Duše K - tentokrát o respektu k dětem a sebeřízeném vzdělávání s Janou Nováčkovou

Sdílet
Vložit
 • čas přidán 13. 05. 2019
 • Jana Nováčková je spoluautorkou konceptu Respektovat a být respektován a také stejnojmenné knihy, které se prodalo 96 000 výtisků (a v současnosti spolupracuje na její revizi). Respektující výchovu nelze zaměňovat za volnou, bezbřehou výchovu, která dětem škodí právě tak jako výchova autoritativní. Známá je také svými kritickými názory na tradiční školství. Po dlouholeté snaze učinit školu pro děti o něco přijatelnější, došla k názoru, že je to nereformovatelný systém a začala se zajímat o unschooling, tedy o vzdělávání, kde si děti mohou rozhodovat o tom, co, kdy, jak a s kým se budou učit, a to ve veskrze demokratickém společenství. Její názory prezentované téměř v sedmdesáti článcích, rozhovorech i vystoupeních najdete na www.respektovani.com/index.php?obsah=2#100

Komentáře • 109

 • Peter Nemec
  Peter Nemec Před 2 dny

  Ja som to kedysi zhrnul takto, ale mnohým sa to nepáčilo: "Deti sú úžasné bytosti, kým z nich výchovou a vzdelávaním nespravíme debilov na svoj obraz."
  Je to vynikajúce video, ďakujem.

 • Jakub Nový
  Jakub Nový Před 3 dny

  Základní školu jsem prošel do páté třídy.Doporučení na gymnázium jsem od učitelského sboru nedostal - byl jsem líný, drzý, vzpurný. Šel jsem na gymnázium (jediný ze 150 dětí v ročníku :-)). Také jsem jej zvládl, ikdyž třeba v oktávě, jsem, jako zástupce studentů, sám sobě musel odhlasovat dvojku z chování. Rád jsem tu ruku zvedl - přecijen ta docházka tam nebyla :-). VŠ jsem nedodělal...Proč? Protože mi konečně došlo, jak málo důležité to je. Rodiče to pár let nesli hůře, ale mě nikdo nebude hodnotit podle papíru. Až budu chtít, třeba si ji udělám.Svou první práci jsem získal poznámkou u pohovoru, že jsem "utrpěl vzdělání" - můj, tehdy budoucí, šéf byl sice stará škola, ale mladá duše, podobně smýšlející. A co mi školy daly? Potkal jsem tam nespočet zajímavých lidí a došlo mi, že takhle to pro svoje děti nechci. Neuvěřitelně důležitá lekce.

 • Lučina G
  Lučina G Před 3 dny

  veliká nádhera! děkuji.

 • Marek Šajner
  Marek Šajner Před 3 dny

  Ten pokrytec řekl v jiném pořadu, že je zastáncem volné výchovy(tuším, že v tom s panem Kostkou), ale teď je tady v popisku něco úplně jiného

 • Tom Frcis
  Tom Frcis Před 4 dny

  chclip.net/video/PDHIyrfMl_U/video.html asi tak ....

 • Iveta Gondova
  Iveta Gondova Před 4 dny

  Veeeeeelmi múdra žena 🙂

 • Jiří Mach
  Jiří Mach Před 4 dny

  Mám rád tu kombinaci vážných témat a humoru, jen to někdy rozlišit. :) Všechno krásné, ale trošku někdy vytržené z kontextu. A nepadlo, že to dítě co chybělo na obrázku s jídlem může být mrtvé, protože mu nic nechutnalo, nebo nechtělo jíst. ;P

 • Jana Sucha
  Jana Sucha Před 5 dny +1

  Moc DÍKY!...skvělá přednáška!..

 • David Šíma
  David Šíma Před 6 dny

  Mimo lidi🤦‍♂️

 • Lubos Semancik
  Lubos Semancik Před 7 dny

  Moje slova. Akurat ze toto som si myslel uz ked som mal 5-6r.......

