Tap to unmute

Vávra o hypotékách: Nebuďte idioti a v důchodu jděte do nájmu

Sdílet
Vložit
 • čas přidán 29. 12. 2021
 • PODÍVEJTE SE NA CELÝ ROZHOVOR (2h:01min) ► www.talktv.cz/video/SdBJhvPV?...
  Radovan Vávra, investor, podnikatel a, jak o sobě říká, taky „primitivní antikomunista“ :) Na tenhle rozhovor jsem se těšil mega dlouho! A jsem rád, že jsme stihli probrat (skoro) všechno: investice, mladou generaci, Bohemia Energy, bitcoin i Teslu :)
  ===
  TALK TV
  TALK TV je nezávislá internetová televize, která nedělá kompromisy - žádné reklamy, žádné spolupráce, žádné placené recenze. Pořady u nás připravují novináři a odborníci, kteří vědí, o čem mluví. Přinášíme do ČR obsah, který nepodceňuje diváka.
  ► www.talktv.cz
  talktv_cz
  ===
  STANDASHOW
  Nejdelší podcasty na českém internetu. Politika a společnost, do hloubky a bez předsudků. Obsahují minimálně jednoho Standu.
  ► TWITTER: standashow
  ► INSTAGRAM: standashow
  STANDA
  SHOW
 • ZábavaZábava

Komentáře • 282

 • Michal Štěpánek
  Michal Štěpánek Před 11 měsíci +115

  Nejsem blázen, abych vůbec někdy bydlel v podnájmu. To jsou prachy, co letí oknem. Raději jsem koupil starý barák na vesnici, který jsem opravil, pár let po čtyřicítce mám splacenou hypotéku a cítím se svobodný. Nejspíš časem získám z dědictví jednu nemovitost, kterou pronajmu a jednou vše odkážu dětem. Vlastnictví nemovitostí mi dává svobodu, takže nemusím dřít od nevidím do nevidím a ve stáří budu mít jistotu příjmu k důchodu, který nejspíš budu mít dost mizerný. A taky jsem typ člověka, který nerad utrácí za spotřebu. Raději mám investice do věcí trvalé hodnoty a tak budu hromadit majetek, co budu žít. Poslední léta jsem ještě koupil dvě garáže ve špatném stavu. Máknul jsem na nich, jednu mám pro sebe a druhou pronajímám.

 • lahvac3
  lahvac3 Před 11 měsíci +196

  Mám splátku hypotéky stejnou jako bych v této části Prahy platil za stejný byt nájem. Pro mě to v nájmu není o svobodě, ale o nejistotě. Málo kdo ti dnes dá dlouhodobou smlouvu, a nejistota prodloužení každý rok či dva je pro mě tristní. Svoboda 3 stěhování (stejně v rámci jedné lokality) v posledních 7 letech stačila.

  • Vilém Svoboda
   Vilém Svoboda Před 11 měsíci +7

   Ta smlouva je na rok ne kvůli majitelům ale tomu, že majitelé nemají zákonem ochranu svého majetku. Jinak ale z vlastní zkušenosti nikdy neměl s tou smlouvou nikdo problém a nikdy jsme neukončovali nájem my nájemníkům. Je to o dohodě. Nemůžete dát pěti letou smlouvu člověku co znáte ze dvou setkání.

  • 666nataS
   666nataS Před 11 měsíci

   tak on asi myslel státní/obecní byt. Tam máš prostě jistotu. Pokud je ti 25 tak máš jistotu že v tom bytě dožiješ, máš to černé na bílém a pokud dodržuješ zákon a pravidla tak ti ho sebrat prostě nemůžou a pokud se stát nebo obec rozhodne byt prodat. Tak si ho pak můžeš odkoupit což je vždycky za směšné částky. Uvedu příklad. Panelák Brno, 4+1. Státní byt od 1989. Stát se rozhodl prodat panelák soukromníkovi a bytová jednotka pak vycházela na směšných 500 000kč pro lidi co v něm bydleli když to bylo pod státe v době kdy ten stejnej byt můžeš otočit za
   5 000 000kč.
   Bydlet v podnájmu pod soukromníkem je vždycky zlodejina a nejistota. To máš pravdu. každopádně výdaje jsou tak či tak. SVJ neboli "společenství vlastníků jednotek" bude mít vždycky fond oprav, víceméně nekonečnej ale klesající, což stejně vede k takovému rádoby měsíčnímu nájmu + ta hypotéka sama osobě. Pokud máš rodiče v bytě kterej je jejich, je pro tebe daleko lepší být v podnájmu, stejně ten jejich byt bude jednou tvůj a nebo ty peníze díky tomu bytu. Brát si další hypotéku kvůli dalšímu bytu do rodiny se asi moc nevyplatí ale každej to má asi jinak. Jedinej háček v obecním/státním bytu je ho dostat. Věc která se může táhnout roky.

  • DD D
   DD D Před 11 měsíci +4

   Ale takovou splátku máš jen proto, že jsi koupil byt před delší dobou nebo jsi velkou část kupní ceny zaplatil při koupi ze svého.
   Jinak je to vždycky naopak, pokud teda člověk nebydlí v Chanově nebo nějaké hodně špatné lokalitě.

  • Míša Němcová
   Míša Němcová Před 11 měsíci +15

   Je to tak, naše hypo + měsíční náklady na byt jsou už teď míň než jen nájem, před pár lety to vycházelo +- stejně a navíc člověku odpadlo právě řešení prodlužování smluv atd

  • Petr Parásek
   Petr Parásek Před 11 měsíci +49

   a navíc za 10-15 let bude ta splátka hypotéky mnohem menší než ten nájem. na to lidé taky zapomínají rozhodují se aktuální cenou ale hypo +- je pořád stejná za to nájem se pořád pomalu zdražuje. tak že třeba teď za posledních 5-6 let jé splátka hypo poloviční oproti nájmu je potřeba koukat do budoucnosti ne jen na aktuální ceny

 • yan7524
  yan7524 Před 10 měsíci +5

  Vždy bylo přirozené mít své vlastní obydlí. Už jen z psychologického hlediska je to obrovský rozdíl. Život v podnájmu je jak být neustále v nejistém vzdušném zámku. A existuje přísloví - starý strom není dobré přesazovat. Jsem rád, že mám byt a též rodinnou chalupu. Nic nenahradí ten pocit, když žijete na místě, které znáte od dětství a kde máte své vzpomínky a kořeny. Už jen ten fakt člověka psychicky posiluje a uspokojuje. Žádné místo, kde jsem žil, byť to byla krásná místa např. v Austrálii, Thajsku či Indonésii, tohle nemůže nikdy nahradit. Tohle nějaký simple-minded člověk asi nepochopí. A bylo by také dobré starat se o humanitní gramotnost, která je nad tou finanční (o které se neustále a dokola mele). Protože v okamžiku, kdy se i finančně vzdělaný a celkem racionální člověk, jako jen např. RV, dostane do hluboké životní krize, tak je celkem vysoká pravděpodobnost, že racionálno je v důsledku enormního psychického tlaku vyřazeno z provozu a veškeré finanční poučky jsou Vám k ničemu, protože je v takovém stavu nedokážete použít. Součástí humanitní vzdělanosti je též schopnost chápat hlubší a širší souvislosti, metafyzické uvažování a schopnost starat se o své psyché. A teprve poté můžete racionálně přemýšlet a plánovat. Bohužel tyto pro člověka nepřirozené, technokratické, tržně fundamentální řešení ve stylu "všechno sám" a "jděte do nájmu" atd., jsou právě jedním z důvodů proč tak extrémně roste počet lidí s psychickými poruchami úzkostného či depresivního typu.

 • Dominik Rocek
  Dominik Rocek Před 11 měsíci +51

  Tak jestli se chcete ve svých 60 letech každý rok stěhovat z nájmu do nájmu ,tak si to užijte..
  a děti Vám taky poděkují

 • davidvalacz
  davidvalacz Před 11 měsíci +3

  Docela chápu že se mu nelíbí trend kdy se nemovitosti dědí. Při současné situaci kdy přirozený přírůstek populace je +/- 0 postupná kumulace bytů a domů v rodinách, kde se byty dědí velmi limituje trh s nemovitostmi a tím i možnosti bank a dalších "investorů" na tomto trhu vydělat, rovněž tak se snižují výnosy z pronájmu a nepřímo tak i daňové výnosy systému (dá se lehce vyřešit zvýšením daní z nemovitosti) , potom když děti mají zajištěné rozumné bydlení kdy nemusí splácet hypotéku mají daleko lepší pozici i ohledně volby zaměstnání v regionu kde vyrostli a mají tam své kořeny. což se zase nemusí líbit zaměstnavatelům, kteří mnohdy nechtějí aby se práce stěhovala za lidmi, ale požadují aby se lidé stěhovali za práci a tak se mnohé region vylidňují. Prostě vlastnictví bydlení výrazně omezuje možnosti jak vydrbávat s lidmi a ždímat je co to jde. Pokud ovšem považuji děti za přítěž a nechci aby se měli lépe než já, tak pak jde klidně postupovat způsobem ve videu uvedeným, ale přijde mi to jako by ta generace co to takhle udělá jako by nebyla.

