před 5 měsíci +1348

  Mrzí mě, že SCIO využívají hlavně fakulty, co jsou líné si dělat vlastní přijímačky. Nedostal jsem o bod na na obor, který se týká historie, protože jsem měl v matematické části Obecných předpokladů špatný výsledek... 800 korun za přihlášku + 800 korun za jedny scia loni, taky nebyly jednoduché, nemohl jsem si dovolit dát si víc přihlášek a víc termínů scií...

  • Dobrý den.
   Dobrý den. Před měsícem

   ​@kovam1234 Od 15 do Albertu opravdu nemůžete.

  • Ema Vrzáková
   Ema Vrzáková Před 3 měsíci

   @badmaniak to máte pravdu neurážite mého otce vůbec né

  • badmaniak
   badmaniak Před 3 měsíci +2

   @Ema Vrzáková "Blbci" by neměli mít vysokoškolský titul. :)
   A koho do toho zařadíte, je na Vás. Nechci Vás ani Vašeho otce urážet. :)

  • Ema Vrzáková
   Ema Vrzáková Před 3 měsíci

   @badmaniakvíš no psycho jsou všecky zkoušky že scia nebo cermatu možná hloupý nemaj na škole co dělat ale může je tam dostat vzhled a s tím jestli kradou neuděláš nic pokuď se budeš vztekat múj drúhý rodič se vztekal
   V hospoďě nad politikou a nikdo mu
   Neodpověděl všichny se od něj otočily hlavy pryč jo eště k tomu to
   Jsou jeho kamarádi takže trochu máš pravdu ale měl bys zmírnit svou vztek ten nic neřeší ani dnes.

  • badmaniak
   badmaniak Před 3 měsíci +2

   @Ema Vrzáková Tak to pozor! Já jsem naopak ten, který na status vůbec nehledí a podporuji jakékoliv sociální úlevy, školství zdarma, atd.
   Jen tvrdím, že blbý člověk by neměl mít titul. Tak to bylo a vždy bude.
   A proč by měl někdo mít titul ze školy, která mu nic nedá? Jen aby stoupl v sociálním žebříčku? Aby bral peníze nám, kteří dotujeme právě ty, kterým to vzdělání něco dá?
   A právě SCIO nebo příjimačky ukážou, kdo na to má a kdo ne. Případně na technických školách prostě po půl roce nebo roce vyletí.
   Škola prostě není pro hloupé. Hloupí mají zase jiné příspěvky, pokud nenajdou práci třeba s výučním listem. A proti tesařům třeba nic nemám. Malířům, obráběčům, soustružníkům...
   Jen prostě ať se někdo, kdo má nízky percentil z matiky, nežene do vysoké školy, nic víc, nic míň.
   Jo a se SCIO taky nesouhlasím. Percentil by měl být pevně dán z minulých let a ne pokaždé znovu. Případně celý rok stejný percentil. A zkouška by měla být objektivnější a ne jak test u psycholožky třetí úrovně...

 • TheWestDESIGN
  TheWestDESIGN Před 5 měsíci +379

  Call centrum SCIA s 3 operátorama? Tak teď už mi dává smysl, proč se při covidových online testech nedalo ani po 2 hodinách neustálého zkoušení dovolat. :D

  • Jiří Boček
   Jiří Boček Před 5 měsíci

   @Patrik Fišer Obávám se, že jste použil tak zásadní argument, že se Vám již odpovědi od společnosti @Scio nedostane. :)

  • klára kučerová
   klára kučerová Před 5 měsíci +1

   @Scio A což takhle zaškolit a přijmout více lidí zrovna na tuto akci? Termín je znám předem, jistě se na nával volajících dá předem připravit, ne?

  • Nicola Procházková
   Nicola Procházková Před 5 měsíci

   Otázka taky je, proč by tam někdo volal? 🤷‍♂️

  • Patrik Fišer
   Patrik Fišer Před 5 měsíci +34

   @Scio víte o tom, že si můžete nabrat a zaplatit externisty jen na ty termíny zkoušek? Nevěřím tomu, že by to museli být vaši zaměstnanci, kteří by museli být u celého procesu přípravy těch zkoušek

  • Scio
   Scio Před 5 měsíci +9

   Otázka je, co by tam těch cca 20 lidí dělalo, když zrovna nejsou NSZ :-)

 • Pavel Krupicka
  Pavel Krupicka Před 5 měsíci +72

  Toto se mi zdá trošku, kdo chce psa býti hůl si najde. Resp. je slyšel jsem pouze kritiku a zesmesneni všeho co řeknou. poměrně účelně:-/

  • Sára Němcová
   Sára Němcová Před 5 měsíci

   @Fabricio Fabricius Já jsem naopak ráda, že nešli Sciu na ruku. Vedle Cermatu jsou možná dobráci, ale to neznamená, že jim mají dělat dvacetiminutové PR.

  • Fabricio Fabricius
   Fabricio Fabricius Před 5 měsíci +17

   Hlavně je to hloupá kritika soukromé společnosti, která není nezisková a která vzhledem ke své právní formě nic neetického nedělá.

  • Filip Kuzdas
   Filip Kuzdas Před 5 měsíci +3

   Naprosto s vámi souhlasím

  • mira100s
   mira100s Před 5 měsíci +3

   Souhlasím, konečně rozumný názor

 • Herdek550
  Herdek550 Před 5 měsíci +66

  Já bych neobviňoval SCIO. Je to volba univerzit, jestli použijí SCIO testy nebo vlastní. Je to také chyba univerzit, že dovolují studentům jít klidně na 5 pokusů a použít až nejlepší výsledek, což vede k sociálním nerovnostem. Školy by se jistě mohly domluvit se SCIO, aby školám připravili testy na míru, které by se psaly v budově školy zdarma (hradila by to škola z poplatků za přihlášku).
  A pokud jde o střední školy, tak tam je to chyba sátu, že přijímačky vůbec reguluje. Škola by měla mít možnost si sestavit přijímačky sama (případně využít externí soukromou fimu jako je SCIO).
  SCIO se dopouští jen toho, že nabízí "drahé" přípravné kurzy. Nicméně přípravu na SCIO testy může vyučovat kdokoliv, jde o znalosti, na to není žádná licence. Jedná se o volný trh a do toho bych rozhodně nijak státem nezasahoval. To by stát potom mohl rovnou regulovat i všechny jazykovky, protože "je nefér, že se někdo může naučit další jazyk, když má dostatek peněz".

  • Bananeq__
   Bananeq__ Před 5 měsíci +1

   @DragonSlawe záleží na tom, o jakých Scio se bavíme... Na zsv, matice, ajině se můžeš naučit, na osp se naučíš jen z části.
   Každopádně za mě určitě jde i o to, jaké zadání chytneš - na jednom OSP jsem z verbálního oddílu vůbec nestíhal číst ty texty, na druhém jsem měl vše ještě 5 min před limitem 🤷‍♂Nebo možná stačí si zvyknout na typy úloh, těžko říct.

  • Bananeq__
   Bananeq__ Před 5 měsíci +1

   @Jana Zahradníčková je fuk, jestli je na termínu 5, nebo 500 lidí. Ten percentil je harmonizovaný.

  • za ku
   za ku Před 5 měsíci

   Souhlas, je třeba zakázat zákonem

  • Jana Zahradníčková
   Jana Zahradníčková Před 5 měsíci +2

   @DragonSlawe Tak ono záleží na dvou aspektech
   a) tvůj výsledek - tvoje body - ano, něco se dá naučit
   b) výsledky těch ostatních - jsou to srovnávací zkoušky, většinou nejde o body jako takové, ale percentil, tedy to, jak na tom seš ve srování s ostatníma.
   Určitě jsou termíny, co jsou "lépe" a "hůře" obsazené.

  • DragonSlawe
   DragonSlawe Před 5 měsíci

   Zajímalo by mě, zda po pátém opakování testů je výsledek podstatně lepší než u prvního pokusu. Z mé vzorky velikosti 1 plyne, že je to úplně jedno.

 • spaghetti yum yum
  spaghetti yum yum Před 5 měsíci +180

  díky, díky a ještě jednou díky za tyhle videa! i Ty i holky jste moc šikovní, díky!

  • Antonín Lukeš
   Antonín Lukeš Před 5 měsíci +2

   Nevím co videem dokázali za mě je to jen hate, vadí jim jakákoliv privatizace ve školství.

 • Adele Beale
  Adele Beale Před 5 měsíci +45

  Skvělé video! Samotný obsah testů mi přijde šílený - většina otázek netestuje znalosti, ale to, co zmiňujete - kolik si člověk mohl dovolit investovat do příprav. Mluvím teda ze své zkušenosti, ale mám v okolí velmi chytré lidi, kteří se přes SCIO nedostali, protože jim prostě nesedl samotný koncept a mohli tak zapomenout na vysněné obory (které ještě navíc nemají nic společného se zmíněným obsahem testů).

 • AlonellyFox
  AlonellyFox Před 5 měsíci +173

  SCIO testy jsou snad zatím největší zlo které jsem mohl vidět. Spousta mých spolužáků se nedostala na VŠ jen kvůli špatnému výsledku ze SCIO testů, i přes to že jejich prospěch je výborný a na vysokoškolské studium mají. Znevýhodněni byli tím, že nestudovali gymnázium, pro které jsou testy (alespoň z matematiky) balancovány.
  Nastává tedy problém, že na odborně zaměřenou VŠ se nedostávají lidé, kteří už nějaké základy z daného oboru mají ze SŠ a vědí, že je tento obor baví. Poté se není čemu divit, že po prvním semestru odpadá čtvrtina až polovina studentů

  • Vendula Hájková
   Vendula Hájková Před 5 měsíci

   @Dan We Já jsem dělala oboje a IQ test mi to teda nepřipomíná :D

  • Dan We
   Dan We Před 5 měsíci

   Kdysi jsem zkoušel nanečisto nějaké zadání SCIO testů, a spíš než nějaké přijimačky mi to připomínalo IQ test.

  • Šárka Dudová
   Šárka Dudová Před 5 měsíci

   Nemám gympl. VŠ mám stejný obor jako SŠ. Přijímačky byly SCIO. Obor je humanitní bez matiky, na střední jsem měla matiku jen do druháku. Matiku jsem měla 76, logiku 96. Podle mě to jde naučit. Je to jako křížovka, stačí pochytit princip testů. Zaplatila jsem jen jeden pokus a dostala se. Žádná komerční příprava (jen staré sehnané staré testy po známých), matiku jsem v době absolvování testů neměla ve škole 2 roky.

  • Vendula Hájková
   Vendula Hájková Před 5 měsíci

   @Martin Karásek No problém je nerovnost náročnosti těch dvou možností přijetí. Pokud projdete testem z matiky na příjmačkách, tak fakt v tý matice nejste úplně špatnej. Pokud na scio (matika nebo všeobecný), tak to není tak úplně jistý.