 • Dana Moučka
  Dana Moučka Před 7 dny

  pamatuju si jak jsem se naučila celou fyziku 7 třídy za dva víkendy sama

 • Dana Moučka
  Dana Moučka Před 7 dny

  bože můj vždycky jsem si dělala unschooling sama. můj mozek tak funguje tak, že nepotřebné věci filtruje, přijímá to co se v praxi potvrdí. vždycky to instinktivně dodržuju. komunistická škola byla strašná, školka ještě horší. odmítala jsem dělat domácí úkoly, protože jsem věděla, že jsou zbytečné a praktikovala sebevzdělávání. škola byla jen sociální experiment jak přežít šikanu.

 • Barbora
  Barbora Před 9 dny +1

  Tento týden, řekla synovi paní učitelka, manželka pana ředitele školy, kromě jiného ponižování, v předmětu výchova ke zdravým vztahům, v šesté třídě, že ho dostihne karma! Jen proto, že měl svůj názor a jí se to nehodilo do výuky.Nehledě na to, že nám je 6. let sdělováno, že nás ve škole nechtějí, ať odejdeme,...protože žádám o slušné a klidné jednání bez křiku a vyhrožování. Bez černých puntíků za usmání se, cokoli,...desítky důtek a poznámek,...Včetně hodnocení výtvarných prací - např. pes má málo dlouhý a chlupatý ocas...Ráda bych ze školy odešla, syn však říká, nic jsem neudělal, zůstanu. Děkuji vám, že po tomto videu vidím cestu, která se mi na chvilku ztratila. Čtu nyní Komenského Labyrint světa a ráj srdce a doporučuji všem. Miluju tu knihu. Když jsem studovala češtinu na PF před 30ti lety,...vůbec jsem tomu nerozuměla,......Člověk se nakonec dostane tam kam má,....je asi nutné nelitovat jak dlouho to trvalo,...Barbora

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 3 dny

   +Barbora Je to o odchodu do jiné školy, pokud je stresován váš syn. S lidmi bojovat nemůžete. Na město se prosím pěkně nevymlouvejte - je dost velké na to, že je v něm montessori i waldorfská škola i několik dalších svobodných škol, stačí se podívat na mapu inovativních škol. Tibetské rituály i knihy v tomto případě nepomohou, v horším případě jsou jen náplastí na vlastní neschopnost.

  • Barbora
   Barbora Před 7 dny

   +MrDoublebass01 Chtěla jsem stokrát. Pardubice jsou malé město a školství je téměř jako mafie - nikdo nepůjde proti nikomu a všichni drží za jeden provaz. Syn řekl, že to vydrží - tak si o všem vyprávíme, čteme knihu Hranice, provádí si tibecké rituály jak vyjít s obtížnými lidmi a každé ráno si dělá ochranu. Já jsem šestým rokem ve stresu,...až minulý týden mi došlo,...že to není o odchodu do jiné školy, ale o neotevírání se tam, kde to nelze a nalezení uvnitř sebe to, co druhé nutí chovat se tak, jak se chovají.

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 8 dny

   Nechápu, že jste už dávno nedala syna jinam. Nechat ho mezi takhle hnusnými lidmi chce dost velkou dávku ignorance.

 • Sv. Jiří
  Sv. Jiří Před 9 dny

  Diskuze D.K. Jardy Duška jsou vždycky tak krásně oslazené hysterií jak v jevišti tak hledišti... ;-)

 • Keep Killingme
  Keep Killingme Před 9 dny +1

  zvládl jsem prvních 40 sekund a teď jdu podříznout husu abych zahnal ten pocit trapnosti co z tohoto představení mám. finanční dary? ani vomylem.

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 8 dny +1

   Škoda, že jste nevydržel víc. Žádné představení to totiž nebylo . Na tom začátku byl skvělý humorný úvod k povídání s paní psycholožkou Nováčkovou.