 • LuckyM
  LuckyM Před 11 měsíci +63

  0:16 - Měsíční výdaj na bydlení vždycky nějaký bude. A jsou 2 možnosti. Buď si splácet byt sám sobě a nebo jej platit cizímu člověku. Samozřejmě otázka úbytku osobní svobody spojená se závazkem hypotéky je taky na místě.
  - Navíc Stando to není míchání investice se soukromou spotřebou. To je ,,investice do sebe” :).
  5:22 - Vzdělání a láska jsou samozřejmě ten největší základ, ale není nic špatnýho na tom zdědit nějakou nemovitost nebo majetek. A určitě některým lidem udělá dobře, když můžou svůj majetek předat dál do dobrých rukou. I kdyby to byl jedinej smysl jejich života, je to jejich věc.
  6:27 - Srovnání s britským důchodcem, který prodá byt a jede na Mallorcu je mimo. Určitě bude část bohatých důchodců, kteří si tohle můžou dovolit a cejtí se na to. Ale drtivá většina ne. Pan Vávra by si měl taky uvědomit, že ne každej důchodce žije v Praze :-). A spoustu lidí si třeba celej život něco budovali a chtějí vklidu dožít.
  - Navíc v Česku většina důchodců celej život dřela a mají sotva na nájem, to je realita.
  5:10 - To se zdaleka netýká jen ČR. Například Američani, kdokoliv jinej, tak taky hromadí majetek. A taky v den, co mají umřít, toho majetku chtějí nejvíc.

  • DD D
   DD D Před 11 měsíci +1

   Ovšem byt splácíš sám době pouze v momentě, kdy ho koupíš za hotové.
   Jinak ho splácíš bance.
   Taky lidé zapomínají na fakt, že se bydlení celkem opotřebovává, což dost snižuje výnosnost nájmu.

  • MrNumip
   MrNumip Před 11 měsíci +2

   Příjde mi, že je mimo mísu a nebo plánuje skoupit pár bytů levně od tkových důchodců, ty pronajmout a nájemníci mu budou splácet jeho budoucí majetek na důchod ...

  • Pan Tužka
   Pan Tužka Před 11 měsíci +12

   Konečně zaznělo něco racionálního. Až budou vaše děti dědit, nejspíš jim nebude méně než 40 - 50. V takovém věku už bych se o jejich výchovu neobával 😆
   Pokud máte v důchodu byt navíc jako investici ve městě, můžete pomoct třeba vnoučatům. Nechat je tam bydlet při studiu, než se postaví na vlastní nohy. Alespoň budou mít motivaci nevykašlat se na školu 😉
   A hromadit po pár generací majetek? Proč ne. Bohatství se ani jinak moc vytvořit nedá, pokud nejste zrovna Elon a nebo nemáte fakt kliku...

 • Man calm down
  Man calm down Před 11 měsíci +63

  Súhlasim vo veľa veciach s panom Vávrom, ale podľa mňa sa človek musí pripraviť na to že bude žiť doslova 100 a nie 70-80 rokov😁 a užívať si v takom veku? Pochybujem, že ako 70 ročný budeš cestovať po svete… väčšina bude rada keď nájde silu na cestu do obchodu.

  • Standa
   Standa Před 11 měsíci +20

   Presne, to se ted siri mediama, ze narmalni je nic nemit. To ale budou vsichni pekne ovladatelny korporacema a pekne se s nima bude manipulovat. Pan. V. Je takova tvar korporaci. Ale dobre se posloucha

 • Rigor Mortis
  Rigor Mortis Před 11 měsíci +66

  Tady je krásně vidět jak pan bývalý bankéř je úplně mimo realitu běžného života. Na druhou stranu se mi líbí představa, jak důchodci prodávaj byty a jedou si užívat do Somálska, protože narozdíl od toho britského, s českým důchodem si v Evropě ani nešrktnou.

  • Jiří Brož
   Jiří Brož Před 11 měsíci +13

   Pleteš hrušky a jablka. Až budeš důchodce např. za 30 let budeš prodávat nemovitost. A tam jde cena nahoru. Ty srovnáváš jeho důchod a tom ve videu nebyla vůbec řeč😉.

 • Check.NoRisk
  Check.NoRisk Před 11 měsíci +34

  hrozne moc si pana Vavry važím a rád poslouchám ... ale tady jste kucí mimo ... nevím jak je to v praze ale tady na moravě, mama koupila byt, hypoteka na 10let a platila méně než nájem v Bakalově bytě ... ted ma splaceno a je vysmata , na bakaluv najem by ted v duchodu nemela ... a porad ma v ruce byt ktery muze prodat nebo odkazat dětem ... ale HLAVNE platí minimum oproti najmu ... a ano vyjde ji na cestovami min 3x ročně. to nemluvim o tom ze byt vice jak zdvojnasobil hodnotu ...
  2) dyt si i sami protiřečíte ... kdybych se cely zivot trmacel po najmech tak bych nemel v 70 tu volbu prodat nebo prenechat detem ...

  • Tomáš Ledba
   Tomáš Ledba Před 11 měsíci +2

   Ten bod c.2 nedava smysl. Kdybych mel ve triceti 1M na uctu, pak si bud muzu vzit hypo a ano, v tech 70 budu mit vlastni byt.
   Kdybych ten stejny 1M vlozil do nejakeho indexoveho fondu a misto mesicnich splatek hypo platil najem, pak mam v 70 v portfoliu diky slozenymu uroceni srovnatelnou, dost mozna i daleko vetsi castku.

  • #Audis#
   #Audis# Před 11 měsíci +3

   To je hezký a přeju jí to, ale ukaž mi
   Dneska nemovitost kterou zaplatíš za 10 let při normální splátce 10-15k 🤔

  • DD D
   DD D Před 11 měsíci +7

   Dnes je ale na trhu s nemovitostmi jiná situace, než byla kdysi a koupě je velmi výhodná už jen vyloženě v ghettech.
   Co bylo kdysi je dnešnímu mladému člověku celkem k ničemu…

 • Roman Šimků
  Roman Šimků Před 11 měsíci +29

  chlapci, to jste úplně mimo.... jednoduše se podívejte na to jak se vyvíjejí nájmy a hypotéky za posledních 20 let.... takze kdybych poslednich 15 let daval prachy do najmu, mel bych totalni hovinko, takto mam dum a zaplatil jsem s hypo v sume asi to same, co bych zaplatil za najem.. dum ma ted nejakou hodnotu.. nakonec vlastne minimalne dvojnasobnou, nez jsem za nej na zacatku za hypo dal .... vlastne byla ta hypoteka vyborna investice :- ) takze sorry jako, ale tohle je totalni hovadina...

 • Filip Rolenec
  Filip Rolenec Před 11 měsíci +25

  Titulek nesedí s tím co říká pan Vávra. On naopak akcentuje důležitost různého užitku pro různé lidi. Pokud život v nájmu lidem působí stres rozhodně nejsou idioti že si svůj velký byt v centru nechají.

 • My Arts
  My Arts Před 7 měsíci

  Kdyby mi někdo řekl, že už mi zbývá 10 let života, tak to už na nějaké velké užívání moc není. Po takovém ortelu bych upadl do těžkých depresí. Ten výrok p.Vávry mně pobavil.

 • Pavol Kalmár
  Pavol Kalmár Před 11 měsíci +32

  pokial ma človek dostatočný príjem na to aby si mohol kupit vlastný byt je to určite lepšie ako cpat prachy niekomu cudziemu za prenájom kde na konci nebude mat ani prachy ani byt

  • MrNumip
   MrNumip Před 11 měsíci +5

   Mě příjde, že v podnájmu je člověk jednou nohou na chodníku a druhou v bídě. Asi počítá s minimální mzdou 25 000kč...

 • Naram Sin
  Naram Sin Před 10 měsíci +3

  Výroky člověka, který by chtěl privatizovat Lesy ČŘ, není možno brát vážně, naopak - vysoký podíl vlastnického bydlení považuji, stejně jako například vysokou míru bezpečnosti, za české kulturní přednosti, na které můžeme být bezesporu hrdí, ale musíme je také adekvátně chránit a kultivovat.

 • hotelmaritimo
  hotelmaritimo Před 10 měsíci +1

  Já prvních 8 let žil v nájmu a peníze,, odložené,, bokem, které bych investoval do pořízení nemovitosti (20% LTV) jsem investoval, po osmi letech jsem část investice použil na stavbu RD (bez hypotéky)

 • Ladislav Majzlík
  Ladislav Majzlík Před 11 měsíci +1

  Souhlasil panem Štěpánem Michalem.To same jsme udelali my.Ve městě jsme vše prodali a opravili na vesnici stáry dům a již deset let si užíváme spokojeny důchod a ne žít v nejistotě ve městě. Tady vím do čeho dam peníze za opravy.

 • Vítězslav Lorenc
  Vítězslav Lorenc Před 11 měsíci +5

  Ano může se vyplatit bydlet v podnájmu a pronajímat barák co mám na hypo. Každopádně já bych to nikdy neudělal, ani kdyby to neslo love, protože nechci být už nikdy v podnájmu. Byl jsme jednou a stačilo mi to. Ve vlastním mě nikdo nemůže vyhodit (dokud platím hypo) ani na mě mít blbý kecy co kde a jak dělám, proč to dělám atd. Navíc si v podnájmu připadám prostě divně.

 • Gynger Versace
  Gynger Versace Před 11 měsíci +16

  Jsem na tom s finanční gramotností celkem špatně, ale prodat v důchodu byt a užít si zbytek života zní sice hezky ale je to moc jednoduchej pohled na věc, lepší je za mě když je v rodině zvyk přenechat po smrti svůj byt/dům svým dětem, který si během života už pořídili svoje bydlení, ty můžou teda spokojeně dožít na místě které si celý život budovali a mají k němu pravděpodobně nějaký citový vztah a zděděnou nemovitost můžou prodat a s penězi udělat cokoliv co chtějí protože bydlí ve svém takže nemusí počítat placením nájmu po dobu x let, nikdo neví jak dlouho tu ještě bude a když prodáš byt kterej není někde v centru prahy ale v průměrným českým městě a budeš pak žít ještě 30 let tak ti ty penize sotva pokrejou pronájem.