  • Martin Karásek
   Martin Karásek Před 5 měsíci

   @Vendula Hájková To jsem netusil, ze nektere skoly to resi takhle, nicmene mi neni jasne kde vidite problem - ta fakulkta nejspise tusi co v tech testech a jake vysledky ocekava od budoucich studentu, a podle toho si urci ten pozadovany pocet bodu - kdyby delala vlastni test tak to nejspis bude chtit podobne ne?

 • Jiri Svoboda
  Jiri Svoboda Před 5 měsíci +328

  Supr video, díky za něj. Nicméně, bohužel firem, který benefitují z neschopnosti státu dělat věci pořádně je celá řada, a zdaleka se to netýká jen školství (příkladem budiž třeba těch x nástrojů na uživatelsky příjemnější vyplnění daňovýho přiznání). Nikdy to na kameru neřeknou, ale tak to je. Otázka jestli by to bez Scia nebylo ještě horší.
  Eticky je opravdu zvláštní, že na Scio školách se nedělají scio testy (za mě největší wtf moment a důkaz, že je to prostě čistě o byznysu), nicméně myslím si, že ve videu měl zaznít i fakt, že na Scio školách se platí poměrně tučný školný. Tzn. není to tak, že by Scio bralo peníze od zoufalých studentů a rodičů a financovalo s nima svoje školy pro pár vyvolených.

  • Kateřina Wroblowská
   Kateřina Wroblowská Před 4 měsíci +1

   Je to tak, jsem přesvědčena, že školné na Scio školách je dostatečně vysoké, aby žádné dofinancování z doučování nebylo potřeba. Zároveň bych ráda doplnila, že Scio školy jsou svým založením velmi alternativní a, pokud je mi známo, neznámkují ani netestují (žádnými testy, tedy ani těmi Scio) - jsou postavené na zcela odlišné filozofii. Před vytvořením zkratkovitého názoru doporučuji dohledat více informací na jejich webech 😉

  • Fabricio Fabricius
   Fabricio Fabricius Před 5 měsíci +3

   @Baph0met Pěkně napsáno. Já i mám přímo osobní zkušenost s těmi testy od Scia. Nemůžu jim nic moc v tomto ohledu vytknout. Mají svůj jistý styl, který podle mě rozhodně dává smysl. To, jestli se tyto testy hodí na přijímací zkoušky na ten či jinen obor na vysoké škole, není absolutně jejich starost. Systém ohodnocení těchto testů spočívá v tom, že se bodový zisk porovnává s ostatními a na základě toho se stanoví percentily. To mi přijde hodně fajn, je pak jedno, jak moc ten test byl těžký. Dost lidí klidně může dosáhnout požadovaného percentilu hned na první pokus, protože někdo prostě logicky musí dosáhnout těch nejvyšších percentilů. Tito lidé jim tak zaplatí jenom jeden test. Nevidím v tom tedy žádný větší problém, není tam tak rozhodně vidět enormní snaha na studentech vydělat co nejvíce. Kdo není spokojen, ten si holt zaplatí další pokus. Taky mi nepřijde, že by platilo, že ten kdo si koupí ty různé přípravné kurzy, musel získat automaticky hrozně moc bodů. Samozřejmě, že to nějaká výhoda je, ale rozhodně není tak extrémní. Každý ten test je přece jenom jiný. Celkově mi teda ty jejich testy přijdou docela v pohodě. Scio je schopné i uznat v nějaké otázce chybu a pak podle toho následně upravit body a tím pádem i ty percentily.

  • Baph0met
   Baph0met Před 5 měsíci +5

   @Fabricio Fabricius Souhlasím, a také je SCIO ještě k tomu jedna z těch "dobrých" firem, snaží se prosadit změnu a zlepšit systém.
   I firma prosazující životní prostředí musí z něčeho přežít, čili jim jde o zisk. Zisk a dobrá věc či poselství se nevylučují, ba naopak.
   Kdyby lidé (mám na mysli společnost) byli takoví andílci a chtěli to nejlepší, podporovali by změnu, firmy pro recyklaci a životní prostředí... firmy jako je SCIO.
   Ale lidé radši ušetří pár korun, ušetří na kvalitě, radši budou podporovat veřejné zastaralé nefunkční systémy a firmy z daní, a pak mají ještě tu smělost si stěžovat jak je všechno na hovno, když jsou to právě oni kdo tento systém na hovno podporují.
   Kvalita není zadarmo a stát je nejhorším garantem kvality, pokud tohle lidem (společnosti) nedojde, nikam se neposuneme.

  • Fabricio Fabricius
   Fabricio Fabricius Před 5 měsíci +4

   Co je divného na tom, že soukromá firma nabízí více produktů, které jsou odlišné a mezi kterými není průnik? Co je také špatného na tom, že Scio s.r.o. jde hlavně o byznys? Vždyť je to proboha naprosto logické. Primárním cílem jakékoliv soukromé společnosti je skoro vždy zisk, to by naše postsocialistická společnost konečně měla akceptovat. V médiích si pak můžou kecat o čem chtějí jejich majitelé. Sami určitě vědí, že kdyby řekli pravdu, o co jim primárně jde, tak by tady schytali neoprávněnou kritiku. Mají často i samozřejmě jiné cíle, ale vždycky pro ně bude primární prostě přežít, splatit své závazky, které nikdo jiný neuhradí, a prostě vydělat majitelům penízky.

  • Myluke
   Myluke Před 5 měsíci +2

   @Jana Zahradníčková Znáte termín, náklad obětované příležitosti? Ten totiž říká, že to co dělá stát, je naopak neefektivní a vede to k plýtvání zdroji.

 • Martin Karásek
  Martin Karásek Před 5 měsíci +68

  No za mě je naopak přístup "sice na tom vyděláváme, ale je to podle nás špatný systém a jsme pro zrušení i když nás to bude stát byznys co na tom máme" docela sympatický. Drtivá většina subjektů se totiž chová přesně naopak - nějaký dysfunkční státní systém, na kterém mají založené živobytí vynáší do nebes i naprosto bizarními pseudoargumenty, i když je to doočíbijící nesmysl (zdravím třeba stravenkové firmy :-) )

 • Tasky cz
  Tasky cz Před 5 měsíci +49

  Ahoj Kovy, vím že je na tvém kanále často velkým tématem (nebo alespoň vždy byla) Halina Pavlovská. Tak jsem ti chtěl oznámit že se mi podařilo nalést originální stůl z pořadu Banávové rybičky v zachovalém stavu a druhou, starou, více ošuntělou desku jež byla též použita v natáčení. 🙂🖖🏻

 • Domi 25
  Domi 25 Před 5 měsíci +271

  Se Scio testy na VŠ ze zásady nesouhlasím. Když jsem se před 3 lety hlásila na vysokou školu, tak jsem původně myslela, že půjdu na práva do Prahy. Jakmile k nám na gympl přišel na návštěvu zaměstnanec Scia a ve zkratce shrnul všechny sumy, tak jsem se naprosto zhrozila. Dát peníze za přihlášku, za přípravné učebnice, kterou jsou od Scia pěkně drahé, za přípravný kurz, dokonce i za včasné zveřejnění výsledků (pokud si nevystačíte s mini variantou) a taky za každý pokus!!! Přišlo mi to naprosto neakceptovatelné. Díky bohu, že jiné fakulty Univerzity Karlovy v Praze stále sestavují vlastní testy a nepředhodí uchazeče téhle po penězích lačnící organizaci. Právě dokončuji bakaláře a příští týden mě čekají přijímačky na navazující magisterské studium - opět takové, které sestavuje škola a které nejvíce ověří, zda na studium uchazeč má.
  PS: Scio testy jsou, co tak poslouchám od kamarádů, rok od roku těžší, tudíž větší šanci uspět má opravdu jen ten, kdo si ty jejich super drahé materiály pořídí. To znevýhodňuje hrozně moc chudší rodiny, jejichž dítě je však chytré a na studium na VŠ rozhodně má.🤦‍♀️ Nehledě na to, co jsem naznačila výše. Je nesmysl konat přijímačky z obecně studijních předpokladů, fakulty by měli skládat vlastní testy, které opravdu ověří, zda na studium uchazeč vůbec bude mít. Pak se díky Scio sice dostane, ale hned o prvním zkouškovém poletí. Just saying.

  • Jolana Kurzweilová
   Jolana Kurzweilová Před 5 měsíci +1

   @klára kučerová já mám vš dávno za sebou 🙂, syn šel na scia jednou a měl 98 percentil. Ale je pravda, že znalost systému, typu otázek pomůže. To ale stačí podívat se na ukázky zdarma.

  • klára kučerová
   klára kučerová Před 5 měsíci

   @Jolana Kurzweilová Prostě je to ten typ, co rád platí, protože si myslí, že dražší je prostě lepší.

  • klára kučerová
   klára kučerová Před 5 měsíci +1

   @Jolana Kurzweilová Tak to zkuste a uvidíte. Budete překvapena, kolik udělá příprava. Pro info - já to mám za sebou na MUNI. Skončila jsem v 85. percentilu, tak vím, o čem mluvím.

  • Bananeq__
   Bananeq__ Před 5 měsíci

   Není potřeba za nějaké materiály utrácet, ale ceny zkoušek jsou dost přehnané... a ve výsledku i u mini člověk výsledek dostane dříve (asi o 2-3dny později, než u té dražší varianty) - a to samozřejmě nenapíšou.
   O tom, zda něco OSP vůbec testují - těžko říct. Řekl bych, že hlavní kritérium je čas, ale to mi nepřijde, že by nějak vyjadřovalo, zda je někdo dobrý na danou školu či ne.
   Zda jsou testy čím dál těžší - nemyslím si. To říká každý i o maturitě, přičemž realita je jinde.
   Ve výsledku ale souhlasím, že Scio, konkrétně OSP (ostatní testy o něčem asi vypoví), jsou celkem o ničem... ale více pokusů (za přehnaně vysokou cenu) je fajn. Každému se třeba ty fakultní přijímačky nemusí hned povést a taky to neznamená, že na tu školu nemá. Každopádně když to těm fakultám vyhovuje, tak co se dá dělat.

  • Veronika Navrátilová
   Veronika Navrátilová Před 5 měsíci +1

   @Jolana Kurzweilová ne nabiflovat, ale pokud vás naučí jak jsou otázky postaveny, tak pak už dokážete ty úlohy řešit mnohem rychleji. Já jsem před kurzy neměla nějaké špatné výsledky, měla jsem kolem 80, ale po kurzech jsem šla přes 90, což mi pomohlo hodně. A bylo to víc jak 10 let zpět a zdaleka ta situace nebyla taková jaká je dnes. :/

 • Niky Vanc
  Niky Vanc Před 5 měsíci +22

  Pamatuju si, že když jsem končila na základce, tak jsem si schválně zvolila gymply bez scia (tj. s vlastními přijímačkami). Protože mi ty jejich testy nebyly sympatické. A nelituji. Asi mi taky vadilo, jak moc byly ve výhodě děcka, jejichž rodiče si mohli dovolit zaplatit doučování, respektive přípravu na scio testy apod.

