Tap to unmute

Nákladní auta Archiv ČT24

Sdílet
Vložit
 • čas přidán 1. 09. 2022
 • 2. budovatelská soutěž nákladních automobilů (1953) - Prototyp Tatry 137 (1954) - Rychlostní zkouška Škody 706 RT (1956) - Tatra 137 S1 (1956) - Nové vyklápěcí vozy Tata 111 na stavbě přehrady u Orlíku (1957) - Škoda 706 RT pro Sovětský svaz (1958) - Moderní obráběcí stroje v Kopřivnici a Tatra 138 (1959) - Výroba Tatry 141 v Bánovcích (1960) - Tatra 138 i do těžkého terénu (1961) - Doprava uhlí z Mostecka (1963) - Terénní zkouška Tatry 813 (1970) - Tatra Kopřivnice bude monopolním výrobcem nákl. automobilů od 12 do 16 tun (1972) - LIAZ v Jablonci odevzdal desetitisící automobil zákazníkům z NDR (1972) - Exponáty z LIAZu pro Mezinárodní strojírenský veletrh (1980) - Klasifikační technické prohlídky vozidel táborského agrochemického podniku (1981) - Výstava výrobků LIAZu v Jablonci (1981) - Klimatizace, lednička a zásobník pitné vody v kamionu (1981) - Silniční akce k novému vylepšení vozů Avia (1981) - Ověřovací zkoušky vozů nové řady T 815 (1982) - Jednorázově vylepšené tahače Škoda LIAZ 100 (1982) - Vodní topení u vozů Tatra (1982) - Soutěž pro řidiče Dopravního závodu ČSAD v Liberci (1982) - 100 000. vůz Avia (1983) - Nová výrobní linka LIAZ Holýšov pro klopné kabiny (1984) - Závazek svazáků kopřivnické Tatry na počest XII. SFMS (1985) - Rallye Paříž-Dakar se zúčastní Tatry 815 (1985) - LIAZ vybudoval Střední odborné učiliště strojírenské (1986) - LIAZ 111.164 se zúčastní Rallye Paříž-Dakar (1987) - Modernizovaná ekologičtější Tatra 815 (1989) - Nové odbavovací pracoviště pro kamiony na Folmavě (1989) - Zvedací čelo pro k Aviím a vozům LIAZ (1991) - Moderní stanice technické kontroly v Pardubicích (1992)
 • Auta a dopravní prostředkyAuta a dopravní prostředky

Komentáře • 57

 • Richard Vodák
  Richard Vodák Před 2 měsíci +15

  Nostalgie,s liazkou v autoškole,v 813 na vojně a 815 v civilu,více těchto vzpomínek a video,díky moc👍👍👍👍

 • Tukkan_Dano
  Tukkan_Dano Před 2 měsíci +9

  17:40 Avia bola moderná možno v 60/70-tych rokoch ale naladené katastrofa... Zle štartovanie, žiaden výkon ani posilňovač riadenia, slabé brzdy.

  • Mor Ho
   Mor Ho Před měsícem

   v zime bolo treba parkovat na kopci, alebo blizko elektrickej zastrcky aby ste mohli pod motor strcit dvojplotenku. pocas jazdy to tahalo do strany, pri brzdeni do druhej. ani rychle, ani pomale, pre druhych soferov, iba taky zavadzac na cestach.😀😀

  • Marcus Aurelius
   Marcus Aurelius Před 2 měsíci +2

   @Universum EU Krásná ukázka toho jak soudruzi dojebali celkem dobrý auto kde originál od Saviemu měl rotační čerpadlo a z výfuku nebylo vidět nic.Avie dostala čerpadlo řadový,technicky zastaralý a pracující s nižším tlakem.Výsledkem je toto... Mimochodem, tohle auto vyráběl v licenci i německý MAN. live.staticflickr.com/3798/19640457709_b01c3577e5_b.jpg

  • Universum EU
   Universum EU Před 2 měsíci +3

   Avia byl licenční vůz od Renaultu jenom naší soudruzi ho mírně řečeno posr....