  • Olga Bruncková
   Olga Bruncková Před 11 měsíci +9

   Přesně. Koupím loď a zjistím, že potřebují pravidelnou lékařskou péči.
   Zjistím,že mám loď,ale nemám zázemí, přátele, vzpomínky které sebou nese domov.
   Kdyby domov nebyl tím, čím je, nebylo by o něm tolik písniček a knih. Peníze nejsou všechno.

 • Olga Bruncková
  Olga Bruncková Před 11 měsíci +8

  Tohle je naprostý úlet. Tak pronajmu svůj byt a pronajmu si menší a levnější.
  Může se stát, že z podnájmu budu muset co 5 až deset let odejít.
  Investuji do nového hledání ve smyslu, aby byl byt hezký,levný, na přijatelném místě.
  Pak investuji do stěhování, prodeje nevhodného zařízení.
  Může se stát, že pronajmu byt problematickým lidem, kteří mi z něj udělají kůlničku na dříví.
  Co takhle bydlet v krabici pod mostem?
  Není lepší investovat do klidu,pohody a jistoty?

 • Josef Kdolský
  Josef Kdolský Před 11 měsíci

  Ještě že jsem to doposlechl do konce.. zlatá střední cesta - myslet na děti, umět ale zhodnotit své peníze v podobě investic.

 • Chatter1
  Chatter1 Před 11 měsíci +19

  Problem je v tom ze kdyz je clovek mladej a chce i potrebuje si uzivat tak na to casto ty penize nema, pak kdyz je 70 tak uz treba ty penize ma ale zase je na nejake uzivani nebo cestovani moc starej, unavenej nebo nemocnej atd....

  • Ingrid Lásková
   Ingrid Lásková Před 11 měsíci +2

   Mladý člověk peníze nějaký má, ale už je problém za co je utrácí.

 • Libor Kratochvil
  Libor Kratochvil Před 10 měsíci +1

  Někteří lidé zase nejsou schopni pochopit to, že né každý utracený peníze jsou investice. Já koupil byt do osobního vlastnictví né proto abych žil s pocitem, že jsem do něčeho investoval, ale proto abych měl kde bydlet a měl do smrti jistotu, že mě nikdo nevyhodí z nájmu, nebo nepřijde den, kdy si ten nájem nebudu moc dovolit. To že až umřu po mě ten byt zdědí moje děti a budou s ním moc naložit dle libosti, je jen obrovské plus pro moje děti. Stejně tak nekoukám na koupi auta jako na investici a už vůbec nepočítám na začátku s tím kolik na tom autě prodělám, kupuji protože chci mít svoje auto a chci v něm jezdit tehdy kdy chci já.
  Smutné je že moderátor se tváří a žije s přesvědčením že hypotéku musíte pravidelně splácet a proto je špatná když jde o vlastní bydlení, a nájem snad platit nemusí? Nebo snad bydlí stále u rodičů? Jen idiot by dnes šel raději do podnájmu než splácet svoje vlastní bydlení, nebo pak ten který nemá jinou možnost. Nájem roste, hypotéka podle fixace a zatím úroky klesaly, to až loni a letos díky ČNB úroky rostou a lidem splátka hypoték, ale pořád tu hypotéku jednou splatí, ale nájmu se nezbaví a ten poroste častěji a víc jak splátka hypotéky a jednoho dne si jej nebudou moci dovolit, žijeme v ČR kde se okrádá ve velkém a nekouká se na pravo na levo. A většina z nás není schopná vydělat 25mil. za rok a být v pohodě a nad věcí. Já osobně bych se nerad dočkal toho, že v důchodu budu muset pracovat jen proto, abych měl na nájem.

 • Tamasik
  Tamasik Před 10 měsíci

  Vstoupil jsem před 5ti lety do hypo s partnerkou s tím, že v Remaxu vedoucí pobočky říkal, jak jsou ceny přepálené..😅 Ještě že jsem neposlechl partnerky rodinu a nešel do podnájmu na 2-3 roky a poslechl svou rodinu a šel do koupi bytu!.. Byt byl za cca 2 mil, skoro 1 mil do něj padnul, protože měl dost závažných vad, ale prodal se za 5 mil... A díky tomu budu moct stavět dům, který vyjde přibližně na cenu bytu.. Ceny teď jsou bohužel nesmyslné a jednou to určitě spadne, ale nikdo nikdy neví kdy(ceny stále půlročně rostou okolo 7%..🤮)! Doporučuji investovat dětem do 100% výnosných věcí které aspoň srovnávají inflaci (zlato, ropa, apod (vyčerpatelné zdroje budou postupně růst na ceně(samozřejmě je to nahoro dolů)), dlouhodobě doporučím S&P 500, aby jste dětem drželi hodnotu peněz nebo něco našetřili!😎 Nikdy si nesmíte říkat, že to teď nemá cenu, za pár let s velkou pravděpodobností zaplatíte více a peníze na úctě tím budou mít vždy nižší hodnotu.. 😶 💪

 • Jakub Kozák
  Jakub Kozák Před 9 měsíci +1

  Před 10-ti lety jsem koupil dům na kraji Brna. Cena mezitím vzrostla několikanásobně na dnešních cca 12 milionů. Splátka hypotéky je přibližně jako za 1+kk nájem.
  Závazek který musíš splácet je hypotéka i nájem, v opačném případě je z tebe vždy bezdomovec. S hypotékou ale vždy splácím za svoje. Až odejdou děti, budu moci svůj dům prodat a přestěhovat se do malého s miliony v kapse. To je matematika základní školy. Ten moderátor musí být úplný jantar, když dělá z nouze ctnost.

 • Petr Mudra
  Petr Mudra Před 11 měsíci +2

  Pan Vávra je podnikatel, co zainvestoval do nemovitosti, vlastní nemovitosti a dostatečne mu nevynášejí, pač v nájmu nechce bejt nikdo. Proč platit někomu něco cizýho, když to za desítky let může bejt tvoje a za stejný peníze? Mám platit hypotéku, nebo nájem, když to bude vždy úplně stejná položka v mým rozpočtu?
  Pan Vávra je evidentně kapitalista, kterej by to tu nejradší všechno vlastnil a pronajímal to lidem. Myslite si, že on si už dnes nemovitosti nekupuje? Kupuje a pak je pronajímá. Že mu není trapně, vopravdu. A jak krásně si to dokáže okecat a ještě z lidí dělat finanční negramoty, to je vopravdu moc. Za me pan Vávra totální kretén, fakt me tohle naštvalo.
  Bohužel takhle to funguje. Bohatí bohatnou, chudí nemají nic a bohatí jim radí ať jdou k nim do nájmu.

 • Adam Bloksa
  Adam Bloksa Před 11 měsíci +60

  Je vám jasný, že ne každý žije v Praze? :D Tj. za 2+1 normálně člověk ještě nedá všude 5 mega = takže se dá s nájmem a hypotékou jít na cca cenu nájemného, možná lehce nad... Proto je pak lepší bydlet ve svém, jelikož pak ten byt taky roste na hodnotě, na důchod máš směšný nájem a nikdo tě nevykopne.

  • Bohdan
   Bohdan Před 11 měsíci +22

   proto mluví o těch 5 procentech hodnoty nemovitosti na začátku... Většina zde komentujících ani nepochopila co řekl.

  • B-wolfman
   B-wolfman Před 11 měsíci +17

   Vávra celkově podle mě nechápe, jak žije běžný člověk. Za 2+1 tady na maloměstě dám 2 miliony.

 • jan ziki
  jan ziki Před 11 měsíci +1

  Bydlet v nájmu ANO, ale pouze v případě, že jsem narazil na dobráka a nechává mi to skutečně levně, tzn. za nižší cenu, než bych to jinak koupil na hypo. To mám ale jen štětí, situace se může rychle změnit a nájem skončit a mám problém. A to je problém, co žádný čech nechce mít. Možná kočnovným kmenům z jihu tohle vrásky nedělá. Takže když můžu bydlet v nájmu levně OK, tak tam bydlím a vedle toho si stejně beru hypu na jiný byt který pronajímám. A teprve prachy co mám navíc tak investuju a na nich nesu riziku ztráty. A do důchodu mít plán žít stejným standardem jako před tím. Proč ho zvyšovat, na dobré bydlo si člověk zvykne rychle a po měsíci takového bydlení už to žádný větší užitek nepřináší. Takže všechno utratit, aby šel člověk do hrobu z holým zadkem a potomci ať se starají je spíš krédo kočovných kmenů. Pan Vávra má v poslední době hodně odvážné názory, kdyby žil v kůži člověka co žije v nájmu, přemýšlel by nad věcmi úplně jinak. A navíc jsem přesvědčen že svým potomkům nemá v úmyslu ve zbytku života utratit všechno co by mohly podědit 😆

 • Daniel T
  Daniel T Před 11 měsíci +2

  Dobrý nápad pana Vávry,prodejte domy, já je koupím a budu Vám je pronajímat.Dalši dobrý nápad pana Vávry :vezměte si na zimu babičku k sobě, aby nemusela žádat o podporu na topení.Nevadí,že starým lidem všichni radí, aby se isolovali od mladých kvůli covidu.Mladí se dobře baví ve společnostech, nakazí babičku,která na to doplatí a oni budou mít konečně vysněný domek a stát bude mít po starosti.Většina lidí neví,jak na to stát se milionářem,ale pan Vávra to ví dobře .