 • Vladimír
  Vladimír Před 5 měsíci +80

  Jestliže stát selhává v zajišťování některých potřeb občanů na poli poptávky, nevím zásadně žádný problém v tom, proč by v demokratickém systému tržní ekonomiky nemohl tuto invaliditu kompenzovat soukromý tržní subjekt. Samozřejmě, že si za to nechá zaplatit, neboť musí pokrýt své náklady a jak známo podnikání je uskutečňováno za účelem dosažení zisku. Dokud zde existuje poptávka po těchto službách, vždy bude někdo, kdo díru na trhu vyplní, nezávisle na tom, jak vysoký je jeho standard sociálního cítění vzhledem k cenové politice a rozhodně se nejedná o jedinou společnost, která neschopnost státu více či méně úspěšně vyvažuje.

  • Klára Popílková
   Klára Popílková Před 5 měsíci

   @Denisa Morongová a jak to chceš teda řešit? Věci prostě nejsou zdarma, nejde je jen tak udělat zdarma.

  • Shlomo Kafka
   Shlomo Kafka Před 5 měsíci +3

   Přesně. Pak ale není problém tak dalece Scio, ale bažina na Ministerstvu školství. Jenže ta se těžko kritizuje.

  • Jan Tichý
   Jan Tichý Před 5 měsíci

   @Denisa Morongová You are not clown. You are entire circus.

  • Denisa Morongová
   Denisa Morongová Před 5 měsíci +1

   V tom případě je na místě jediné - smash capitalism :)

 • Michael Svoboda
  Michael Svoboda Před 5 měsíci +18

  Přijde mi nefér kritizovat Scio za prodávání doučování. V současném, politicky vynuceném systému je to zcela racionální chvání - co je na tom nemorálního?

 • Kryštof Pažourek
  Kryštof Pažourek Před 5 měsíci +3

  Normálně nepíšu komentáře, videa od tebe mi přijdou super, nicméně dnešní mě spíše zklamalo.
  Minimálně první polivina videa byla za mě fakt špatná. Moc jsem neporozuměl celkovýmu smyslu. S cenou přijímaček to byl taky fail, přeci je jasný, že se SCIO musí nějak uživit. Je to soukromá firma. V ČR je bohužel problém ten, že každý si myslí, že vzdělání je přeci "zdarma". Do budoucna to bude čím dál větší problém a stávající systém veřejného financování je dlouhodobě neudržitelný (jako příklad může posloužit to, kolik lidí zneužívá status studenta pro nižší daně a odvody).
  SCIO tu nemusí být do konce všech věků. Každý přece může založit vlastní vzdělávací firmu, která bude konkurovat právě SCIU a nahradit ji ve stávajícím systému.
  Fakulty chápu, musí se chovat jako řádní hospodáři a tento systém přijímacího řízení je pro ně daleko levnější. Pokud bych jako fakulta chtěl zavést vlastní přijímačky, tak bych za to samozřejmě chtěl taky řádně zaplatit.
  Na videu se mi líbilo alespoň upozornění na online podvody
  Nerozumím, proč by tahle možnost měla zůstávat i po covidu. Vždy by se měly psát testy prezenčně.
  Celkově to video bylo ale zklamání, působilo velmi zaujatě a kvůli tomu i neprofesionálně. Škoda, snad první video na tomto kanále, co se mi nelíbílo.

 • Michal Mužík
  Michal Mužík Před 5 měsíci +99

  CHclip a investigativní novinařina mají díky některým lidem blíž a blíž koukám. Rozhodně je to ale dobře :D

 • John Frai
  John Frai Před 5 měsíci +30

  Vyborne Kovy! Kazdy krok pro zlepseni skolstvi je ten nejvic nejlepsi krok! :)) carry on please!

  • wnnalis cioov
   wnnalis cioov Před 5 měsíci

   i když je to doočíbijící nesmysl (zdravím třeba stravenkové firmy :-) )

 • petre kov
  petre kov Před 5 měsíci +33

  Cermat jsem chápal, ale tuhle kritiku SCIA nepobírám. Kupříkladu věc s placením... Já dělat obdobnou věc, dělám to pravděpodobně dost stejně. Jednotná platba za zřízení služby a poté další cena za každý test... Přijde mi to logické a spravedlivé, aby každý platil na základě odběru a nikoliv jednotnou cenu, která by mohla být pro jednoho směšná a pro druhého likvidační. Ano je otázka jestli to mají platit koncoví studenti, ale to už přeci není věc SCIA ne? SCIU podle mě může být ukradené kdo to platí, to už si musejí říct univerzity a kritika by měla spíše mířit na ně. Dělat tenhle typ podnikání, tak i když nebudu spokojený s tím, že to školy nutí platit studenty, tak přeci to neznamená, že za to mohu a nebo že s tím dokonce mám právo něco dělat ne? To je zas věc škol a samozřejmě to není úplně vhodný přístup. Jestli jsou testy drahé? Možná jsou, upřímně nevím kolik je s tím práce, ale i tak, je to zase věc firmy, jaký přístup zvolí. Je tu stále situace kdy to jde s nimi i bez nich a tak nechápu kritiku. Ano jsou tu ve světě mega firmy, které musí být sledovány, jelikož jejich kroky ovlivňují mnohé a ve spoustě sektorech se bez nich už společnost neobejde, ale to mi nepřijde jako případ SCIA. Další věc je doučování... Upřímně nevidím v tom asi žádný problém... Buď si rodič zaplatí scio a nebo soukromého učitele, je otázka kolik toho za jakou cenu scio podnikne a jaká je kvalita, to mi ve videu chybí ač je to dost podstatný údaj podle mě. Kritiku si zaslouží nabízení doučování potřídním obcházením podle mě, s tím souhlasím, ale faktem je, že rodič, který je ochoten zaplatit doučování, tak ho zaplatí tak jako tak. A jestli SCIO je zárukou kvality a nehrozí tam to co v hledání na vlastní pěst, tak mi i jejich argument dává smysl, že když nebudou oni, tak bude někdo jiný. Každopádně aby si nikdo nemyslel, že jsem velký obhájce toho jak to tu funguje, tak ba naopak fungování našeho školství mě opravdu rozčiluje a s celým systémem kompletně nesouhlasím. Jen mi tohle video na SCIO už přijde spíše jako zaslepený lov na zlo, ačkoliv se soukromým sektorem přichází úplně jiný úhel pohledu, který je potřeba hledat... A jen na konec: Opravdu existuje firma, která by se chvástala bezpečnostní dírou v systému? :D

  • Molteyr
   Molteyr Před 5 měsíci +2

   Jo, přesně. Něco dost podobného jsem si po většinu videa říkal taky.

 • yung nietzsche
  yung nietzsche Před 5 měsíci +8

  Díky Kovy, i slečnám - tenhle druh informačních videí je si myslím vůbec nejpřínosnější věc, kterou lze z tvorby samotných autorů najít.

 • Dandys Dezzy
  Dandys Dezzy Před 5 měsíci +21

  Se SCIO jsem se setkal už na základce a upřímně zajímavé bylo vidět jak
  špatně na tom člověk může být s porovnáním s jinými lidmy a kraji. Beru ale nedával bych tomu moc váhu protože každý kraj má jinak složenou populaci a i jinou šanci pro budoucnost.
  No a Cermat ten jsem potkal na nástavbě. A upřímně je to stejně zbytečný jako SCIO. Jsou nějaké osnovy podle kterých se musí učit a tím by se měl držet i nějaký standart. Ano uleví to školám a učitelům od opravování ale zároveň to dost studentů možná i zbytečně potopí. Každý je jiný jsou tu trémisté, lidi co mají různé poruchy (ano jsou zohledněný s časem na vypracování) a prostě se jim může stát i opakovaně, že to nevyjde. A v téhle situaci by lidský faktor neboly učitel co by práci opravoval mohl i zohlednit to jak celé roky ta osoba fungovala a spolupracovala.
  Ne netvrdím, že se maturity a jiné zkoušky mají šidit ale jednotný zadání a vyhodnocování je sice bezchybné ale zároveň nespravedlivé.

 • Marek Sloth
  Marek Sloth Před 5 měsíci +31

  Jako naprosto upřímně video rozhodně dává smysl ovšem protože je to soukromá firma nemá moc smysl je shameovat narozdíl od cermatu

 • Štefan Flaška
  Štefan Flaška Před 5 měsíci +8

  SCIO asi nebude zrovna bezchybná firma, ale rozhodně funguje líp než Cermat.
  Ano je to sice dražší, ale pokud ta rodina vyloženě nerozhazuje peníze za ptákoviny tak si ty 3 tisíce za testy zaplatit může dovolit. Mimochodem cvičebnice z minulých let jde sehnat kolem 300 až 400 z druhé ruky. Navíc na západě je praxe platit za něco na "vyšším levelu" celkem běžná, což může i zvýšit level těch zkoušek.

 • Aneta Melicharová
  Aneta Melicharová Před 5 měsíci +2

  Dobré video. Jen teda nechápu tu rýpavou poznámku o tom, že SCIO na svých SCIO školách nedělá své testy, protože jako alternativní škola má jednoduše jinak nastavená pravidla a testy nedělá vůbec, pokud je děti samotné nechtějí. Smysl by ta poznámka dávala, pokud by testy na škole byly, jen ne ty od SCIO. Porovnávat alternativní školu a běžnou školu v tomto nedává moc smysl a poznámka byla s ohledem na zbytek videa zbytečná, naopak spíš zbytek jinak velmi kvalitního videa stahuje dolů, protože působí tak, že se míchají hrušky s jablky, a to ještě bez nějaké větší znalosti chodu SCIOškol, anebo alternativních škol vůbec.
  Jinak je video super, jen škoda tohoto.

 • Rozvoj v akci
  Rozvoj v akci Před 5 měsíci +1

  Děkuji za hezky udělané video, navíc se moc hezky se posloucháte! :-) Bohužel tohle celé je smutná ukázka z dnešní doby a ukázka toho, kam může jednotlivec či firma morálně spadnout. Smutným faktem je to, že je to propojený ekosystém a každému kdo je do něj zapojený to finančně vyhovuje. Mějte se moc fajn Jiří

 • TheFernandinator
  TheFernandinator Před 5 měsíci +22

  Ahoj, chcel by som sa opýtať, prečo je dôležité, aby existoval orgán, ktorý hodnotí SCIO ?
  Môj pohľad na danú vec je taký, že pokiaľ fakulta chce prijímať uchádzačov na základe externých testov, tak si môže vybrať ktoréhokoľvek poskytovateľa tejto služby. Následne pokiaľ fakulta zistí, že napriek takýmto testom prijíma nekvalitných ľudí, tak môže zmeniť dodávateľa. Tj. samotná fakulta si môže rozhodovať, u koho externalizuje prijímačky a samotná fakulta môže vyhodnocovať ich kvalitu. Prečo na toto potrebujeme nejaký centralizovaný orgán ?

  • Martin Soukup
   Martin Soukup Před 5 měsíci

   @TheFernandinator proč nemůže jen kontrolovat jejich činnost?