 • Monika Bajzikova
  Monika Bajzikova Před 9 dny

  Mam 45 rokov. Spomínam si na školské časy veľmi dobre. Rada som chodila do školy, rada som sa učila. Na prvom stupni som nemala iné známky, ako jednotky. Podľa mňa, to nie je choré (v mojom prípade). Bolo to ale skôr tým, že to bola vnútorná motivácia. Samozrejme, učila som sa aj veci, ktoré ma nezaujímali a zabudla som ich po najbližšej písomke. Ale nemala som z toho stres. Brala som to ako švédske stoly - ochutnať, nechuti Ti, nebudeš to jest. A basta. Podľa mňa pointou vzdelávania je nachádzať študijný materiál kdekoľvek a v čokoľvek. V podstate sa aj človek celý život učí. Byt dobrým študentom (v akomkoľvek veku) je vnímavosť, otvorenosť, detská "zvídavost". Ako v biblii - buďte ako deti. Inak zasahuje to do všetkých oblasť života, práca, stravovací systém, pohybová kultúra... Vonkajšie autority dominujú nad vnútornou autoritou a preto sú ľudia chorí a nešťastní.

 • V K
  V K Před 9 dny

  Nádherné, děkuji, zařadit do škol jako nový smysluplný předmět, nejlépe s maturitou!!!

 • firnsternis
  firnsternis Před 9 dny

  J. Dusek: Nejlepší je dosadit nekoho do funkce, na kterou nema. Pak se tam bude drzet a neodstoupi nikdy." Postupný smich v hledisti v souvislostech vyznamneho politickeho postu;)

 • Renata Klusakova
  Renata Klusakova Před 10 dny

  Nerozumím tomu, proč byl můj předchozí příspěvek zmizel po té co byl dva dny na prvním místě mezi nejzajímavějšími komentáři. P. Ivě Tauchmanové za odpověď, kterou mi poslala, dřív, než příspěvek zmizel.

 • Lenka Patková
  Lenka Patková Před 10 dny

  Když mě to hrozně bolí tohle poslouchat, je to hozené vtipně, jenže je to smutné. Syn jde do první třídy a já neumím změnit. Volila jsem tu nejlepší dosažitelnou školu ale stejně třeba známkuje

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 7 dny

   +chanjohn13 V čem se mýlím? Co konkrétně ode mě chcete? Abych používal za Vás hlavu? Pokud jste to nepochopila by nevadilo, kdybyste neměla syna. Jenže on na Vaši nechápavost doplatí, v tom je ten problém, to si račte uvědomit. Ale jestli teda vůbec netušíte, co máte dělat, hoďte sem jméno města nebo vesnice kde žijete a naučíme se spolu používat internet, jo?

  • chanjohn13
   chanjohn13 Před 8 dny +2

   +MrDoublebass01a jak konkrétně byste to dělal Vy? Já volila to nelepší s ohledem na možnosti, je to hraběcí rada a z Vašeho výplodu žádná konkrétní lepší věc nevyplývá, jen plivete jedy. Něco konstruktivního co by člověku pomohlo a ne se ho snažilo ponížit by nebylo?

  • chanjohn13
   chanjohn13 Před 8 dny

   +MrDoublebass01 Mýlíte se takové soudy jsou Vaše vizitka ne moje. Já vím že to takhle není

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 8 dny

   +chanjohn13 Vaše NEřešení není nějaká střední cesta, je to ignorace vůči Vašemu vlastnímu dítěti a jeho potřebám. Kdybyste byla matka samoživitelka, na kterou se muž definitivně a navždy vykašlal, která nemá žádné příbuzné a pracovala jste dvanáctky krátký/dlouhý týden, dalo by se to pochopit. Ovšem pochopit se to v žádném případě nedá, když se oháníte tím, že máte babičky, tetičky, bratrance + otce vašeho dítěte a přesto toho nejste schopna (tj. nechcete) a nejste ochotna udělat nic. Je to šikovné, je to pohodlné schovat se za vlastní neschopnost. Nezlobte se, empatii k něčí neschopnosti nemám. Jistě uznáte, že moje kritika Vaší neschopnosti není hraběcí radou, nýbrž burcováním neschopných, aby začali sami u sebe a uvědomili si, že mají dítě. A že je pro ně lepší vidět rozzářené oči natěšeného šťastného dítěte jedoucího autobusem, než ráno skleslé, doma zvracející dítě, které to má do školy 10 metrů. Výběr je pouze na Vás.