 • Michal Zámostný
  Michal Zámostný Před 10 měsíci +2

  Pasivní dům na stáří a tím pádem minimální výdaje na bydlení jsou lepší než jakékoliv spoření. A je to zároveň dědictví po určitém čase.

 • Daniel Čepelák
  Daniel Čepelák Před 11 měsíci +31

  omg to sou uvahy :D nekupujte si velkej byt, skončíte tam sami.... kupte si menší protože větší vždycky seženete... :D odpadám :D rady nad zlato :D nemějte vlastní běžte do nájmu....pak vás vyhodí z nájmu a co uděláš??? nikdo nechce v česku hromadit majetek. resp. Vlastním bydlením nemužete myslet, že někdo hromadí majetek ne???? mít své vlastní bydlení je logický krok ke svobodě. Standart. Ne každý má čas a chut vlastnit byt a pronajímat ho, a bydlet vedle v nájmu..

  • Michal Krajč
   Michal Krajč Před 11 měsíci +3

   niekto to berie opacne...sloboda znamena na nic nie som naviazany prestahovat sa mozem kde chcem kedy chcem

 • Dan Hiltavsky
  Dan Hiltavsky Před 11 měsíci +2

  Víceméně souhlasím,nakupuju drahý mobily,drahý PC který ztratí na hodnotě polovinu za rok.Nemám nic a ani mně to nesere.Pan Vávra by měl žít v Ostravě kde za práci se dává normálně 105kč/h.Pak by si možná uvědomil realitu.

 • Václav Bernat
  Václav Bernat Před 11 měsíci +4

  Z ekonomickeho hlediska mi to proste nevychazi. :D Ja bych si v zivote nekoupil byt, jenom abych vlastnil nejaky majetek, pudu. To plati mozna na venkove, ale urcite ne ve meste. Ja jako 27 lety clovek budu mit naprosto minimalni duchod (jestli vubec nejaky), ktery mi urcite nepokryje najem. Cili pokud si nekoupim byt, budu zit v najmu cely zivot, tak pouze na duchod (pocitam 15-20 let) budu potrebovat na jednopokojovy byt cca 3 mega.... :D Samozrejme, ze lidem na zapad odsud je toto trosku jedno, protoze pro ne to je 1/5 jejich platu, pro nas 1/2 (nebrecim, konstatuju), kdyz se to prevede na duchod, tak ten pomer pak bude cca stejny.
  Kdyby prumerny cech umiral v 50 anebo bych byl prumerny nemec s prumernym platem, tak samozrejme dam panu Vavrovi za pravdu, ale v Cesku tento pristup podle mne proste neni mozny uz jenom kvuli tem duchodum. Vyvedte mne s omylu, pokud se mylim, jsem otevren diskuzy. Prece jen je to za mne pro soucasnou generaci docela velky problem a jedine reseni je vlastnit nejakou nemovitost, kde platim pouze sluzby a energie. Anebo prestat plodit deti... :D Btw bydleni v karavanu samozrejme neni pro kazdeho a doufam, ze to pan Vavra nemyslel jako regulerni argument :D

 • Jana Š
  Jana Š Před 9 měsíci

  Nj, jenže my máme vztah k místu, kde žijeme. Moje děti jsou 6.generace, která žije na stejném pozemku. Dům (domy) se různě renovují, boří a staví, místo se proměňuje, ale otisk mých předků je tu vždy nějakým dotykem s námi.

 • Vilda Domecek
  Vilda Domecek Před 11 měsíci

  V jiném rozhovoru zase Radovan říkal, že jedna z nejčastějších chyb při koupi nemovitosi je když kupující podcení její velikost. Každá místnost navíc je dobrá a nikdy nevíte, kdy jí budete potřebovat. Sorry, 1+kk je strašný. Jasně, někdy prostě není zbytí, ale....

 • Tereza Kargbo
  Tereza Kargbo Před 7 měsíci +1

  Presne moje rec. Ve 30 letech jsem byla vazne nemocna, a malem jsem neprezila. Nikde neni napsany, ze se nejakeho duchodu doziju. Koupila jsem nemovitost, ktere ted hodne vzrostla hodnota. Prodavam, a chci si uzit života. Protoze do hrobu si penize nevezmu, a abych to do 60 splacela, dala detem, ktery to strjne prodaji... ne dekuji

 • Vinetou Safir
  Vinetou Safir Před 11 měsíci

  Standa zas vytáhl, co v éteru chybělo! Dík už jsem málem šel spat.

 • Michaela Čermáková
  Michaela Čermáková Před 11 měsíci +185

  Já mám hypotéku, protože nájem nějakého bytu ve městě byl pro mě nedostupný. Oproti hypotéce na dům, který zrekonstruuji a kdykoliv budu chtít pryč prodám. Nepřijdu o peníze oproti ztrátovému nájmu.

  • Petra Nováková
   Petra Nováková Před 11 měsíci +29

   @Pavel Skop Hypo nikdy není nesmysl. Za 20 let se těm cenám budeme smát, bohužel

  • Pavel Skop
   Pavel Skop Před 11 měsíci +6

   S hypotekou na byt, je to vlastne to same. Samozrejme hypo v Praze je nesmysl.

 • Jiří Vystrčil
  Jiří Vystrčil Před 10 měsíci

  Uplne mimo beznej zivot. Jasne, v 70 budu cekat, kdo me zase vyhodi z najmu. Bravo

 • Kateřina Stejskalová Malá
  Kateřina Stejskalová Malá Před 11 měsíci +1

  Mám bydlení vlastní, bez hypotéky s domovníkem, který se stará, hlavně, když nejsem doma a cestuji.

 • Pavel Štěpančík
  Pavel Štěpančík Před 10 měsíci

  Prodat byt na důchod je blbost. Prodejem bytu člověk získá velký balík peněz, který je třeba dobře investovat, a to už (nejen) pro staršího člověka může být náročný úkol. Zato byt bude mít vždy nějakou hodnotu a ušetří člověku peníze za nájem. Investice do vlastního bydlení je jedna z nejlepších investic a udělat na starý kolena opak je jen projev demence. Vždycky se objeví nějaký chytrolín, který tvrdí, že generacemi prověřený model je špatný a že on ve své nadutosti ví všechno nejlíp. Jistě, že on jako profesionální bankéř a investor dokáže peníze investovat víc než dobře, ale pro normálního člověka je to riziko. Navíc existuje spousta lidí, co korunu neudrží. Jsou schopní všechno utratit během pár let, aby si to stihli užít. Existují dokonce celebrity, které vydělávaly miliony dolarů a skončili jako bezdomovci. Tak co je lepší, jistota, že budu mít kde bydlet, nebo šance, že budu mít k dispozici balík peněz, že ani nebudu vědět co s ním, a potom nejistota? Takovýhle bankéř jenom přihrává kšefty sám sobě, protože na každé transakci se dá vydělat, ale taky snadno zkomplikuje život hloupým důvěřivým lidem.

 • KRAFT Servis
  KRAFT Servis Před 10 měsíci

  Skvělý rozhovor❤️⭐️👍

 • Thot Slayer lvl:3548
  Thot Slayer lvl:3548 Před 11 měsíci +37

  Neberte to že som nejaký konšpirator alebo také nieco, ale mám silné podozrenie že to nieje pravý Dan Vávra.

 • kajšmetke 9
  kajšmetke 9 Před 11 měsíci +16

  Tohle se mi zdá dosti mimo…. Přijde mi stejně ze je lepší 20 nebo 25 let splácet hypotéku a pak vlastnit daný objekt než být celý život v nájmu a pak nemít nic co předat. Nebo i tu splacenou nemovitost můžete prodat a jet na Mallorcu……

  • Ondřej Pajkr
   Ondřej Pajkr Před 11 měsíci

   @Korben Dalas do hrobu si majetek nevezmeš no, ale to ani svý děti, kterejm když to odkážeš dost usnadníš život. nehledě na to, že za v 25 let můžou být ceny nájmu klidně 3 násobné, kdežto splátka hypo se každým rokem scvrkává. a nechci ti kazit iluze, ale ani zážitky kterejch 2/3 zapomeneš si do hrobu neodneseš.

  • Petr Fronek
   Petr Fronek Před 11 měsíci

   Jak zminil pan Vavra v rozhovoru, tak vetsina Cechu je velmi konzervativni a uznava jen investice do nemovitosti, protoze to bere jako jistou investici. Nadruhou stranu jsou i jine moznosti investic, kdy za pujcene 3 miliony muzete dosahnout mnohem vetsiho zhodnoceni nez nabyti nemovitosti (vybudovat vlastni business, koupit akcie, crypto, index), ktery v horizontu nekolika let vam muze vygenerovat mnohem vetsi zhodnoceni nez je cena nemovitosti. V takovem pripade je lepsi platit najem a pujcene penize investovat do neceho, co v budoucnu vygeneruje mnohem vetsi zhodnoceni majetku . Souhlasim s tim, ze takovych lidi, kteri by sli touhle komplikovanejsi cestou je v CR mensina. Na druhou stranu mi to neprijde mimo od pana Vavry. Jen lide jsou pohodlni, nechteji se sebevzdelavat ve financni gramotnosti a voli tu nejjednodusi cestu=krysimu zavodu...Prodej nemovitosti ve stari a prestehovani do levnejsiho je v cizine zcela normalni (v US treba nekdo proda byt v Chicagu (kdy vlade nemusi platit dan za prodej nemovitosti=jednou za zivot) a prestehune se do Texasu, kde jsou nizke dane a levnejsi bydleni a zbyle penize z prodeje bytu ma k penzi). Rada lidi tohle muze aplikovat i u nas , pokud nechteji zivorit a nebudou si vycitat, ze vnoucatum nic neodkazou....