  • Tukkan_Dano
   Tukkan_Dano Před 2 měsíci +3

   @Milan Tagond Presne ako píšeš. V zime štartovala iba so sprejom. A to bola po GO motora, raz ma museli roztiahnuť a polovica dediny bola v dyme. Kým sa rozplynul bol obed.

  • Milan Tagond
   Milan Tagond Před 2 měsíci +2

   ...něco na tom opravovat bylo za trest. Měnit starter nebo vstřikovací čerpadlo byla opravdová lahudka. Byl to prostě krám. V zimě za mrazu nastartovat studený motor bylo prakticky vyloučeno. Jedině roztahnout na tyči. Pořád vidím ty oblaka bílého kouře a to některá chytla až po několika stech metrech.

 • DriveCar
  DriveCar Před 2 měsíci +18

  Za mě 813 je nepřekonatelná.

  • Vladimír Modr
   Vladimír Modr Před 2 měsíci

   Ale smradlavá.

  • JirikEr1
   JirikEr1 Před 2 měsíci +9

   @Eda Bl. Tatra 813 byla strategickým vojenským vozidlem, a proto soudruzi až na výjimky zakázali její export mimo státy Varšavské smlouvy.

  • Eda Bl.
   Eda Bl. Před 2 měsíci +2

   A proto se exportovala jen do Ruska?...

 • Aleksa Gavrilovic
  Aleksa Gavrilovic Před měsícem +1

  TATRA👍

 • Petr Stárek
  Petr Stárek Před 2 měsíci +27

  Krásné video.sice se v některých reportážích opakují jedny a ty samé záběry co byly jinde,ale myslím že máme být na co pyšní a tyhle krátké filmy by se měli zachovat a ukazovat ve školách i příští generaci.pri stavbách různých přehrad či paneláků, sídlišť a podobně byly hlavně Tatry nepřekonatelný a bylo by dobré to nezapomenout.

  • Miroslav Sedláček
   Miroslav Sedláček Před 2 měsíci +2

   Na co pyšní, kolik km dálnic bylo v té době v Německu?

  • Eda Bl.
   Eda Bl. Před 2 měsíci

   Takže děckám ukazovat propagandu!?... Tata řídil NA a kombaj a lecos na STS a takto růžové jak se sestřihalo v tomto filmu, to nebylo... A ano, budovalo se, ale za jakou cenu!? Ať to stojí co to stojí, efektivita šla stranou, hlavně politika... a budobalo se i za cenu pošlapání práv vlastnických!!! Komunisti pro JZD zabavili polnosti ba i stodoly i celé statky, které vybydleli :-( To se to buduje na ukradenám vyšperkovaném statku bez investi desetiletí :-( Mojmu dědovi a babce sebrali celej statek bez náhrady i s polnostma a dřeli oba na poli za 600kšs/měs. Předtím je likvidovali povinnejma dodávkama i když se neurodilo, ber kde ber. Jináč! Byla to právě záminka proč jim statek sebrat... Máte pravdu - to by so mělo ukazovat dětem, ale jako memento! Apropo i TATRA byla ukradena - založil ji rakouský inženýr, víme!? A ustrnula ve vývoji :-( Ustrnula i výroba jako technmologie a budovy. Podobně Zetor v Brně: jedna nová - montážní, hala, jen kam vodili delegace..., ale 90% výroby v halách a na strojích po Hitlerovi!!!... (Brigádoval jsem tam povinně skorozadarmo... děs běs ty provozy ještě před r 89 jak z r. 38...)

 • Tomáš Honz
  Tomáš Honz Před 2 měsíci +2

  🥰🤩😘😍👍👍👍👍👍👍👍

 • David Dovrtel
  David Dovrtel Před 2 měsíci +2

  🇨🇿❤️🇨🇿

 • Blunt
  Blunt Před 2 měsíci +2

  23:55 to už 1989 se do ČSR pašovaly drogy? 😂

  • Marco Koehler
   Marco Koehler Před měsícem

   @Giorgio Corleone I to je možný. Byly případy, že se někdo nasoukal do prostoru mezi stropním podhledem a střechou vagónu, nebo že si někdo vlezl kamsi pod vagón kde se dalo udržet nebo přímo lehnout na nějakou nádrž či el.skříň- to už mi fakt hlava nebere 🤦 Známý je i způsob útěku jednoho z Mašínů (teď si hned nevybavím který to byl) který se dostal v Berlíně z východní zóny do západní právě na podvozku S-Bahnu- riskoval tak nejen zastřelení hlídkou ze strážní věže když přelézal plot u kolejiště, ale i smrtelný zásah elektřinou z té spodem napájené soupravy...