  • chanjohn13
   chanjohn13 Před 8 dny +2

   +MrDoublebass01 Prostě neumím vydělat tolik peněz chcete li. V našem městě není jediná alternativní škola. A případné hraběcí rady si nechte. Mám tu celou rodinu a odstěhováním bych moje díte připravila a častý styk s babičkami, tetičkami, bratranci a to nechci. Nutit prvňáčka dojíždět hromadnou dopravou do vedlejšího většího samotného? Já chodím do práce a jeho otec taky, auto nemáme. Doufám že se nade mnou nechcete povyšovat, ale pokud nemáte dostatek empatie k tomu že lidi prostě něco uspokojivě vyřešit neumí, nebo "by to bylo za každou cenu" a oni to tak nechtějí a volí nějakou střední cestu

 • Barbara Gloserova
  Barbara Gloserova Před 10 dny

  Moje nejoblibenejsi DuseK

 • Lenka Peřichová
  Lenka Peřichová Před 10 dny

  smekám s díky

 • danas1910
  danas1910 Před 10 dny +3

  Fantastické. Děkuji. Všem rodičům a učitelům......sdílím :-)

 • Michael EDGAR Horský
  Michael EDGAR Horský Před 10 dny

  42

 • Monika Magyarová
  Monika Magyarová Před 11 dny +3

  Další úžasný popovídání, děkuju ❤ Škoda, ze jsem neměla tu možnost se takhle rozhodnout 🙏

 • Drummer Danny
  Drummer Danny Před 11 dny

  Podělil jsem se o tyto myšlenky s několika mými vysokoškolskými pedagogy. Tak uvidíme, jestli z toho bude bude debata, uznání anebo pokárání či vůbec nic :)

 • Silvia Szele Hacherová

  vyborne, skvele...kiez by tu bola taka skola

 • Petr Klemma
  Petr Klemma Před 11 dny +4

  Proč tahle paní není ministryně školství??? Proč tam jsou ty ovce ????

  • Bretislavka
   Bretislavka Před 7 dny

   +Katrin B - Demokracii a svobodu? To opravdu není jedno a totéž ;-)

  • Katrin B
   Katrin B Před 7 dny +1

   +Bretislavka To chápu stejně.

  • Bretislavka
   Bretislavka Před 8 dny +1

   +Katrin B - Ne, je zastánkyně skutečné SVOBODY

  • Katrin B
   Katrin B Před 11 dny +4

   Protože je zastánkyně skutečné demokracie.

 • Petr G
  Petr G Před 11 dny +7

  Systém se hroutí a ten , kdo čerpá informace z tzv. oficiálních sdělovacích prostředků to ani neví .
  Lidí , kteří si vytváří svůj vlastní názor je čím dál tím víc . Myslím , že se budeme ještě divit .

  • Muscraffe
   Muscraffe Před 9 dny +1

   zajímalo by mě na čem zakládáte své tvrzení že se systém hroutí. Děkuji

 • Favoritka Angelila
  Favoritka Angelila Před 11 dny

  Velmi zajimave a inspirativni povidani a nazory 😃✌

 • Genni Glassglow
  Genni Glassglow Před 11 dny

  🧿🧿🧿💦💦💦🎫🎫🎫💎💎💎 🌀🌀🌀💧💧💧 🌊🌊🌊 *Ježíš Kristus je Boží Syn a slibuje věčný život, když ho prostě věřit.*
  *Slíbil také léčit své tělo. (Jen ho zeptat)* 🧿🧿🧿💦💦💦🎫🎫🎫💎💎💎 🌀🌀🌀💧💧💧 🌊🌊🌊

 • Ala T
  Ala T Před 11 dny +1

  Fantasticke.