  • 666nataS
   666nataS Před 11 měsíci +1

   tak on asi myslel státní/obecní byt. Tam máš prostě jistotu. Pokud je ti 25 tak máš jistotu že v tom bytě dožiješ, máš to černé na bílém a pokud dodržuješ zákon a pravidla tak ti ho sebrat prostě nemůžou a pokud se stát nebo obec rozhodne byt prodat. Tak si ho pak můžeš odkoupit což je vždycky za směšné částky. Uvedu příklad. Panelák Brno, 4+1. Státní byt od 1989. Stát se rozhodl prodat panelák soukromníkovi a bytová jednotka pak vycházela na směšných 500 000kč pro lidi co v něm bydleli když to bylo pod státe v době kdy ten stejnej byt můžeš otočit za
   5 000 000kč.
   Bydlet v podnájmu pod soukromníkem je vždycky zlodejina a nejistota. To máš pravdu. každopádně výdaje jsou tak či tak. SVJ neboli "společenství vlastníků jednotek" bude mít vždycky fond oprav, víceméně nekonečnej ale klesající, což stejně vede k takovému rádoby měsíčnímu nájmu + ta hypotéka sama osobě. Pokud máš rodiče v bytě kterej je jejich, je pro tebe daleko lepší být v podnájmu, stejně ten jejich byt bude jednou tvůj a nebo ty peníze díky tomu bytu. Brát si další hypotéku kvůli dalšímu bytu do rodiny se asi moc nevyplatí ale každej to má asi jinak. Jedinej háček v obecním/státním bytu je ho dostat. Věc která se může táhnout roky.

  • Korben Dalas
   Korben Dalas Před 11 měsíci +1

   Do hrobu si majetek nevemete :-) Malorka je hezký místo ale celej produktivní věk otročit na byt někde v bytovce abych na starý nemocný kolena jel někam jinam ?? to je za mě blbost. užívám si dokud mužu až mi bude 65 a pujdu do duchodu ( nebo v 70ti) budu rád že si dojdu do krámu a na pifko do hospody 🙂

  • Petra Nováková
   Petra Nováková Před 11 měsíci +1

   přesně

 • Standa
  Standa Před 11 měsíci +15

  Cus Stando, delas skvele show, ale tady rika Vavra trochu pitominy. Uz se vidim jak v 70ti nebo 60 ti si kupuju lodku a jdu si uzivat. V te dobe s nejvetsi pravdepodobnosti budu mit cukrivku, zacinajiciho alzhajmra a dalsi starecky nemoci. V ten moment pro me bude jedina jistota byt, ktery jsem si koupil na hipoteku. Najem musis taky platit a pri jeho zvyseni mas na vyber, muzes jit pod most a lidi jako je pan V. Ktery bohatli v 90 tkach se ti budou smat jsky si hovado.

  • DD D
   DD D Před 11 měsíci +1

   Je potreba se vedle finančních investic věnovat i sobě. Nežrat jako prase, hýbat se, nechlastat. V šedesáti může být člověk ještě naprosto v pohodě.

  • Mira Klika
   Mira Klika Před 11 měsíci +12

   Tak tu loďku si muzes koupit v 50.Ale ono je to jedno.Postavil jsem barak a taky jsem uvazoval :v 60 prodam,pujdu do najmu,na zimu zmizim do Španelska.ALE.Zapustil jsem koreny a nechce se mi odejit.A taky ceny nemovitosti jsou v nesmyslnych vyskach.Moje dcera si nikdy nemuze na podobny dum s pozemkem vydelat.Tak ji ho radsi necham,at si rozhodne sama,co s tim.1000m2 jsem platil 220000,dnes u nas 1,5 milionu,dum 2miliony,dnes 7 milionu.Nesmysl.A Vavru tady lide nekriticky obdivuji,ale me prijde jako dobry vypravec pohadek.

 • Daniel Schauz
  Daniel Schauz Před 11 měsíci +13

  Takže mých 3,5% splátky ročně z ceny bytu je vlastně ok, já věděl, že to bylo dobrý rozhodnutí. Jen teda "nepřežeňte to s velikostí" - no, má to logiku, ale ona nabídka není jaksi neomezená. A názor na nejlevnější věci - no, jasně, nedává smysl kupovat hodně drahý věci, ale na druhou stranu je tady jedno známé rčení - nejsem tak bohatý, abych kupoval levný věci.

  • Korben Dalas
   Korben Dalas Před 11 měsíci +7

   tak třeba v příkladu tý koupelny, koupítě kvalitní sprchový set za 10 tisíc nebo od firmy grohe s termostatickou hlavicí co si pamatuje vaší oblíbenou teplotu za 80 tisíc, ve výsledku budete osprchovanej uplně stejně :-) takhel to myslel, kupte to co je dobrý a co dostačuje aby uspokojilo vaše potřeby :)

 • Lukáš Kus
  Lukáš Kus Před 11 měsíci +1

  kazdej tady ma pocit, ze porad musi mit neco predavat dal..a pak nejsou byty pro jine rodiny, ktere takove stesti nemaji, ale potrebuji bydlet ted a ne, az babka natahne bačkory :))
  babka v byte pode mnou bydli sama ve 3+kk, kam by se vesla cela jedna nova rodina a ona uz tam byt vubec nemusi, akorat zabira misto. pche

 • Lupa
  Lupa Před 8 měsíci

  To je paráda číst ty komentáře 😅👌.
  Opravdu si myslíte, že máte v tématu větší přehled, jak Radek?
  Mimochodem vlastnictví, nebo investici do koupě nemovitosti nevylučuje, ale rozhodně není nejvýhodnější investicí…
  Chyba to ale není. Sám mám hypotéku a vlastní bydlení. Faktem ale je, že v době kdy jsem nemovitost sháněl, bylo pro mě investování Španělská vesnice. Tedy: pokud ke možnost slušného dlouhodobého nájmu, tak do nájmu a zbytek rozdílu najem/hypotéka investovat (třeba S&P 500) cílová částka, je totiž nesrovnatelná…

 • MM
  MM Před 11 měsíci +2

  Super rozhovor děkuji! Vidím to stejně.
  Chtěl bych se zeptat na názor p. Vávry,
  , on tvrdí že ČNB dělá špatně když při vysoké inflaci zvedá úrokové sazby. Erdogan v Turecku jde opačnou cestou a má to fatální následky pro lidi a ekonomiku. Chci se teda ještě jednou zeptat dělá to ČNB opravdu tak špatně? Děkuji

 • Tomas Prochazka
  Tomas Prochazka Před 11 měsíci +31

  Proč se říká, že pronájem investičního bytu musí pokrýt celou hypotéku? Stačí přece, když nájem pokryje veškeré poplatky a placené úroky na hypotéce. To navíc už je zisk, protože jistina nám zůstává ve vlastnictví toho bytu.

  • Pohádky od Tomáše
   Pohádky od Tomáše Před 11 měsíci +1

   Jo, ale nikdo takhle nepočítá. Možná taky proto, že je fajn si dělat rezervu...

  • Martin Ješko
   Martin Ješko Před 11 měsíci +5

   Jenže ty měsíčně platíš i splátky té jistiny. Za investiční byt platíš měsíčně bance - splátku jistiny, úroky a poplatky bance za vedení účtu, případně nějáké to pojištění. Vy si od banky půjčujete peníze. Vy se stanete majitelem nemovitosti a zisk se určuje dle ceny nemovitosti, která je proměnlivá. Pokud někdo koupil barák třeba před rokem 2008 před krizí, tak draze koupil a pak šly ceny dolů o několik desítek %. Pokud by v tu chvíli dům prodal, tak by ani nevyplatil ani hypotéku bance a byl by prostě ve ztrátě. Pokud daný člověk držel nemovitost dál, tak se trh vzpamatoval a ceny nemovitostí rostly každoročně rychleji než inflace. Pokud by prodal v roce 2018, tak by měl daleko víc než byla jeho původní cena a tudíž i původní hypotéka i s úroky - a teprve v tu chvíli to je zisk- až ve chvíli, kdy nemovitost prodá dál. Je to jako s jakoukoliv investicí - investujete peníze (jedno jestli svoje nebo banky) a pak ve správnou chvíli to (nemovitost, akcie, kryptoměny, auta, v podstatě cokoliv) a teprve v tu chvíli se počítá zisk. Vy jako majitel bytu spekulujete a počítáte, že nemovitosti půjdou nahoru na ceně. Pokud si necháte udělat odhad a odečtete si kupní cenu, za kolik jste byt koupil, tak máte nerealizovaný zisk. Teprve když byt prodáte, tak se z toho stane opravdový zisk.
   Ovšem ve vztahu k měsíčním splátkám chcete, aby to, co dostanete od nájemce, bylo víc ,než kolik platíte bance - za předpokladu, že si nájemce platí všechny služby včetně fondu oprav. To je naprosto ideální stav. Tvůj příjem zůstává nedotčen a investiční byt si na sebe sám vydělává. Jediné, o co se pak musíte starat, je kvalitní nájemník, který vám to nevybydlí (což se děje celkem často). Zkrátka každá investice sebou nese rizika a tím, že je nájem vyšší než splátka hypotéky, tak to riziko podstatně snižujete. A investování není nic jiného než řízení rizik.