  • Giorgio Corleone
   Giorgio Corleone Před měsícem

   Jestli ten pes nehledal lidi. Pri vyjezdu z CSSR urcite.

  • Otto von Bismarck
   Otto von Bismarck Před měsícem

   Jinak zdravý

  • Universum EU
   Universum EU Před 2 měsíci

   V 1989 ? To uz od 60tych let...Drogy jsou s námi hoooodně dlouhu..

  • Marco Koehler
   Marco Koehler Před 2 měsíci +1

   Já bych to trochu opravil- před rokem 1990 se drogy nepašovaly DO Československa, byli jsme pouze občas tranzitní zemí. Občas se stalo, že pokud byl překupník Čech /Slovák, uvízla mu část nákladu "za nehty", prostě si z toho trochu odebral a tak se čas od času dělo, že se mezi lépe situovanou zlatou pražskou mládeži objevil třeba už v 60.letech hašiš, amfetamin a dokonce heroin. Šlo ale o zcela výjimečné případy a jelikož příjemci -uživatelé- byli velmi často děti vysoce postavených komunistů a jinak veřejně exponovaných lidí, všechno se vždycky ututlalo, navíc drogy byly až do 2.poloviny 80.let tabuizované téma. Bolševik se snažil udržet mezi lidmi víru v iluzi, že v socialismu drogy neexistují a když už se náhodou objeví, vždy za to může nějaký podvratný živel z kapitalistického Západu. A proč se sem drogy za totáče nepašovaly? Z prostého důvodu, československá koruna totiž nebyla volně směnitelná, tudíž na Západě to byly naprosto bezcenné papírky, stejně jako třeba sov.rubl, nebo další komunistické měny.

 • Jana Kaplanová
  Jana Kaplanová Před 2 měsíci +5

  TADY YSE TOHO VYROBILO A ZAPAD NIC NEDOVAZEL

 • Hafan Hafan
  Hafan Hafan Před 2 měsíci +9

  Vlastní výrobky se již nikdy nevrátí.I když,nikdy neříkej nikdy.

  • václav čermák
   václav čermák Před 2 měsíci

   Před nějakou dobou se pro změnu tvrdilo, že Škodovka už nikdy nedožene svět.

  • CrowerCZ
   CrowerCZ Před 2 měsíci

   Po další světové válce se budou muset všici zase spolehnout sami na sebe.

  • Matej Kuka
   Matej Kuka Před 2 měsíci +3

   Stále máte Tatru a Zetor :) na Slovensku není fakt nič :D

 • DRkubas CZ
  DRkubas CZ Před 2 měsíci +6

  Mno, tenkrát všecko šlapalo jinak

  • Vladimír Modr
   Vladimír Modr Před 2 měsíci +3

   Za Ruduchů nic, nešlapalo.

  • Eda Bl.
   Eda Bl. Před 2 měsíci +5

   Jo jen vevídeu... (propaganda co to idealizovala!)

 • Petr Bacak
  Petr Bacak Před 2 měsíci +10

  To byla jeste doba v poradku.

 • Martin Kakalejcik
  Martin Kakalejcik Před 2 měsíci +11

  A o tohle sme díky Venca flaska prisly

  • Ludo
   Ludo Před 2 měsíci

   @Jiří Kamen Pozri si napr. základy riadenia sociálnych systémov
   (DVTR - Dostatočne všeobecná teória riadenia),
   prípadne KSB (Koncepcia spoločnej bezpečnosti), alebo
   Základy sociológie (Úvod do sociálneho inžinierstva) 1-6
   Stiahnuť sa to dá aj na ksbzdroje bodka cz
   Nedá sa tam asi síce súhlasiť úplne zo všetkým, ale je to celkom slušné zhrnutie odborných a univerzitných kurzov na danú tému.
   Proste vyberaj zdravým sedliackym rozumom čo je asi ok a čo možno menej.
   Proste najprv čo áno a až potom čo nie. Nikdy nie naopak, bo sa zablokuješ.
   A hlavne nečakaj na dokonalosť, na Godota.