 • radovan světlík
  radovan světlík Před 11 dny +1

  ...tak až teď jsem pochopil, co znamená "ŠKOLA HROU" ! PS: a dobře si vybavuji traumatizující zážitky s učiteli ve státních školách, kterými jsem si prošel..stres před zkouškami, buzeraci za pozdní příchody, za nesoustředěnost při výkladu, strach ze špatné známky, náladové a zamindákované učitelky závislé na psychofarmakách...

 • Peter Scurik
  Peter Scurik Před 11 dny

  aky schooling? slabo rozumiet

 • Cyberneticusss
  Cyberneticusss Před 12 dny +1

  a myslíte si že o tomhle už vláda stát a největší pohlaváři ještě neví ? tohle už je dle mého dávno prozkoumáno a zjištěno a záměrně to tak je a co víc ještě se přitvrzuje,politici nepotřebují silné osobnosti takto smýšlící ale ovce který budou bouchat v továrnách a MAKAT a následně utrácet a roztáčet ekonomiku,bohužel na světě jde jen o prachy,nějaký životní prostředí emise a podobný sračky nikoho nezajímají ve skutečnosti jde jen o byznys a pár set tisíc naturálů co choděj bosí a snějí o nějakém edenu to prostě nezmění

 • PanCokolada
  PanCokolada Před 12 dny +1

  Paní z hlediště říká:Co nám řekne jednička - nic, co dvojka - nic... Řekne mám hned několik informací :např. Jak umí probíranou latku, jestli postupovalo tak, aby se dobralo spravneho vysledku, jestli se na vyucovani pripravavolo nebo ne, jestli jsou nekde mezery, na kterych je treba pracovat, jaky je pristup dítěte k tématu ...

  • PanCokolada
   PanCokolada Před 11 dny

   Problém je ve známkování, nebo hodnocení obecně... Zde nemá smysl ani slovní hodnocení...

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 11 dny +1

   A letěl byste v letadle opraveném na trojku? Asi ne, že... A o tom je celá nesmyslnost známkování. Probíraná látka? Přístup k tématu? Co to je za bláboly?

 • Lenka Zajícová
  Lenka Zajícová Před 12 dny +3

  jooo, moc děkuju! Róze je 5 měsíců, je čas začít vytvářet školičku doma. To je akorát :)

 • Sara Ostrava
  Sara Ostrava Před 12 dny +5

  Jen aby se už alespoň něco málo implementovalo do našeho vzdělávání.

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 11 dny +1

   Nic toho, o čem hovoří paní Nováčková, se do našeho veřejného školství implementovat nebude, to si můžete být jistá. Systém si to nepřeje a není dostatek objednavatelů změny (=rodičů nestádně myslících a respektujících děti).

  • Peťa Peťa
   Peťa Peťa Před 12 dny +2

   Ono nejde něco málo implementovat,je potřeba začít znovu a lépe 😉 jenže se bojíme, že to bude bolet. A čím víc budeme otálet, tím větší bude bolest😁

 • Marek Dula
  Marek Dula Před 12 dny +2

  Ucit deti doma? no deticky bohatych rodicov to mozu absolvovat ... Lebo normalny rodic je v praci a ked pride z prace, este ma ucit dieta? u mna nezmysel. Ale ako som napisal na zaciatku, ked je mamicka doma a nepracuje, tak hej, viem si predstavit, ze z tej nudy co ma doma sa rozhodne este sama svoje dieta ucit ...

 • Ondra Křek
  Ondra Křek Před 12 dny

  Zas bych byl opatrnýs tím vyjímáním dětí ze školy.kdybych to bral z osobního pohledu tak kdybych nechodil do školy o kamarády ani nezakopnu

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 9 dny

   +Lenka Peřichová Zkuste školu montessori nebo waldorf. typu, normální škola zdravé vztahy rozhodně nepodporuje.