 • Petr Tahoma
  Petr Tahoma Před 11 měsíci

  Vysvětlí mi prosím někdo na příkladech, komu se vyplatí žít v nájmu a komu se vyplatí si vzít hypotéku a bydlet ve svém? Děkuji

  • Pavel Brezina
   Pavel Brezina Před 11 měsíci

   Příklad: Osoba X nemá ani korunu, musela by si vzít 100% hypotéku (teď abstrahuji, že jí nedostane), byt, kde chce bydlet, stojí 10.000.000,- Kč (třeba 2+1 s balkoném, Karlín, Holešovice, něco fajn v širším centru Prahy). Splátku hypotéky máte okolo 45 tisíc měsíčně, nájem do 30. Kdyby ta osoba měla hypotéku 30 tisíc, tak musí koupit menší byt, dál od centra. Takže díky nájmu může bydlet lépe a ve vyšším standardu, než při vlastní hypotéce.

 • Jimmy Jazz
  Jimmy Jazz Před 11 měsíci +81

  když mi bylo 25, koupil jsem si byt, protože nájemní bydlení bylo už tehdy dražší, než bydlet ve svým...je mi 40, mám splaceno a představa, že jsem dneska v nájmu a šetřím jen na to, abych ty peníze dal někomu jinýmu a neměl žádnou jistotu, mě děsí...každej si to volnomyšlenkářství holt dovolit nemůže...trh s nájemním bydlením i bytama ke koupi je dneska v takovým stavu, že jsem rád, že to mám za sebou a představa, že bych dneska zaplatil jednou tolik, než tehdy je šílená...oni ty ceny jaksi letí vzhůru, bez ohledu na to, jaký peníze dostávají lidi za práci...a užívat si v důchodu někde na malorce?...po tom taky každej netouží, moji rodiče jsou rádi na zahrádce, na kole a když je vezmu někam na vejlet

  • Jozef Marton
   Jozef Marton Před 11 měsíci +23

   Ceny nemovitostí neletí vzhůru jen tak... Vávra to ví, exelentni ekonom a ví to každý student VŠ,že ceny nemovitostí lze korigovat ...nikoliv zásadně zvýšit nabídku,ale regulovat poptávku...polopate... Můžete postavit statisíce bytu a vše zkoupí bohatí jako investiční byty...nechají je prázdné odpojí energie a moc dobře ví,že za x let mají zhodnocení které nikde není ( za 2016-2021 +120%) je nutné regulovat investiční byty ,ale to nikdo neschválí neboť v Parlamentu sedí mnoho majitelů investičních bytu...a první vyjádření premiéra Fialy byla zcela jasná ..regulace trhu nemovitostí není potřebné je nutné stavět byty :-) zní to hezky,ale jen pro neerudovane...

 • Jaroslav Langer
  Jaroslav Langer Před 11 měsíci +41

  Take jsem mel drive to mysleni, ze chci dat detem nemovitost a praci a auto atd. Az kdyz jsem si to mohl, diky vlastni praci, dovolit koupit sobe, pochopil jsem, ze kdybych to detem venoval, pripravil bych je o tu nejvetsi zivotni radost = vlastni cestu k uspechu.

 • RiciArt
  RiciArt Před 11 měsíci +36

  Názor prodejte barák nebo byt a vemte si na důchod nájem je mozná dobrej napad pro člověka co nema rodinu či děti....Pokud člověk má děti tak bude rád že jim po něm něco zůstane

  • Prostě Adam
   Prostě Adam Před 11 měsíci

   Tomu právě úplně norozumím. Myslím že při kvalitním vzdělávání toho ten potomek dosáhne sám a nepotřebuje nalajnovanou cestu, často tyto dědictví jsou spíše závazkem.

  • SkylinePW
   SkylinePW Před 11 měsíci

   dyt jim muze nechat ty prachy z toho prodeje prosimte :D necha si dost pro sebe a zbytek jim da....pak umre deti zdedi barak a zacnou boje o to kdo koho vyplati atd...cely spatne, bohuzel to mame v pozave ze zijeme sto let zpatky a porad se neceho bojime no

  • Jan Kalafut
   Jan Kalafut Před 11 měsíci

   To je hlupe zmyslanie

 • Pavol Rosiar
  Pavol Rosiar Před 11 měsíci +3

  Prečítal som si tu viacero komentárov a veľa ľudí argumentuje že ich výška hypotéky je rovnaká aká by bola výška nájmu ale treba si uvedomiť že pokiaľ nemáte fixnú úroková sadzbu tak môže nastať zásadný problém ak sa úroková sadza zdvihne.
  Dnes je aktuálna úroková sadzba: 2,25 % priemer ale v roku 2008-2010 sa šplhala k 5,8 % !
  Príklad: Ak ste si požičali 10 000 000 kč na 25 rokov pri aktuálnom úroku (2,25%) bude mesačná splátka 44 000 kč ak sa ale úroková sadzba vyšplhá na 5,8% bude mesačná splátka 64 000kč
  A ak nebudete mať na zvýšenú splátku a stane sa to v globále tak môže vzniknúť kríza podobná 2007-8 takže hypotéku brať z rozumom.

 • yew tree
  yew tree Před 11 měsíci +17

  Naprosto souhlasím. Nase mama nasetrila co mohla (není nijak bohatá) a snaží se teď stavět za vecnyho breku o rostoucích cenach - ale je to přece “pro nás”. Marně jsme se ji s bratrem snažili vysvetlit, ze pokud to je pro nás, tak at se na to vyprdne a využije ty peníze lip, protože fakt tam ani jeden z nás nikdy nebude bydlet a maximálně bysme to pak prodali, což mi nepřijde jako její predstava o budoucnosti onoho domu. Oba dlouhodobě žijeme v zahraničí a pokud bysme se někdy vraceli do Česka, tak to bude do Prahy a ne do vesnice kdesi na Moravě.. ale holt ta ceska predstava o vlastní bydlení = správná investice je tak hluboce zakořeněna, ze to některým racionálně velmi těžko vysvetlis.

  • Korben Dalas
   Korben Dalas Před 11 měsíci +1

   @Standa krize je jen psychologická záležitost, koukněte se na krizi v roce 2008, krachli nějaky banky ale život jde dál ekonomika je vejš než před krizí, lidi pořád budou chtít jist a kupovat věci a díky tomu bude i práce a kde je prace jsou peníze 🙂

  • Standa
   Standa Před 11 měsíci +6

   Sprav investice do zlata a do akcii. Kdyz prijde krize dolu pujde vsechno a ten barak hude jedine co zbyde.

  • Miloš Mio Chadraba
   Miloš Mio Chadraba Před 11 měsíci +1

   Přesně tak. Naprosto s vámi souhlasím !! ☺️

 • Jeremy Johnson
  Jeremy Johnson Před 11 měsíci

  Sekundarnim faktorem pro vyber zda najem nebo hypoteku je oblast s dostupnymi pracovnimi monostmi.. Celkem podstatne pokud jse zamestnanci a ne podnikatele nebo zbohatlici, kteri ziskali majek dedicvim a snazi se reinvestovat prodejem a nakupem. Dalsi znevyhodneni jsou poplatky kolem techto nemovitosti, jsou prakticky znechucujicimi pro zakaznika, a pro nase ceske pomery vysoko presazene... Revoluce bydleni ve statni politice se dela jinak panove, astronomicke poplatky nejsou vydelkem, ale ztratou 90 klientu ze 100.. Tak hodne stesti panove, nebo zkuste prodavat yachty.

 • Peter Mokros
  Peter Mokros Před měsícem

  Zil jsem 8 let v najmu.Kazdy rok mi zvedali najem a dost.Tak jsem si koupil na splatky dum +3ha pozemku.Dnes to mam zaplacene a kazdy mi muze polibit.Byt,kde jsem drive bydlel je pronajiman o 100% vic nez za me.Pokud je neco vase,tak je to vase,takze ty kecy neberte vazne.Ziju na Floride pro zajimavost.

 • karol jakub
  karol jakub Před 10 měsíci +2

  Neviem, akoje to u vás v Českej republike, ale u nás sedemdesiatnika, ale ani iného starého človeka nikto do prenájmu nezoberie (súkromník) a obecné byty nie sú. Dôvody: Starý keket, zaspí a vykypí mu čajník na plyn, byt vyhorí, alebo zdochne a bude sa tam rozkladať (žije opustene), nezoberú ho do starobinca a nezbavím sa ho a podobne. Verím, že u vás je situácia lepšia. Svoje je svoje...

 • Perun_MoR15
  Perun_MoR15 Před 11 měsíci

  Nejlepší nájem je domov důchodců nebo dům seniorů. Potom by to možná dávalo jistotu:)

 • Tomáš Doubek
  Tomáš Doubek Před 11 měsíci +11

  Jen chci upozornit, ze rovnice “proc platit namjem kdyz muzu platit hypo” plati jen v pripade, ze neznate jine investice nez nemovitost. Kdyz si muzu za 30k pronajmout krasnej barak na Hanspaulce na P6, ani nepremyslim o jeho kupovani. Potreboval bych na to lezatou osm a misto toho si hotove nasypu jnam a sem vysmatej.

 • Lea Jindrová
  Lea Jindrová Před 11 měsíci

  Nesouhlasím s tím předáváním nemovitosti na děti. Jako mladý člověk, co z rodinného zázemí nedostal nic, neustále narážím na překážky v samostatném životě (nájem je vysoký, nejistý, případné úspory stejně sebere inflace), oproti kamarádům, kteří ví, že v rodině je nějaký hodnotný majetek, nemám žádné jistoty a navíc kdyby to dítě pak byt nechtělo, prodat se to dá vždycky.