  • TheFernandinator
   TheFernandinator Před 5 měsíci

   @Martin Soukup nehľadiac na nález ústavného súdu a na formuláciu zákona, aký máte názor na druhý bod, o ktorom hovorím?
   Tj. na to, že nie je dobré centralizovať rozhodnutia, ktoré môžu byť decentralizovane. Skúsim priblížiť moj postoj:
   Ak škola za pomoci prijímačok za 5 rokov prijme N študentov a zisti, že z nich len P percent bolo schopných štúdium dokončiť, môže sama vyvodiť rozumnejšie hranice pre prijimanie, spočítať korelaciu medzi umiestnenim sa v prijímačkách a šancou na dokončenie školy atp. Tj. má možnosť relatívne rýchlo reagovať na vývoj.
   Teraz si predstavme centrálny orgán, ktorý má tých dát oveľa viac, z oveľa viac škôl. Na jednej škole prijímačky fungujú dobre, na druhej nie atp. Ako môže takýto centrálny orgán, ktorý robí oveľa ťažšiu optimalizačnú úlohu reagovať rýchlejšie?

  • Martin Soukup
   Martin Soukup Před 5 měsíci

   @Kurtovnik Je vtipné, že si v podstatě sám odpovídáte. Však zde citujete nález ÚS, potažmo citujete stránku, které dané rozebírá a z jeho znění můžeme dovozovat, že se jedná o základní právo. Však jste si dal takovou námahu to najít, tak proč si to nepřečtete? „Nelze chápat jako základná právo v tom smyslu, že by každý byl oprávněn studovat na vysoké škole, jakou si sám zvolí". Z toho se dá dovodit, že to je základní právo, ale že to samozřejmě neznamená, že má každý právo jít na školu, kterou si jen tak zvolí. Což samozřejmě ani nikdo netvrdí.
   „Jak z tohodle vyvodíte, že VŠ je základní lidské právo, nechápu."
   Člověče však jste si sám odpověděl a to dokonce dvakrát. Právo na vzdělání samozřejmě míří na školství. U nás máte rozdělení na tři hlavní články. Základní, střední a vysoké. Není to tak, že by vzdělání mířilo pouze na základní a střední vzdělání. Hlavně si povšimněte odstavce dva. Je zde zmíněno právo na bezplatné VZDĚLÁNÍ na středních a základních školách a dále za určitých podmínek také na školách vysokých. Neboli zde sám zákon říká v odstavci 1 říká, že máme právo na vzdělání a v odstavci 2 nám i říká, že to platí minimálně na základní, střední a vysoké školy. Už to chápete?

  • Kurtovnik
   Kurtovnik Před 5 měsíci +1

   @Martin Soukup 1. Článek 33
   (1) Každý má právo na vzdělání. Školní docházka je povinná po dobu, kterou stanoví zákon.
   (2) Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.
   (3) Zřizovat jiné školy než státní a vyučovat na nich lze jen za podmínek stanovených zákonem; na takových školách se může vzdělání poskytovat za úplatu.
   Jak z tohodle vyvodíte, že VŠ je základní lidské právo, nechápu.
   Ještě pro dodatek: Co se týče vzdělání na vysoké škole je nutno vycházet z právního názoru Ústavního soudu ČR vyjádřeného v nálezu č. 112/1996 Sb., kterým bylo řečeno, že právo na vzdělání na vysoké škole nelze chápat jako základní právo v tom smyslu, že by každý byl oprávněn studovat na vysoké škole, jakou si sám zvolí, a že by stát byl povinen zaručit komukoliv takové vzdělání, jaké si přeje. Kritéria pro přijetí ke studiu na vysokou školu nejsou stanovena zákonem (zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách), ale jsou věcí samosprávné působnosti vysokých škol. Právo na vysokoškolské vzdělání tedy není základním právem, kterého by se mohlo dovolávat cestou správního soudnictví nebo ústavní stížnosti.

  • Martin Soukup
   Martin Soukup Před 5 měsíci

   @TheFernandinator 1. aha tak se Listina asi plete? Nebo možná ne a pletete se vy? Právo na vzdělání je základní lidské právo. To mimo jiní znamená rovný přístup. A ano v porovnání se světem jsme v menšině, ale v porovnání s Evropou není vzdělávání „zadarmo" nic tak neobvyklého a naprosto to není důvod ignorovat možné problémy.
   2. Protože je to věc veřejného zájmu a stát má zajišťovat správné fungování práv, které nám zaručuje. Ta kontrola může být klidně dvojího rázu. Zároveň proč by mělo v případě centralizovaného orgánu docházet k poškození několika generací?

 • Bohdan Kopčák
  Bohdan Kopčák Před 5 měsíci +2

  Moc moc děkuji za vaši práci.
  Jste pro mě skvělá inspirace

 • Veronika Bart
  Veronika Bart Před 5 měsíci +6

  Já jsem tento rok dělala příjmacky od Cermatu a jsem ráda že jsem si neplatila Scio.Všechno jsem se naučila ve škole + pomocí youtub.Dostala jsem se druhá a patnáctá .Příjdou mi ty testy na některé školy úplně zbytečně.Je super že na uměleckých školách si talentovky dělá škola sama a má to přispůsobené na individuální obor.

 • Henry VIII
  Henry VIII Před 5 měsíci +13

  Upřímně.. tohle video má do objektivity daleko. Sám jsem scio testy psal, ať už ZSV nebo OSP a ano, jsou drahé. Potřebujete si kvůli nim pořídit učebnici od společnosti scio za poměrně přemrštěnou cenu? Pravděpodobně ano. Jenomže tady nedostatky na straně scia končí. Kdo si totiž tyto učebnice pořídí a věnuje jim dostatek času, prakticky je nemožné, aby u testu pohořel, je-li studijní typ. Nezlobte se na mě, ale u všech testů scio máte vícero pokusů, na každý je dostatek času k přípravě. I u zde v komentářích často kritizovaného testu OSP nevidím problém. Nejste matematický génius? Tak zandejte oddíl češtiny. Nejde vám čeština nebo pomalu čtete? Tak se připravte na matematiku. Sám nejsem matematický typ, nicméně úroveň matematických úloh v osp testu není nijak vysoká a potencionální vysokoškolák by ji po důkladné přípravě asi měl zvládnout. Když ne na percentil 80, tak alespoň na 50. Když ne na první pokus, tak alespoň na druhý nebo třetí. Ovšem neberte tenhle komentář jako nějaký útok na autora videa. Kovyho si vážím a mám jeho tvorbu rád. Tohle video mi ale prostě nedalo a musel sem se vyjádřit

  • Henry VIII
   Henry VIII Před 5 měsíci +1

   @JN M měl jsem na mysli perc. 50 z jednoho oddílu, s tím, že druhý napíšeš lépe, třeba na perc. 80. Průměr ti pak udělá 65 perc a s tím už se dá dostat na spoustu dobrých škol, když vezmeš v potaz, že jen málokdy škola vyžaduje jen OSP test. Často k tomu máš ještě třeba ZSV test, na který se dá jednoduše mechanicky nadrtit. Po zprůměrování všech těchto částí se pak i s percentilem 40 z analytického oddílu můžeš dostat na prestižní školy.

  • JN M
   JN M Před 5 měsíci

   No jo, ale kam tě přijmou s percentilem 50? :)

  • Raddy
   Raddy Před 5 měsíci +1

   Když dovolíte... Já napíšu verbální oddíl na plný počet. Ale když z analytického neudělám ani třetinu, tak mám smůlu. Percentil téměř na bodu mrazu.

  • Lalala
   Lalala Před 5 měsíci +2

   Naprosto souhlasím. Stěžovat si na Scio jako na tu nejvíc fuj organizaci, přestože jim umožňuje opakovat testy na VŠ, na které se ještě můžou naprosto všechno naučit, dokud jim testy nevyjdou správně a nedostanou se na VŠ. Normální je dělat přijímačky jen jednou, na VŠ, která má vlastní testy a nevíte, co se přesně učit. Tam se teprve prokáže, kdo je skutečně chytrý, studijní typ a má na studium na VŠ. Ne cvičená opice, která křížkem vyplní test abcd, u kterého ví předem otázky.

 • Richard Pražák
  Richard Pražák Před 5 měsíci +3

  Normálně se k tvým videím nevyjadřuji, neboť mi přijdou velmi kvalitní a plně zachycující můj názor, popř. rozšiřující moje obzory, ale tohle video mě celkem zklamalo. S mnoha věcmi nesouhlasím, byl tam celou dobu přítomný takový despekt vůči sciu, a celkově to bylo video, se kterým jste si určitě dali moc práce, ale myslím si, že to zato úplně nestálo...

 • SGM Videos
  SGM Videos Před 5 měsíci

  nice, platil jsem míň než skola :P
  je fajn, že si alepoň můžeme udělat o sciu obrázek sami z rozhovoru

 • Barbora Mlejnková
  Barbora Mlejnková Před 4 měsíci

  Skvele,pro me dulezite hlavne info ohledne scio skol 💪 dekuji

 • Marty
  Marty Před 5 měsíci +1

  Tenhle koncept se mi fakt moc líbí. A holky to tam skvěle doplňují. 🤎😄

 • Daniel Korec
  Daniel Korec Před 5 měsíci +6

  Lidi co si musí platit x tisíc za přípravné kurzy na VŠ tam nemají co dělat… samozřejmě nepočítám těžší obory ala zdravotnictví, chemie apod. kde je třeba něco umět extra… dělal jsem přijímačky na celkem 4 školy a moje příprava byla YT, a staré testy plus okruhy určené školou… Scio je hlavně o porozumění textu a kupeckých počtech…

 • Petr Staníček
  Petr Staníček Před 4 měsíci +1

  Jsem opravdu překvapený tou podjatostí, účelovostí a spoustou podpásovek. Tohle bych zrovna od Kovyho nečekal. 😲

 • Barbora Pátková
  Barbora Pátková Před 5 měsíci +5

  Připomíná mi to problém Korey, kde mají národní zkoušky a lidi zaplatí majlant, aby se na ně připravili, takže ti chudší mají mizernou šanci uspět. Tady to ještě není tak hrozné, ale jestli se to nezlepší, vše je možné :D

 • Lucie Hauerová
  Lucie Hauerová Před 5 měsíci +3

  Tentokrát jste opravdu úplně mimo. Nebo vlastně uvnitř. Uvnitř vlastní bubliny.

 • Filipzz
  Filipzz Před 5 měsíci

  19:26 ta moucha musela být ale zajímavá… Pán celý rozhovor koukal kde co lítá xddd

 • Fištrón
  Fištrón Před 5 měsíci +5

  Super koncept videí, díky za něj.

 • Filip Poživil
  Filip Poživil Před 5 měsíci +38

  Njn, státní školství je strašný koš😅 Tady se sice poukazuje na firmu SCIO, ale problém je v těch školách jako takových😏

  • Fabricio Fabricius
   Fabricio Fabricius Před 5 měsíci +4

   Nesmyslně se v tom videu poukazuje na firmu, která nedělá vůbec nic špatně vzhledem ke své právní formě.