  • Jiří Kamen
   Jiří Kamen Před 2 měsíci

   @Ludo Ano, začíná mě to zajímat. Napiš víc.

  • Ludo
   Ludo Před 2 měsíci

   @Jiří Kamen Pozri sa na to z toho globálneho pohľadu a budeš si vedieť odpovedať pomerne ľahko i sám.
   Zrazu ti to všetko do mozaiky pekne zapadne.
   Vnímaj najprv nadradené sociologické procesy, uvažuj pekne od konca, od cieľa: DE-FINI.
   Cieľ, mokrý sen Západnej, globálnej oligarchie je od vekov pyramídový systém - globálny fašizmus. Tzv. Démonkracia západného typu je jednou z foriem fašizmu. Momentálne najefektívnejšieho.
   Obabreš väčšinu = obabral si všetkých. Médiami. Čarodejkou Médeou, korporátom a bankami, úrokovými sadzbami, nekrytými peniazmi, atď.
   Naivita je to najodpornejšie svinstvo, priama cesta k fašizmu.
   Preto je dnes na Západe (a tak žiaľ i u nás) systematicky demontované školstvo.
   Bo hlúposťou populu sa demokracia v momente menila na oligarchiou manipulovanú davokraciu, na démonkraciu.
   Tak vravel i Sókratés a preto mal i s Aristotelom na danej etape vývoja civilizácie hrôzu z demokracie, ako z najstrašnejšej z totalít.
   Prečítaj si Aristotelovo Zoon Politikon.
   Fakty sú ako legokocky. Ide o cieľ, o metódu, čo ..a potom už len následne ako z nich chceš postaviť.
   Buď všetko vnímaš ako náhodu, alebo ako jeden mechanizmus príčinno-dôsledkových vzťahov. V prírodných, fyzikálnych zákonoch náhoda neexistuje.
   A spoloČnosť je súčasťou prírody.
   Ako sa vraví: "Mysli globálne, konaj lokálne."

  • Jiří Kamen
   Jiří Kamen Před 2 měsíci

   @Ludo Stále tu neschopnost konkurovat západu vlivem zpožděného vývoje dáváte za vinu někomu třetímu. Co zkusit porovnat třeba automobilový průmysl, tam je celkem hezky vidět. Zatímco na západ od nás se vesele montovala vozidla s motorem i pohonem v předu, tady konstruktéři naráželi na nemožnost vyrábět potřebné díly kvůli centrálnímu plánování. Proč neměl favorit kulatá světla, protože se v rámci RVHP nevyráběla a vy tu budete strašit s koloniálním modelem.
   Nevím co jste dělal v 80. letech, ale já to měl z první ruky... soudruzi mám nápad... V současné pětiletce není důvod vymýšlet nic nového.
   Otto Wichterle by mohl vyprávět jaké měl podmínky pro své objevy.

  • Ludo
   Ludo Před 2 měsíci

   @Jiří Kamen Rovnaký proces prebiehal všade vo Východnej Európe.
   Ostatne i v Afrike, Južnej Amerike, JV Ázii, atď.
   Vo všetkých kolóniách.
   Odborne sa to volá tzv. kompradorský spravodajský model.
   Tak tu nehrajte prosím idiota a UTFG.
   Alebo choďte na nejaký kurz strategického manažmentu, dejín globalizácie apod. na lepšej škole.
   Výsledky podobnej ekonomickej politiky predsa jasne vidíte všade okolo seba.
   A nie, nejde len o Babiša, Širokého a spol.
   V praktickej každodennej politickej réžii sa naozaj moc na náhody nehrá.
   Skôr na prijateľné odchylky masovoštatistického riadenia dominantných sociálnych procesov. Politici sú herci. Podstatná je réžia, inžinieri.