 • Rojan & Malinois
  Rojan & Malinois Před 11 měsíci +17

  ..vezměte si ten byt na hypotéku menší a až budete potřebovat za pár let větší, přejdete do většího. To nebude žádný problém, vůbec žádný problém...
  Lidé, přemýšlejte vlastním rozumem.
  Tahle internetová celebrita posledního roku nahlíží na vše úplně jinýma očima.

 • Frantisek Zemek
  Frantisek Zemek Před 11 měsíci

  do nájmu možu jít dycky a když střelím barák, mám pár mega na projekt - bez dluhu
  Mimochodem, milé děti, začínal sem s jednou výplatou v kapse a na ubytovně.....
  Předveďte se....

 • Sp0nge5
  Sp0nge5 Před 11 měsíci +17

  Toto je dobra rada, pokud znam horni hranici meho veku. Jelikoz ale nelze garantovat, ze se nedoziju 100 let, muze se tato rada v realu hodne vymstit.

  • MrNumip
   MrNumip Před 11 měsíci +3

   @Prostě Adam a je započítán krach nebo tunel?

  • Prostě Adam
   Prostě Adam Před 11 měsíci +2

   On v jiným podcastu docela hezky vysvětluje, že pokud máš správně uložené finance (např. navázané na akciový trh) tak pokud utrácíš pouze okolo 4% ročně tak ti z majetku neubývá a můžeš takhle žít za současných podmínek jak dlouho chceš. :)

  • Filip Rolenec
   Filip Rolenec Před 11 měsíci +1

   Prodáš 3+1 za 12M -> 7% rostou akcie, 3% inflace -> 40k za měsíc donekonečna…

 • Martin
  Martin Před 10 měsíci

  Mám vlastní dům s FVE a neplatím hypotéku. Co za život vydělám, tak to i utratím.

 • Knizepan Bjorn
  Knizepan Bjorn Před 11 měsíci +2

  Vavra uplne mimo realitu.

 • Juraj Melo
  Juraj Melo Před 11 měsíci +1

  Predstavte si jak starý, nemocný a unavený důchodce behá po prohlídkách bytů, protože dostal výpověď z nájmu. No není to hezká perspektiva? :D :D :D

 • Daniel T
  Daniel T Před 11 měsíci

  Dobrá rada,vezměte si na zimu babičku k sobě na zimu ať nezmrzne ve svém domečku,ona dostane covid od Vás až se vrátíte ze zábavy a budete mít po starostech o bydleni.

 • Rostislav Buš
  Rostislav Buš Před 11 měsíci +4

  Nezlobte se ,kecatate blbosti. Uz vidím jak 65 letý duchodce prodá svuj dům a stehuje se do ciziho prostředí do nájmu. A pak ,ma děti a stale je tady zakořeněné že to po něm zdědí.

 • Luboš Fejtek
  Luboš Fejtek Před 11 měsíci +1

  Ma v mnoha vecech pravdu, ale na druhou stranu kde je napsany, ze Cesi maji delat to co Anglani. To je taky divna uvaha.

 • mujucet na
  mujucet na Před 11 měsíci +36

  Jeho budou mít děti rádi....
  Já vděčím babičce, že jsem ten byt od ní dostal a nemusel jsem celý život být v nájmu....

  • Simona Pešková
   Simona Pešková Před 11 měsíci +8

   @sonyeon Můj děda z platu nástrojaře ušetřil na dům (v 60. letech za 20 000,-) a po jeho smrti si moji rodiče za peníze po dědovi v roce 1991 koupili další dům, stihli to včas, nemovitosti potom hodně zdražily.. Dům po dědovi potom prodali za 300 000,-.
   Teď už je to nemyslitelné, aby chudý dělník prakticky vydělal na 2 domy.
   V roce 1991 náš dům stál 461 000,-, teď tak 10 mil. A platy až tak moc neposkočily, alespoň ne v našem městě.

  • Tomáš Doubek
   Tomáš Doubek Před 11 měsíci +4

   jj promrhal si penize babicky :) gratulky

  • sonyeon
   sonyeon Před 11 měsíci +5

   a babicka platila 25let hypoteku kde zaplatila dvojnasobek asi ne co :)

 • Jeremy Johnson
  Jeremy Johnson Před 11 měsíci

  U hypotek je treba mit rozvahu dvojnasobnou az trojnasobnou. Casove useky nad 20 let, tim myslim 25, 30 let splacet nejakou nemovitost, pokud jste pouze v zamestnaneckem pomeru je vysokym rizikem. Cena nemovitosti, nas trh nabizi ruzne relace, pripadne mi ze nektere destinace meli ceny vysroubovane astronomicky, podle meho usudku se nemovitosti stali v te oblasti neprodejne... Ja sam jsem se dival na nakup nemovitosti v zahranici, kde pri cene 200000 dolaru jsem vytvoril splatkovy kalendar na 16.6 roku. A i to jako pro nerezidenta te zeme, ale docasny pracovnik, vlastne host s jinymi moznostmi je nedostupne, pokud mate tendence neco takto splacet z vyplaty. Staci krizicka a vase investice se zmeni v ekonomickou ztratu a promarneni casti zivota a penez. Hypoteku radim mezi hazardni hry, podobne rulete nebo pokeru... Ale do toho, cim vic jste mladi, tim vice si muzete dovolit riskovat...

 • Lukas Vass
  Lukas Vass Před 11 měsíci +34

  S tymto urcite nesuhlasim. Napr. ja aj moji rodicia zijeme z majetku, ktory nadobudli moji prarodicia aj praprarodicia. Kolko ludi ma to stastie ako pan Vavra, ze sa im podari zarobit desiatky alebo stovky milionov? Par 100 za generaciu? Podla mna je najefektivnejsi sposob nadobudnutia bohatstva, budovat ho z generacie na generaciu.

 • Míra
  Míra Před 13 dny

  Pronajímat svůj a žít přitom v podnájmu zní fajn, ale co když na měsíc nebo 2 vypadne nájemce a tím pádem i příjem? Pak zbytečně platím 2 byty a cokoliv bych "vydělal" na tomhle kroku je najednou pryč a může se to zopakovat.

 • Vladimir Karasek
  Vladimir Karasek Před 11 měsíci +1

  Vávra chce být kontroverzní, a vy mu to baštíte. Je vidět z komentářů, že hodně lidí to má v hlavě správně srovnané, jen se nemusíte nad tím rozčilovat. Jinak Radovana mám rád, jako popularizatora finanční gramotnosti. Jen je třeba ignorovat 30 procent z toho co řekne, jelikož milionář (dolarový) vidí ten život trochu jinak, než běžný honza. Nicméně z toho, co se snaží donést veřejnosti, vždy jde vybrat něco užitečného.

 • 16 Live Records
  16 Live Records Před 11 měsíci +1

  Tak buď je to blbě sestříhaný, nebo idiotem, je tady pan Vávra... Nejdříve se baví o tom, že je výhodné pronajmout byt ale když by ho po mě měl někdo zdědit, aby to mohl pronajmout i když tam nechce bydlet, tak to mám rozfofrovat? Bankéř: "nenechte si penězma vypláchnout hlavu." jak by řekl Standa: "LOL". A to je jen příklad několika protimluvů v tomto videu. Akorát z toho plyne, že ban bankéř radí plebům, aby točili v ekonomice svoje prachy, aby se jeho investice zhodnocovaly...

 • Martin Stranak
  Martin Stranak Před 11 měsíci +2

  Ono zase v podstatě svojí splacenou nemovitostí můžu ručit u hypo na další nemovitosti pro děti například. A děcka budou mít svoje na startu, takže svoje volné prostředky pak zainvestují a zakoupí jiné majetky...

 • Tomáš Frank
  Tomáš Frank Před 11 měsíci +3

  Parádní jiná optika na posvátnou krávu HYPOTÉKA. Díky

 • bigmolodcica
  bigmolodcica Před 11 měsíci +2

  Mně to připadá jako špatný vtip. Ví ten pán vůbec, o čem mluví? 1) Nájmy jsou drahé. Z čeho to zaplatí, z důchodu? Ani jako vtip se to nehodí. Důchod dvou lidí sotva pokryje 1+1 tak, aby zbylo na jídlo. 2) Nájem na rok majitel ani nemusí prodloužit. Smí dát byt rodinnému příslušníku. Budou ti staří mít na kauci a stěhování (nejmíň 10.000 + 10.000), když sotva zaplatí ten nájem (jak si neumím představit, z důchodů tak, aby zbylo na jídlo, utáhnou tak 1+1. Byt 1+kk hypoteticky možná taky, ale ten není k žití, když jeden spí, druhý nemůže nic). 3) Stěhoval se pán někdy? Taky mu stěhováci odmítli stěhovat kytky, ke kterým má vztah, rozbili nábytek, nebo ho nechali s rozstěhovaným autem s tím, že se cena musí zvýšit, jinak nedostěhují? Kauce se nevracejí, vymyslí se ponižující banalita, aby si je majitel mohl shrábnout a shánějte další peníze na další kauci. Prostě pár sobců skoupilo lidem střechy nad hlavami a teď budou parazitit.

 • Korben Dalas
  Korben Dalas Před 11 měsíci +9

  Za svuj 40ti letej život jsem 3krát změnil kuli práci region, ted jsem už delší dobu na stejným místě, mám nájem byt 2+1 mam tu trvalej pobyt a nájem platim 5500 kč jsem ousek od centra města dum v dobrým stavu z třicátých let, za ty prachy bych dostal hypoteku tak na garsonku, jedna místnost hajzl sprcha. Pokdu si zase najdu práci jinde prostě se sbalim odhlásim služby a jedu. Měl jsem dokonce kdysi byt v osobním vlastnictví a když sem se stěhoval do jinýho kraje tak sem s tim měl jen problemy, s pronajmem s najemnikama. Takhle jsem svobodnej platim polovinu toho co moji kamarádi za hypoteku za podobně velkej byt. Nemusim mít strach že přijdu o práci a co se závazkem na 20 30 let? Když přijdu o práci najdu si ji jinde zbalim si věci a jedu. a jsem spokojenej. A prachy co mi zbejvaj o proti kamošum s hypotekou si prostě užívám a ted se rozhoduju kam je pošlu na investice do jakýho fondu, nejsem otrokem banky a nemam stres o tom co bude za rok dva za pět let, kde vemu na hypoteku kde vemu na zbytek výdajů. A plat mám dost nad pruměrem.