 • Adéla Kovalíková
  Adéla Kovalíková Před 5 měsíci +1

  SCIO testy mi vždy šly, takže jsem uvítala, že byla možnost dostat se na mnou vybranou fakultu bez přijímaček, pokud udělám SCIO OSP nad 90 percentil. Koupila jsem si dva termíny SCIO testů, celkem tedy asi za tisícovku. Přihlášku na VŠ jsem si podala jednu za asi 6 stovek a po přijetí mi bylo fakultou proplaceno vytvoření certifikátu za úspěšné splnění SCIO testů. Já jsem SCIO testy docela uvítala. Už na gympl jsem se dostala přes SCIO, na vš pak taky a přijímačky na navazující magisterské jsem taky vynechala. Takže díky SCIU jsem nemusela dělat přijímačky nikam. :D

 • Daniel Kůs
  Daniel Kůs Před 5 měsíci

  Super video kovy ale já co vy už dělal zkoušky tento rok tak je to celkem pozdě no ale stejnak super díky že to pro nás mladý děláš a vysvětluješ

 • Mára Dušek
  Mára Dušek Před 5 měsíci +25

  Masakr, Honest Guide našim školstvím 😀😀

 • SledujCestu
  SledujCestu Před 5 měsíci +13

  HOLKY, OBROVSKÝ PROGRESS v projevu. Pěkný!

 • Matyáš Vávra
  Matyáš Vávra Před 5 měsíci +172

  Nevím, za mě je tohle krásný úkaz kapitalismu, za který si SCIO hate podle mě nezaslouží. Tam kde je poptávka, tam bude i nabídka. Pokud to někomu přijde extra neetické není nic lepšího než se hecnout a poskytovat tenhle typ doučování na dobrovolnické bázi.

  • Klára Popílková
   Klára Popílková Před 5 měsíci

   @omaha2108 promiň ale nikdo nebude doučovat jen tak zadarmo

  • K.V. Emer
   K.V. Emer Před 5 měsíci +1

   @Curious Cat To by bylo milý, ale ve školství zrovna neexistuje žádný způsob, jak se svých práv domáhat. Nikdo nemá moc například zabránit učiteli, aby se choval neuctivě k žákům. Nemůžete ho vyhodit za to, že si na někoho zasedne, poštve proti němu kolektiv a psychicky ho zmučí. Nezmůžete vůbec nic. Ani jako rodič, ani jako ředitel, ani jako inspektor, ano jako zřizovatel, ani jako pracovník MŠMT nebo NPI. Ministerstvo dokonce samo svými 'závaznými pokyny' popírá ustanovení Školského zákona a nic s tím nenaděláme.

  • Curious Cat
   Curious Cat Před 5 měsíci

   @K.V. Emer samozřejmě, že je garantuje. Je to jeden z principů fungování právního státu. Stát musí dodržovat svá pravidla. Mimo ústavy samotné, tak přijetím již zmíněné LZPS je stát zavázán je dodržovat.

  • K.V. Emer
   K.V. Emer Před 5 měsíci +1

   ​@Curious Cat Promyšlený a nastudovaný to máte hezky, ale Vaše představa o státní garanci je krajně naivní. Stát nijak negarantuje dodržování vlastních zásad.

  • Curious Cat
   Curious Cat Před 5 měsíci +2

   @kolomaznik333 1) stát musí strkat nos do systému školství, protože ho garantuje. Garantuje ho, protože existují nějaká lidská práva. Listina základních lidských práv? Není tam někde zmínka o vzdělání?
   2) vzdělávání probíhá nějakým způsobem. Takový způsob je dlouhodobě sledovaný a zkoumaný. Není vůbec kupodivu, že se provozuje způsobem, který ve studentech budí respekt k občanské společnosti. Jean Jacques Rousseau? Social contract? Vzhledem k tomu, že žijeme všichni v nějaké společnosti, tak je !nutné! dodržovat nějaká pravidla. Taková pravidla se v lidech musí "kultivovat". Je to součást našeho života.
   3) nechat jít školství a vzdělávání vlastní cestou se může ukázat jako velmi nebezpečná věc. Když pomineme aspekt výchovy k žití ve společnosti, tak je tu onen pověstný sociální aspekt. Jinými slovy, může dojít k prohloubení sociálních rozdílů. A. Giddens vypozoroval, že přesun v rámci sociální stratifikace je běžnější v rámci více generací. Ne v rámci jedné. A k tomu je jistě potřebné i nějaké vzdělávání.

 • Johy
  Johy  Před 5 měsíci +1

  Dělala jsem přijímačky na gympl od SCIO a neměla jsem s tím problém

 • Majkl
  Majkl Před 5 měsíci +8

  Já bych ty přijímačky od cermatu zrušil.. Pamatuji si, že přijímačky na střední jsem totálně posral a bylo mi řečeno, že na střední školu nemám. No, nakonec jsem se dostal na odvolání, byl jsem asi 70. pod čarou (štěstí, že mě vzali) a pár dnů zpátky jsem úspěšně odmaturoval s vyznamenáním :) Člověk se může kdykoliv během studia zlepšit a takto rozřazovat studenty je naprosto neefektivní a demotivující..

 • Rana temporaria
  Rana temporaria Před 5 měsíci +23

  Letos jsem dělal přijímačky na Střední průmyslovou školu (dostal jsem se) a přijde mi zbytečné platit za Scio testy, když na stránkách CERMATu jsou dostupné testy z minulých let zdarma (i s výsledky a postupem řešení).

 • Lukáš Prchal
  Lukáš Prchal Před 5 měsíci +11

  Nechápu to kritizování, že scio profituje z néčeho, co kritizuje. Doučování je normální obchod, chceš - kup, nechceš - nekupuj, nikdo tě do toho nenutí, na rozdíl od příjmaček. Musí to dělat takovým způsobem, ač s tím nesouhlasí, protože to tak školy prostě chcou. Je to soukromá firma, která z něčeho žít musí. Tak buďto budou profitovat z věcí, s kterými nesouhlasí a budou mít šanci nèco změnit, nebo prostě zaniknou, protože je přece nemorální brát peníze za doučování na špatně nastavené příjmačky.

 • Lukas Srba
  Lukas Srba Před 5 měsíci +15

  Online testy byly zlo. Měl jsem zakoupeny 2 termíny. První jsem podělal, nechápal jsem co se tam děje. Druhý test mi vyšel na percentil 88 a pak přišla rána.
  Mezi testy jsem si došel na záchod... Takže jsem doslova spláchl 750kč do záchodu..
  Proto jsme pak kupovali další termín a o 2 dny později znovu blokace výsledků. Tentokrát bezdůvodně, ale pak mi výsledek vrátili, takže všechno nakonec v pořádku..
  Pokud tu někoho teprve budou SCIO čekat, nejspíš teda až za rok, určitě jděte "offline" ať předejdete zbytečným potížím

  • Lukas Srba
   Lukas Srba Před 5 měsíci

   @FakinOGG Přečetl, prostě jsem zapomněl a to by se právě u prezenčních testů nestalo..
   To je můj point. Že lidé zbytečně kvůli takovýmhle blbostem ztratili body a prachy

  • FakinOGG
   FakinOGG Před 5 měsíci +8

   Že sis nepřečetl podmínky a šel na záchod přece vůbec není chyba scia, proboha...

  • Michael Chromčák
   Michael Chromčák Před 5 měsíci +2

   Z mého pohledu měly být online testy možné pouze v době, kdy to bylo nutné, tedy předminulý a minulý rok, a letos a dále už ne. Chápu, že společnost do zařízení systému pro online testování investovala z nutnosti určité prostředky a chtěla by z této investice profitovat i nadále, když je o online testy zájem i v "době normální". Ale stejně jako přinesly lockdowny mnoho inovací v různých oblastech života a u některých má smysl v těch nových cestách pokračovat i nadále (např. vyšší míra homeoffice, vysílání různých zajímavých přednášek online či v hybridně podobě, ...), tak testování mezi ně nepatří. Z vlastní zkušenosti vím, že VŠ zkoušky konané z nutnosti online se přesouvaly do offlinu okamžitě, jak to bylo možné a některé fakulty dokonce odmítaly přijmout možnost online zkoušení úplně...

 • Martina Přepechalová
  Martina Přepechalová Před 5 měsíci +1

  Skvělá práce! :D

 • Radim Mazúch
  Radim Mazúch Před 5 měsíci +1

  Moja fakulta poriadne neuviedla že musím robiť prijímačky aj z Angličtiny, tak som volal do scio, či potrebujem aj z anj testy, a oni mi povedali že dobre ale za 100€. Čo je úpne šialené platiť 100€ za jedny testy

 • Investice Daniel Holánek
  Investice Daniel Holánek Před 5 měsíci +4

  Existuje problém, Scio se jej snaží řešit. Očividně za to lidi rádi dobrovolně platí. Vidím jako daleko větší problém v množství VŠ, kde studenti pouze tráví svoje mladí a nic se nenaučí. To je stojí statisíce a nikdo to neřeší.

 • Kyu Mi
  Kyu Mi Před 5 měsíci +12

  To, že někdo nepobírá dávky ještě neznamená, že si může dovolit dát několik tisíc za přijímačky :D

  • wnnalis cioov
   wnnalis cioov Před 5 měsíci

   CHclip a investigativní novinařina mají díky některým lidem blíž a blíž koukám. Rozhodně je to ale dobře :D

 • Daniel Vítek
  Daniel Vítek Před 5 měsíci +18

  Jsem rád, že naše škola nás tak dobře připravila, z hodin tělocviku se stalo doučování toho, co neumíme, často nám vyučující nabízeli doučování i po škole a to zadarmo, myslím si, že takhle to má vypadat na každé škole👏🏻

  • Lalala
   Lalala Před 5 měsíci

   Ano, učitelé jsou charita, že.

  • Jana Zahradníčková
   Jana Zahradníčková Před 5 měsíci +3

   Ony by právě školy mohly tenhle byznys trošku zaříznout. Příprava na příjmačky by neměla být cílem školy, tedy obsahem hodin. Ale učitě je cílem školy mít dobré výsledky svých žáků u příjmacího řízení (je to jakási její vizitka).
   Školy mají prostory, které můžou poskytnout prakticky zadarmo někomu, kdo bude žáky připravovat na příjmačky. Ať už to bude učitel nebo nějaký domluvený lektor. Dokonce to nemusí být ani zadarmo, ale díky prostorám zdarma a faktu, že nejde o zisk, ale jen zaplatit vyučujícímu. Posluchačů bude taky dostatek, takže to ani na jednotlivce nevyjde na šílené částky.

  • Martin Orság
   Martin Orság Před 5 měsíci +6

   @Daniel Vítek Za doučování po škole není učitel placený. Může dostat vyšší osobní ohodnocení, ale rozhodně to nevyrovná hodinovou mzdu + přípravy. Takže to byla dobrá vůle učitelů, což je super.

  • Alice Šárková
   Alice Šárková Před 5 měsíci +17

   No nevím, jestli jsou neplacené přesčasy učitelů ta správná cesta 🙈

 • KS9823
  KS9823 Před 5 měsíci +1

  Je super, že se tomu někdo konečně veřejně věnuje a poukazuje na tuhle černou díru, která navíc otvírá nůžky.
  P. S. Cením ty casual Slepý skvrny na stole :)

 • Alga
  Alga Před 5 měsíci +1

  Opět super videjko schválně jestli to bude zítra ve zprávách sazím 💯 že bude

 • Petr Petřík
  Petr Petřík Před 5 měsíci

  letos jsem si prošel jak maturitou, tak i přijímačkami scio... scio mě vyšlo přes 3 000 kč a vedle mě seděla vystresovaná borka, která absolvovala každý možný termín testování... nakonec mi přišlo 20 stránek ve wordu s grafy jako kolik mužů a žen tvořili letošní přijímačky atd., ale nedozvíte se jestli jste to udělali, protože vám napíšou, že je to stejně jen orientační a každá výška dává všemu jinou váhu.

 • Jurajkof channel
  Jurajkof channel Před 5 měsíci +1

  Myslim si, ze tam kde zlyhava stat tak to budu sukromne skoly suplovat. A ano je potom problem ze bohaty sa stavaju bohatsimi lebo si vzdelanie dovolit mozu a chudobny chudobnymi ale je to lepsie ako keby nic ine nebolo. Dokial to stat nevie sam vyriesit a ludia su ochotny nieco taketo financovat je to podla mna uplne v poriadku. Problem je niekde inde a nadavame na záplatu. Áno nie je to fajn, že mám záplatu na kolene ale radšej ako tam mať dieru. A keď mi niekto zašije gate nepotrebujem záplatu.
  Na slovensku je to ešte výrazne horšie. Možno inak zaujimavý topic o ktorom by si mohol porozprávať - slovenské školstvo.

 • petra kristalova
  petra kristalova Před 4 dny +1

  Jako deváťák ve středočeském kraji mi video jen ukazuje více a více věcí které dokazují v jak na 💩 situaci jsem 🥲👌

 • Jakub Hamadej
  Jakub Hamadej Před 5 měsíci +10

  Copak, slyším nenávist na kapitalismus? Poděkujte státu, že je tu tenhle bordel, ne soukromé společnosti, která uviděla díru na trhu a nabízí svoje služby. Jestli chcete přijímačky ještě více centralizovat, tak prosím. Ale pak si to směřujte rovnou směr režim 30 let zpět
  Edit: k té ceně scio testu. Například VUT jeden test hradí za vás ale hej

 • Martin Žihlo
  Martin Žihlo Před 5 měsíci +1

  @Kovy Ještě by stálo za zmínku, jak málo / špatně se tu pracuje s talentovanými studenty a jak funguje např. financování SOČ (Středoškolské odborné činnosti)... Jinak díky moc za supr video - je mi z toho trochu šoufl :D

 • Jan Zábranský
  Jan Zábranský Před 5 měsíci +2

  Myslím, že SCIO jako soukromá firma dělá to, co každá soukromá firma. Generuje zisk. Dle mého, není chyba SCIO, že vydělává peníze na doučování a NSZ. Prostě využívá příležitosti na trhu. Vydělává na neschopnosti státu.
  Druhá věc je to, že scio má téměř monopolní postavení. To ale opět není chyba SCIO. Stát může začít poskytovat konkurenční testy. SCIO uvádí, že cca 49 % příjmů jde na realizace zkoušek. Další peníze jdou na vývoj testů atd. Stát by mohl zlevnit testy o zisk a nabízet tak levnější variantu. Popřípadě by mohl testy nabízet s vlastní finanční ztrátou. Což by u investice do budoucích talentů neměl být problém (v budoucnu se to vrátí).
  Rozřazování a omezení lidí na základě jejich finanční situace už je holt součástí kapitalistické společnosti ve které žijeme. Ale tak to prostě je. Neřídíme se heslem "každému podle jeho potřeb," ale každý dostane to, co si vybojuje.
  I tak video hezky zpracované a jsem rád, za váš nazor.

 • Axtry
  Axtry Před 5 měsíci +14

  Pokud by to bylo podle amerického vzoru, tak vydají i "past papers" knihu otázek s výsledky a z tý databáze otázek pak bude čerpat pro test. Tak fungujou testy v USA :D

  • Lalala
   Lalala Před 5 měsíci +1

   Tak směšně lehký jsou ty Scia už teď. Nemusí to být ještě větší parodie na přijímačky. :D

 • Klára Spilková
  Klára Spilková Před 5 měsíci +1

  Mě přijde třeba velice zajímavé, že na spoustu technických škol, například stavarnu VUT se dostanete do průměru 2.2 bez Scia i bez přijímaček z matiky a fyziky, které si fakulta dělá sama. Mě Scia moc nešly, protože jsem nervák a vždycky se mi totálně zatměl mozek, ale stavarnu jsem vystudovala do inženýra a matematika byla opravdu ten nejmenší problém, přisly o dost horší předměty, na které holt potřebujete mozek a logické myšlení, jinak nemáte šanci. Takže myslet si díky Sciu, že jste tupci je opravdu hloupost, já jsem živý důkaz. Spoustu lidí kolem mě bylo hrozně zklamaných, že se nedostali na školu, která měla Scia a mluvili o sobě docela nelichotivě, já jsem vcelku rada, že jsem studovala školu, která až v průběhu studia ukázala, jestli na to máš nebo ne.

 • Karol Kaz
  Karol Kaz Před 5 měsíci +4

  Ja dělala letos přijímačky na střední. Zaplatili jsme nějakých 800 korun za jejich videa na webových stránkách. A bylo to úplný hovno🙂. Naštěstí jsem se dostala na obě školy.

 • James VooDooo
  James VooDooo Před 5 měsíci +11

  K těm podvodům. Moje ségra, když psala online test podruhé a v té samé místnosti za stejných podmínek, tak za pár dní jí přišlo, že podváděla a je zajímavé, že okolo sebe termín předtím měla stejné věci a bylo jí to uznáno. Nebyla žádná možnost se proti tomu odvolat (možná byla na stránkách, ale na to napsali, že to není možné), prostě jí propadl test. Je sranda se několik měsíců připravovat na test, který vám pak zablokují.

  • Kiki
   Kiki Před 5 měsíci +1

   Měla jsem to stejně. Psala jsem dva online testy ve stejný den, chvíli po sobě, stejné věci na stole. U jednoho mi pak napsali, že jsem podváděla, že jsem měla věci na stole, u druhého bylo vše v pořádku.

 • Hamsterik
  Hamsterik Před 5 měsíci +13

  Ahoj kovy, chci se vyjádřit k tomuto tématu protože chodím na scioškolu. Můj názor je takový že scioškola je dobrá škola, je to škola která tě naučí jak se učit (tvrdí to a já s tím souhlasím). Upřímně nevidím do té firmy jako celek, asi tam bude nějaký nešvar, ale zase si nemyslím že scioškoly jsou nanic. Ano na scioškole si všichni tykáme učitelé, žáci i vedení školy a učitelům se říká průvodci. Taky tam nemám klasické předměty, zase ne že by nás tam neučili matiku, češtinu a angličtinu ty máme normálně jako všichni ostatní, ale ostatní předměty jsou jiné. Řekněme že tě baví zeměpis, my máme projekty a když tě baví zeměpis můžeš se přihlásit na více projektů se zeměpisným tématem. Ale aby se zamezilo tomu že by dítě umělo jen zeměpis tak mám na druhém stupni máme stánku. Tam za každý rok musíš splnit určitý počet cílů, těm se říká jádra. Pak máme výzvy. Výzvy jsou na rozřešení vědomostí v určitém předmětu. Příklad máš stále rád zeměpis, ale nemáš hotové jádra (jádra jsou povinné výzvy ne) z dějepisu a IT tak se z průvodcem domluvíš že chceš si splnit výzvu ze zeměpisu samostatně. Když se domluvíte můžeš si plnit výzvu samostatně na studovnách, studovny aspoň na mojí škole je vždy v pátek. Tam si můžete dodělat práci kterou jste nestihli v hodinách. Pokud máš zájem se o tom popovídat víc do hloubky ráda ti odpovím na tvé otázky. Za mě scioškola dobrá škola, aspoň na mojí škole nevím jak je to na jiných školách...

  • Klára Popílková
   Klára Popílková Před 5 měsíci

   @Mia Mia tak si vezmi tuhle vlastní radu k srdci a nenavážej se do někoho kvůli jednomu gramatickému problému když sama máte jiný. Celkem pokrytecké.

  • Mia Mia
   Mia Mia Před 5 měsíci

   @Klára Popílková Ty zkus drzet klapacku, dik.

  • Klára Popílková
   Klára Popílková Před 5 měsíci

   @Mia Mia ty zkus používat háčky a čárky, to taky pomáhá

  • Veronika Navrátilová
   Veronika Navrátilová Před 5 měsíci

   @Mia Mia vždyť nevíte kolik mu je, tak proč ho tady peskujete za čárky, s kterými mají problém i mnozí dospělí?

  • Scio
   Scio Před 5 měsíci +5

   Ahoj Košišta, díky, že píšeš, že se ti ve ScioŠkole líbí. Píšeš, že nevidíš do firmy (Scia) jako celek a "asi tam bude nějaký nešvar". Hele, upřímně, i ve Scio pracují jen normální lidé, kteří nejsou dokonalí, chybují, ale jestli Scio a ScioŠkoly mají něco společného, tak především to, že se nebojíme o tom, co děláme, otevřeně mluvit. A to i o věcech, se kterými nejsme spokojeni. Proto jsme třeba ani na okamžik neváhali pozvat Kovyho k nám a vyzvat ho, ať se ptá, na co chce. Možná, má někdo na to, co děláme, jiný názor, ale za tím, co děláme, si rozhodně stojíme. Tak ať se ti ve škole i dál líbí 🙂

 • LuckerHDD
  LuckerHDD Před 5 měsíci +12

  Přebírat cokoli v oblasti vzdělávání od Spojených států je v dnešní době už samo o sobě destruktivní rozhodnutí 😂

 • Little Hare
  Little Hare Před 5 měsíci +20

  Vzhledem k tomu že mě brzo taky budou čekat přijímačky, je pro mě SCIO a CERMAT velké téma, díky za objasnění některých věcí co se těhlech dvou firem týče, holky jsou hrozně příjemné, skvěle zpracované téma👌

  • Little Hare
   Little Hare Před 5 měsíci

   @Vláďa Dušek děkuji😊

  • Vláďa Dušek
   Vláďa Dušek Před 5 měsíci +1

   @Little Hare Rozhodne, diky a hodne stesti u prijimacek i v budoucim studiu. :)

  • Little Hare
   Little Hare Před 5 měsíci +1

   @Vláďa Dušek Jasně, chápu že se s tím názorem neztotozňuješ, ale jde to řešit i v klidu.