  • DD D
   DD D Před 11 měsíci +1

   To není špatné, jenom to chce ty ušetřené prachy nepromrhat, ale vhodně investovat.
   Jinak na tom jednou člověk bude hůř než ten s hypotékou.

 • Jan Veteška
  Jan Veteška Před 11 měsíci +3

  Kdyby měl můj táta měl hypo na byt v Praze a ted už splacený.. Není to hezké mít byt v Praze kde platím jenom nájem? Bez hypotéky a nájmu ? Ono je point takový že když má větší byt.. tak staří jdou pryč a mladí je pak vystřídají.. a bydlí v tom bytě dále :)

 • xKohyy
  xKohyy Před 11 měsíci +1

  Cena najmu je stejná jako cena hypotéky. Tak kdo děla chybu ?

 • Peter
  Peter Před 11 měsíci +8

  v 70 budem asi rad ked dojdem na zachod sam a nezabudnem mena svojich deti a nie to sa este stahovat a predavat majetky lol, chapem pointu ale je podla mna strasne tazko realizovatelna

 • maXX
  maXX Před 10 měsíci +1

  Pan Vavra by potreboval nekdy trochu reality check. Nektere jeho nazory beru a nerikam, ze to co rika tady je vylozene spatne. Ale at si zkusi bydlet v najmu, kde za nim prijde pronajimatel a vyhodi ho (kvuli svemu nejakemu osobnimu duvodu). Hledani jinych najmu narychlo, ve stresu, protoze neni kazdy multimilionar aby ukazal na jakykoliv byt a zitra tam bydlel. A po roce to same. Jen blazen by hazel penize do kanalu ve forme najmu, pokud hypoteka na jemu postacujici nemovitost stoji stejne, nebo - a ted pozor - dokonce MENE nez mesicni najem. Konec hlaseni.

 • Eniml
  Eniml Před 11 měsíci +1

  Je mu jasné že česko není praha ? Já radši budu platit hypotéku a energie 12 měsíčně než dávat 14 nájem měsíčně.. A i kdyby se mi něco stalo ten byt bude pro dítě.

 • Mara Kali
  Mara Kali Před 10 měsíci

  U nás je to přesně naopak babi a děda bydlí dokonce každej ve svým. :P

 • Robmar
  Robmar Před 11 měsíci

  Platím necelých 20. tis. Kč měsíčně nájem bytu 2+kk se zahrádkou. Nikdy to nebude moje a za 2. roky mě může poslat někam. Je mi 48. let hypotéka je pro mě utopie , ale platil bych za něco co zůstane dětem.

 • sokin jon
  sokin jon Před 11 měsíci

  Neberte to že som nejaký konšpirator alebo také nieco, ale mám silné podozrenie že to nieje pravý Dan Vávra.

 • arette44
  arette44 Před 11 měsíci +2

  Idiot je ten, kdo v nájmu je, když má možnost mít svoje.

 • Daniel Pánek
  Daniel Pánek Před 11 měsíci

  V tomhle bohužel s Radovanem nesouhlasím. Nájmy jsou sice volnější v tom, že to opustíš a čau. Ale to platí pro single. Jak má člověk rodinu, tak proč platit za nájem to samé co za hypo navíc s vidinou, že majitel neprodlouží smlouvu a vy si musíte hledat horko těžko nový nájem. Zbytečný stres.

 • Ivo S.
  Ivo S. Před 11 měsíci +22

  Pořád ale lepší platit si svojí hypoteku, než splacet někomu hypotéku

  • Ondřej Pajkr
   Ondřej Pajkr Před 11 měsíci

   @mrk mrk splatka hypo každým rokem klesá a jednou zmizí. nájem každým rokem roste. takže vaše první věta je pravda jen prvních pár let hypotéky.

  • mrk mrk
   mrk mrk Před 11 měsíci +1

   v praze jsou najmy nizsi jak vyse hypo. navic, po xx letech musi majitel dalet rekontrukce... byt neceho vlastnikem je spis takova romanticka predstava, ale nedej boze, kdyz se to potka s ocekavanim trhu

  • Mira Klika
   Mira Klika Před 11 měsíci +1

   Souhlas!!

 • Vojtěch Vyplel
  Vojtěch Vyplel Před 11 měsíci +49

  Pan Vávra je stavitel vzdušných zámků non plus ultra. Žije vůbec v reálném světě, kde lidé nejsou schopni utáhnout nájem z jednoho důchodu.

  • MrNumip
   MrNumip Před 11 měsíci

   @Martin Ješko takže tady se berou důchodci, co jsou schopný poslat 300 000 jen tak na nějakej účet někomu, koho ani neviděli a věří, že je to doktor na misi a kdo ví co? Prostě rozjebat svý jistoty, každej rok se stěhovat z bytu do bytu, podle toho, jak jim prodlouží smlouvu? Počítaj korunky hlavně ty, co jsou v podnájmu a nemají vlastní byt, v lékárně dají 2000 za léky a jdou unavený z 500m cesty domů.

  • Mira Klika
   Mira Klika Před 11 měsíci +2

   @Jozef Marton Jo souhlas,je to takovy vypravec pohadek.Hodne lidi ho primo nekriticky žere.

  • Oldřich Vorálek
   Oldřich Vorálek Před 11 měsíci +4

   Nežije.

  • Jozef Marton
   Jozef Marton Před 11 měsíci +7

   Ano, Vávra je mimo realitu...žváni své výplody fantazie.

  • okovarik
   okovarik Před 11 měsíci

   Jestli jsem to dobre pochopil, tak pointa je v tom, ze ma přejít do najmu ten, kdo ma vlastní nemovitost a jejím prodejem pak prave financovat pronájem

 • Ruslan Mykulyn
  Ruslan Mykulyn Před měsícem

  "Nechapu mit vlastni nemovitost jako investici" .... ~6m later "... ale dava smysl mit vlastni nemovitost jako takovou 'obalku' kam si davam penize a pak si je zhodnotim a vyberu". Btw, jaky je rozdil mezi tim, bydlet v nemovitosti, ktera se mi zhodnoti a uzivat ji, a tim mit tam najemniky? Krome administrativniho overheadu a moznosti skalovani (za predpokladu, ze dosahnu na dostatecnou hypo) tam totiz rozdil nevidim.

 • David Sedler
  David Sedler Před 11 měsíci +5

  Hypotéku si vezměte ihned, jak to půjde, na vlastní, nebo investiční byt, proč? 1)Nájem je tržní hodnota, kterou nám majitel časem bude stejně zvyšovat 2) Nemovitosti dlouhodobě rostou, mají svoje výkyvy, ale rostou dlouhodobě min. o úroveň inflace 3) Nemovitost můžete takřka kdykoliv prodat i s hypotékou 4) U koupi nemovitosti s hypotékou dostáváme určitou páku, díky které svůj vlastní kapitál (20% k hypo) zhodnotíme mnohem víc, než např. u akcií, s klesající hypo samozřejmě klesá i výnos.

 • Sonic gamer
  Sonic gamer Před 11 měsíci

  Já jsem bezdomovec .Nemam žádnou hypotéku.Svobodu neoceníš.

 • Juraj Schmidt
  Juraj Schmidt Před 16 dny

  Nech sa na mňa nikto nehnevá ale tak toto je fakt mimo bežnej reality. Ak si celý život behal po svete alebo pracoval že nemáš ani vlastný domov iba nocľah a tvoje deti ta prídu pozrieť iba cez sviatky tak áno dáva to zmysel. Ale inak vôbec.

 • Kateřina Feiglová
  Kateřina Feiglová Před 6 měsíci

  Bože to jsou kecy :D Teď si koupíš 1+kk a pak v budoucnu nebude problém koupit si větší? Nebude jo? Když vidím, kam až lezou ceny nemovitostí, tak jsem si naprosto jistá, že když si někdo koupí 1+kk tak to bude stejně splácet 30 let, tak jak si jako pořídí pak něco většího? Prodá 1+kk a na zbytek si vezme novou hypotéku na dalších 30 let? A v 70 si máme užívat? Haha, z mých příbuzných se nikdo 70 ani nedožil a pokud ano tak ve stavu, že sotva došel do krámu pro pivo a zpět, o nějakém užívání fakt není v tomhle věku řeč, pokud ovšem jako někteří naši představitelé neberete miliony, aby vás pak všude vozili soukromý řidiči, to pak jo.

 • Peter Sochor
  Peter Sochor Před 11 měsíci

  standa supermyslenka a muj nazor, proc si nicit svoji investici ;)

 • Thomas Menz
  Thomas Menz Před 9 měsíci

  Snad pan Vávra také bydlí v nájmu..

 • Kateřina Čápová
  Kateřina Čápová Před 11 měsíci +6

  Můj plán je mít náš dům brzo doplatit, pronajmout, koupit karavan a na dva roky cestovat i s dětma. Dům máme jako investici pro holky, ať si ho pak klidně prodají a my jsme v pohodě bydlet v karavanu.