  • Vláďa Dušek
   Vláďa Dušek Před 5 měsíci +1

   @Little Hare Jo, promin, byl jsem vytocenej z toho videa, protoze autorky moc v obraze nejsou. :)
   Vypichnul jsem:
   """
   6:07 - A co je na tom jako spatnyho?!
   Soukroma firma nabizi doucovani a kdo chce, muze jejich sluzeb vyuzivat. Co je na tom spatnyho?
   Skola outsourcuje prijimaci zkousky. Co je na tom spatnyho?
   23:35 - Chybi kontrolni urad? To chcete dalsi Cermat, ktery bude kontrolovat Cermat?
   Vy jste se uplne zblaznili.
   ... Samozrejme zrusit CERMAT, zrusit statni centralni prijimacky a statni maturity. At si to skoly delaji kazda jak potrebuje ...
   """

  • Little Hare
   Little Hare Před 5 měsíci

   @Vláďa Dušek ja vím že CERMAT není firma, už mi ten komentář nešel znovu upravit, děkuju za upozornění a pro příště nemusíš být hned toxic😊

 • mery streep
  mery streep Před 5 měsíci +2

  Dobry den,je to hezke video..trochu jednostranne, ale to to se u mladych inteligentnich lidi odpousti.Ja osobne jsem jako rodic z konceptu SCIO nadsena a vdecna.Stat je pomaly, nepruzny, na ministerstvu se stridaji ministri jako na orloji.Zijeme v trzni ekonomice a vzdelani se nema sanci tomuto faktu vyhnout.Nejsem z toho nadsena, ale nikdo jiny jeste nic lepsiho nevymyslel. Kdyby fungoval stat, SCIO by vzniknout nemuselo.Ale stat nefunguje, tak jsem rada, ze schopni lide pomohou problem vyresit.Ja osobne jsem za vzdelani v zahranici platila brigadami a nikdy bych nemenila.My se do SCIO skoly chystame a moc se tesim, ze moje deti budou mit prilezitost se na 21. stoleti pripravit a hlavne otevrit mysl a pristupovat k novym, vecne se menicim vecem, se vztycenou hlavou.Ten fakt, ze ne vzdy se v SCIO skolach testy pouzivaji, je zcela logicky.Kdyz deti skolou projdou, rodice vi, na cem jsou.Testy k tomu nepotrebuji kdyz maji moznost komunikace s vyucijicimi a rodice se aktivne ucastni vyhodnocovani.Testy mohou byt i nemusi.To se ve svobodne spolecnosti stava, ze clovek ma moznost svobodne volby.A doucovani vynasi dobre. Sama ho online poskytuji i prijimam pro sve deti. Je to skvele, kdyz nabidka potka poptavku.Sociallisticke mysleni nefunguje. Kazdy jsme jiny, mame jine priority a talenty.Jeste jednou , diky ,SCIO, ze delate praci za stat.Stoji to za vsechny penize.

 • Vendy Pospíšilová
  Vendy Pospíšilová Před 5 měsíci +2

  Moc pěkné video!
  Se sciem ani s jednotnými přijímačkami zkušenost nemám, protože když já jsem se hlásila na gympl tak si každá škola ještě dělala vlastní a na vysokou jsem se pak hlásila do zahraničí, ale právě protože jsem šla do zahraničí tak mám zkušenost s SAT a ACT testy, což jsou právě ty podle kterých se scio modeluje.
  Ta částka kterou jsou některé americké rodiny ochotné zaplatit za nejrůznější doučování, příručky a testy nanečisto je nehorázná. Já osobně jsem neměla moc problém, ale vím, že spousta jiných žáků chodila na doučování každý týden, měli všechny příručky které studovali téměř denně a stejně nedopadli tak jak by si rodiče nebo oni představovali a šli několikrát (samozřejmě pokaždé za poplatek).
  Paradoxně vysoké školy v USA tyhle testy teď začínájí vyžadovat míň a míň, obzvlášť po skandálu Operation Varsity Blues, kdy vyšlo na povrch, že některé bohaté rodiny platily jedné firmě která pak zajišťovala lepší výsledky v testech pro jejich děti a tudíž i místa na lepších univerzitách (na Netflixu je o tom výbornej dokument tak kdyžtak doporučuju shlédnout).

 • Vojtěch Sedláček
  Vojtěch Sedláček Před 5 měsíci +2

  Byl jsem jeden z těch kteří měli před lety SCIO přijímačky na gymnázium. Co si tak vzpomínám tak některé otázky byly tak debilní že by se v možná i CERTMAT styděl.

 • Hydrogen Bond
  Hydrogen Bond Před 4 měsíci

  "to je škoda že jsem si nemohl vyzkoušet SCIO testy"
  -přijat bez přijímaček gang

 • Patrik Novák
  Patrik Novák Před 5 měsíci +6

  Miluju to pozadí, hodně cool :)

 • MAŠKA_11
  MAŠKA_11 Před 5 měsíci

  Taky jsme měli nějaké scio testy a to chodím do sedmičky , matika byla fakt těžká a hodně ani neodpovídalo tomu co jsme se učili a to já matiku umim

 • Bagr_92
  Bagr_92 Před 5 měsíci +1

  Díky, super video!

 • Paul Green
  Paul Green Před 5 měsíci +1

  Upřímně mě nejvíce štve, že i na doučování SCIO ti zaměstnanec řekne, že ty testy jsou dělaný tak, aby je člověk na poprvé neudělal. Nejlépe si je zkusil vícekrát, než přijde na způsob, jak na otázky odpovídat.

 • HabrRecords
  HabrRecords Před 5 měsíci

  Jednou jsme psali ty Sciotesty ve škole, dostali jsme testy na novinovém papíru a příklady byly naprosté blbosti

 • alhena11
  alhena11 Před 5 měsíci +8

  Já jsem dělala Scio testy na gymnázium a byly opravdu skvělé. Všechno srozumitelné, ty testy mi vyhovovaly výborně a přišly mi mnohem zajímavější než standardní přijímačky, na jaké se učili spolužáci. Ani to nestálo zas tolik.
  Ale taky už je to, kolik... 17 let, no, mohli se to za tu dobu změnit. Za mě ale zkušenost výborná.

  • Ivona Skálová
   Ivona Skálová Před 5 měsíci

   ​@Alžběta Drdáková Co si pamatuju, tak u nás tyhle testy nešly lidem, co měli dobré známky hlavně díky tomu, že se uměli vědomosti našprtat, ale neuměli je moc používat v praxi. A projevovalo se to i mimo tyhle přijímačky. SCIO je založené hlavně na logice a práci s textem. Vlastně se celkem dobře dalo předem odhadnout, kdo bude mít dobré výsledky a kdo na tom vyhoří.

  • Alžběta Drdáková
   Alžběta Drdáková Před 5 měsíci

   Mám stejnou zkušenost :) a i s vysokou. Ale já jsem vypozorovala, že my jsme ti šťastní, kterým ty testy prostě jdou. Mne to třeba extrémně bavilo psát. Ale jiní lidé jsou z toho zase vedle a blbí nejsou :)

  • Antonín Lukeš
   Antonín Lukeš Před 5 měsíci

   Za mě taky, já jsem z gymplu a měl jsem 90 procent.

 • Jan Kos
  Jan Kos Před 5 měsíci

  Super video! Jen tak dal👏👏👏👏

  • hoiy vinosa
   hoiy vinosa Před 5 měsíci

   přípravné kurzy na střední školu v roce 1997. A taky to něco stálo (nepamatuji si). A ne všichni si to mohli dovolit.

 • Adam the unoriginal meme master
  Adam the unoriginal meme master Před 5 měsíci +3

  Tomuto videu nerozumím. Respektive nerozumím spíše drtivé většině komentářů pod ním. Proč tolik kritiky SCIO? Kritika by měla být směřována na vysokoškolskou správu a systém státního školství. SCIO na konci dne opravdu není ničím jiným, než jen nástrojem pro testování. A jelikož je to společnost soukromého práva, pak pochopitelně musí své náklady nějakým způsobem financovat.
  Nadepsaným však neříkám, že se mi zamlouvá jejich takměř "pay to win" systém, nebo že ceny testů jsou příliš vysoké, nízké nebo tak akorát. Jejich přístup k problematice je ale dobře pochopitelný, vezmeme-li v úvahu, že reagují toliko na poptávku rodičů a budoucích studentů.
  Démonizace SCIO testů na základě toho, že se někomu zdají příliš těžké, nejdou mu, nebyl po jejich absolvování přijat na vysokou školu opravdu není na místě.
  Tím spíše s kritikou SCIO testů s tímto argumentem "někomu prostě nejdou" nesouhlasím proto, protože máme všichni stejnou příležitost. Všichni se můžeme rozhodnout absolvovat SCIO testy v rámci přijímacího řízení na vysokou školu a všichni máme při jeho absolvování rovné příležitosti. To že je v nich někdo úspěšnější než jiný je zkrátka věc faktu. A jelikož si bohužel/bohudík jako metriku pro výběr studentů vysoké školy volí právě vysledky ve SCIO testech, pak je to opět rozhodnutí vysokých škol, nikoli přičinění SCIO.
  Inu a SCIO test (zde myšlen OSP) není de facto nic víc, než jistá verze IQ testu. Ať se vám to líbí či nikoli. A jestliže školy volí studenty právě na jeho základě, pak bohužel. Méně inteligentní člověk může sice být při studiu některých oborů daleko úspěšnější, nicméně je na čase přestat z této reality vinit právě SCIO.
  Byl bych rád pokud by si tento komentář přečetl zejména autor videa, děkuji.
  Jen pro poskytnutí jistého pozadí o mně, tak momentálně dokončuji čtvrtý ročník právnické fakulty v Brně. Podstoupil jsem dvě kola SCIO testů a na Masarykově univerzitě TSP.

 • Ikzik2
  Ikzik2 Před 5 měsíci +2

  třeba do půlky videa to na mě působilo jako jednostranná kritika Scio (a oprávněný blame Cermatu), neboli ten rozhovor v druhé půlce videa byl docela nečekaný...
  děkuju za skvělé video

 • Michal Kolařík
  Michal Kolařík Před 5 měsíci +1

  super video ♥️

 • Nel ZZ
  Nel ZZ Před 5 měsíci +3

  ROK 2019: Nedostala jsem se na VŠ jen proto, že mi strhli body za nové vyhodnocení po napadení výsledků ( což zní sice jako velmi férové, ale stále nechápu, jak nemůže někdo s xy tituly vytvořit otázku s jednoznačnou odpovědí, kterou mu 19 student nemůže vyvrátit🙃 ) Celkem jsem tam mohla nechat nějakých 6000, 500 za ZSV, 500 za OSP a to jsem si ještě připlácela 100 za předběžné výsledky, takže jeden den se ZSV a OSP za 1200 :) Už nikdy víc a ať žije UPOL s jejich testy. Otázky do ZSV byly také nádhera, chápu, že musí dojít k nějakému třídění uchazečů, ale opravdu neznám historii Íránu 🙃

 • Dagmar Holíková
  Dagmar Holíková Před 5 měsíci +5

  Je to nespravedlivé, ale nenapadá mě žádné řešení, aby nebylo. Pokud by si všechny školy dělaly testy samy, zase nemáte tolik dostupných informací o tom, co vás v testech vlastně čeká. A podplácení, či jiné pochybné praktiky, by se rozjely na plné čáře.
  Když už někdo chce zaplatit x tisíc, protože na to má a chová o svém potomkovi přesvědčení, že je podprůměrný a sám by to nezvládl, tak ať. Můžete se naučit i sami, kolikrát i lépe než s drahým doučovatelem.
  Znám lidi, kteří nešli před prijimackama třeba 3 týdny do školy, učili se od rána do večera, online kurzy, doučování několikrát týdně, a věřím, že potom byli na svých školách umístění na předních příčkách. Ale co z toho? Měli výhody? Ano měli, jsou jejich rodiče blbí, že se nechali strhnout politikou cermatu a utratili za přijetí jejich potomka tolik peněz? Ano, ale co my s tím uděláme? Jsou bohatí a jsou ti, kteří si to nemůžou dovolit. Ale pokud na to opravdu máte, nepotřebujete drahé doučování a můžete se připravit dostatečně i sami doma.
  Problémem je, že by to doučování rozhodně nemělo být poskytováno institucí, která s tím vlastně nesouhlasí a hlásá fér přijímačky pro všechny. To je pouze morální problém, ve výsledku by to ale nic neměnilo.

 • adelley 12
  adelley 12 Před 5 měsíci

  Super video❤️

 • MrJacon95
  MrJacon95 Před 5 měsíci +9

  Scio má prostě dobrej business model...
  Srovnávací testy na základce byly fajn, vždy zjistit jaký má člověk percentil... 😃

 • Matej Pančík
  Matej Pančík Před 5 měsíci +27

  Niektoré body kritiky mi prídu irelevantné. Na Slovensku funguje SCIO tiež - najmä čo sa VŠ týka. Zaplatil som raz mini, pozrel som si nimi zverejnený cvičný test, spravil som to a mám dvere otvorené na niekoľko škôl. Test všeobecných študijných predpokladov bol podľa mňa veľmi kvalitný a o jeho náročnosti sa nemusí viesť debata keďže rozhoduje percentil, nie percentá. Samozrejme, že keď niekto na úspešný výsledok potrebuje 3 testy zaplatí si viac, to je predsa správne. Rovnako nevidím problém v tom, že SCIO robí doučovanie, nemyslím si, že je tam rozpor s tým, že sú proti CERMAT testom. Tie testy tu raz proste sú, tak prečo neponúknuť svoje služby. Pokiaľ je o ne záujem u rodičov, je to win - win.

  • Matej Pančík
   Matej Pančík Před 5 měsíci

   @OF Kitsune súhlasím a tiež netušil že za doučovanie sú body navyše, to nepovažujem za správne.

  • OF Kitsune
   OF Kitsune Před 5 měsíci

   A taky si myslím, že pokud je nějaká škola státní, nikoliv soukromá, měla by existovat kontrola přijímacích testů, ať už si je dělá škola sama nebo se jedná o objednané testy od firmy. Ta kontrola je potřeba, už jenom to, kolik chyb se jak u SCIa tak u Cermatu najde.

  • OF Kitsune
   OF Kitsune Před 5 měsíci

   Na jednu stranu ano, pro některé školy, ale na druhou si tyto test objednávají školy, pro které by měly být irelevantní a v podstatě je to pro ně jediná část přijímacích zkoušek. Zaplatíte za přihlášku, pak musíte na webovky SCIA, zaplatit si jejich test a objednat se na termín. Jenže ty testy hodnotí "studijní předpoklady"nebo tedy obecné znalosti, které se ani nedají brát za skutečně obecné znalosti, protože tam chybí docela dost odvětví, které bychom za obecné znalosti měli považovat, ne znalosti potřebné pro daný obor, na který se hlásíte. Nikdy jsem třeba nepochopila, k čemu je dobré, jestli student ví, kdo je prezident Ugandy nebo jak prostorově odhadnout správnou kostku, třeba pro studenta literatury a českého jazyka. A pak sedíte v prváku se špatným výsledek přijímaček, cítíte se blbě a že tam nepatříte, dokud si k vám nepřisednou lidi, co měli lepší výsledek, ale nejsou schopni spočítat počet vět v souvětí nebo si nespojí Máchu a romantismus (realita, bez nadsázky). Nebo jiný případ , když se někdo hlásil na IT a vyplňoval otázky na větné členy a pak sedí vedle lidí, co nerozeznají word od excelu (nadsázka). :) :) :) Očekávala bych vlastní přijímačky právě proto, že se mají testovat dovednosti pro konkrétní obor. Je fajn, když to usnadní škole práci, ale to síto je prostě zvláštní a čím dál víc rozhodují peníze. Taky když jsem se hlásila na střední zjistila jsem pozdě, že když si zaplatím to doučování od scia, dají mi k přijímačkám body navíc. Takže jsem body navíc neměla a ocitla se pod čarou, kdybych ty body měla, byla bych ve výsledcích někde mezi prvními 10 přijatými.

 • Justýna Palovčíková
  Justýna Palovčíková Před 5 měsíci +1

  Tohle miluju❤️

 • Michaela Zvancigerová
  Michaela Zvancigerová Před 5 měsíci

  Dobře zpracované video, které člověku nabídne rychlý přehled problematiky, a to zejména technického rázu.
  Na druhou stranu mi připadá, že chybí informace o obsahu jednotlivých testů SCIO - a to alespoň povrchně, protože kdybych si tyto testy nebyla vyzkoušela sama před rokem při zkouškách na vysokou školu, neměla bych ponětí, zda se jedná o test s náhodnými, v praxi nevyužitelnými informacemi, nebo zcela naopak. Z mého pohledu SCIO přijímačky na vysoké školy, a to konkrétně ZSV, patří mezi nejlepší testy vůbec, protože aspoň mně osobně žádná jiná učebnice než ta od SCIO nenabídla tak dobře strukturovaný přehled informací. Pak už je ale jen na mně (zájemci o studium a celkově o vzdělání), jak s těmi informacemi naložím. Přijde mi, že jste ve videu do jisté míry opomenuli fakt, že to mají být právě studenti, k jejichž prospěchu tyto učebnice vznikají - nikoliv k jejich tíži. Alespoň z vlastní zkušenosti můžu říct, že mi znalosti, které jsem nastřádala učením se na tuto zkoušku, na vysoké škole neuvěřitelně pomohly. Obory (např. práva), ke kterým je tento test přístupovou branou, zpravidla vycházejí z určité znalostní základny, již podle mně ZSV zkouška zachytila více než dostatečně.
  Kdybych měla porovnat přijímací zkoušku na Právnickou fakultu UK, kde se skládají zkoušky ZSV od SCIO, a na Právnickou fakultu MUNI, kde stačí složit TSP, tak pro mě jednoznačně vítězí systém UK. Příprava na SCIO ZSV nabízí vstupní znalosti dané problematiky oboru, takže si člověk ušetří plno času v semestru, kdy bude muset doplňovat základní informace. Proto nepovažuju ani zakoupení učebnice za vyhazování peněz - naopak chápu, že někdo nemá dostatečné finanční prostředky pro její zakoupení, pak ale existují i jiné možnosti jejího zaopatření, jako například její půjčení od kamaráda, protože předpokládám, že alespoň v minimálním počtu případů toto řešením je.
  Naopak na MUNI stačí pro přijetí na práva test studijních předpokladů, který má z mého hlediska minimální výpovědní hodnotu o tom, kdo má jaké předpoklady dostat se na školu, neboť i tomuto testu předchází příprava (pokud někdo netouží po percentilu 10). A nejen to, často se na úkor člověka, který má zájem o studium a má i dostatečný znalostní kapitál z oboru, dostane na školu někdo, kdo lépe vytuší, jaký trpaslík lže... Pak se nedivím, že tolik lidí v průběhu prvního roku končí, protože často tito lidé nemají základní představu o tom, že jejich obor má i širší souvislosti, které je nutné znát - a právě ty jsou perfektně nastíněny ve SCIÍCH.
  Na závěr: přestože je SCIO kritizováno za to, že kontrola při psaní testu není dostatečná (a nebo že je stresující, což je), stačilo psát online TSP testy na MUNI za korony, které nebyly opatřeny doslova nijak, a tím pádem se na školu dostal pěkný převis podvodníků, a to často na úkor lidí, kteří nepodváděli (sama o organizovaném podvádění ze svého okolí vím). Proto, ač je to na SCIO kritika oprávněná, leží původ tohoto problému v kategorii studentů, kteří si potřebují usnadňovat život už na samém začátku, místo toho, aby měli zájem o to dozvědět se něco nového a učit se. Řešením je zřejmě prezenční psaní testů.
  Zároveň rozumím, že cílem soukromé firmy není pouze šířit znalostní osvětu, ale také dosáhnout zisku. Otázkou je, zda je toto problém dané firmy, která chce šířit vzdělání, nebo systému v němž žijeme, který SCIO nevymyslelo a zřejmě má i minimální šanci samo o sobě změnit.
  Jinak je video super a hodně se mi líbí jak tu problematiku prezentujete; moc ale nechápu přístup, kde jsou děťátka chuděrky, protože se musí učit. Kéž by byli lidé ze své vlastní podstaty inspirováni vzdělávat se.
  P. S.: MUNI je perfektní škola s nejlepším zázemím, ale objektivně řečeno byly přijímačky roku 2021 nezvládnuté a fail. Teď už zase prezenční pohoda.

 • Alžběta Durdisová
  Alžběta Durdisová Před 5 měsíci +3

  Nevím, jestli to už nemáte v plánu, ale mohli byste prosím natočit co nejobjektivnější video o tom, jak to tedy řešit? Jak byste si představovali naše školství a přijímačky na SŠ či VŠ vy?

  • Honza Kašík
   Honza Kašík Před 5 měsíci +1

   To by nemělo tolik zhlédnutí a nebylo by to tak jednoduché. + kdyby to někdo opravdu zrealizoval, tak by všichni nadávali na "Kovy řešení" místo Cermatu a SCIO.

 • hsnnatalie
  hsnnatalie Před 5 měsíci

  Robert Plaga je táta od jedné borky co se mnou chodila na základce do družiny😂
  A mimochodem skvělý video😽❤️‍🔥💜🫶🏼

 • Nikosie LOLa
  Nikosie LOLa Před 5 měsíci +7

  Kájo, jsi úžasný měl bys dostat Oskara.

 • krazisek
  krazisek Před 5 měsíci +2

  super video, ale podle mého názoru je Scio anděl proti Cermatu.

 • Can this apple get 1000 subs without videos?

  u mě přípravné kurzy na gympl za tisícovku, dělali jsme tam jen cvičení ze starých testů :)