  • Lenka Peřichová
   Lenka Peřichová Před 10 dny

   dcera chodí do školy a kámoše nemá,nestíhá odmítá odpojuje se a tak si ji mezi sebe neberou.už si touží kupovat přízeň učitelky kytkama a to je vše.doma už jen spoléhá na pomoc a stejně si to nezapamatuje. takžě nesouhlasím,leda že by bydlela v divočině...

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 11 dny

   To si jenom namlouváte.

 • Marcela r.
  Marcela r. Před 13 dny +12

  Je o čem přemýšlet- Poslušnost byla vždy prezentována jako kladná hodnota... třeba Karafiátovi Broučci poslušně zmrzli !!

 • Miroslava Andrésová
  Miroslava Andrésová Před 13 dny +3

  Vůbec jsem netušila,ze existují komunitni školy!Jdu googlit nějaké pro pardubický kraj😙

 • Branislav Ič
  Branislav Ič Před 13 dny

  Vsetko o com sa tu diskutuje je naozaj pekne za predpokladu inteligentnej a dokonalej spolocnosti...inak nie !! Napriklad taka romska osada. Asi uplne dobry priklad rodicia detom nedavaju a prinos pre spolocnost tiez asi nebude moc velky. Deti nechodia do skol, ale nezda sa mi, ze by im to nejako prospievalo a ucili sa same.. Ako to je teda, ze bez tradicneho vzdelania je to lepsia cesta pre deti?

  • radovan světlík
   radovan světlík Před 12 dny +1

   "Jsme schopni zabezpečit?"V rámci (početně) omezené komunity ano. On i ten komunismus funguje-ale ne v celé společnosti-státě-jen mezi lidmi, kteří se znají a důvěřují si (tak max komunita 200 lidí)-mají podobné ideály a životní filozofii...Dobré je mít např. osobní zkušenosti s tzv. LETS systémy alternativní ekonomiky. Tedy největší zádrhel je ve státě a jeho potřebě vše regulovat, do všeho kecat, vše řídit a kontrolovat (a hlavně zdanit). Stát je zkostnatělý moloch, který sám sebe "nezruší" v té podobě jaké nyní je-vyhovuje mu "status quo". Vše tedy závisí na nadšencích a jejich aktivitách...

 • Milena Berkmanová
  Milena Berkmanová Před 13 dny +8

  Vidím to dnes a denně při mých setkáváních s dětmi pri sportovních trénincích, jak jim školský systém bere energii a chuť doživota 🥰kéž změna přijde co nejdřív, ať se napáchá co nejméně škod. Děkuji za možnost být u této DUŠE K. Sdílím dál 💖

 • renata ligocka
  renata ligocka Před 13 dny +4

  Výborně :) průlomový aspekt vítán. Děkujeme.

 • AK
  AK Před 13 dny +12

  Každé slovo perla (PS: nechválím, konstatuji) :)

 • Tomáš Sadílek
  Tomáš Sadílek Před 13 dny +33

  38:50 škola krade dětem čas, díky za tyhle slova

 • Cesty
  Cesty Před 13 dny +32

  Paní Nováčková je skvělá. Současný školský systém je opravdu katastrofa. Já například nemám dokončenou ani základní školu. Ne snad proto, že bych nebyl schopný se něco naučit, ale proto, že mi právě ten systém vůbec nevyhovoval. Mě jednoduše škola překážela ve vzdělávání a přístup některých učitelů byl natolik hrozný, že jsem školní docházku vnímal doslova jako trest.
  Přitom, já se vždy vzdělával rád, četl jsem různé encyklopedie, odbornou literaturu a sám jsem se vzdělával v tom, co mě zajímalo. Takže ve škole byly předměty, ze kterých jsem měl jedničky, nebo dvojky a potom naopak předměty, ze kterých jsem měl čtyrky a pětky. Kdyby byla šestka, měl bych jí určitě také.
  Dvojka z chování pro mě také nebyl žádný problém a i když jsem nepatřil k takzvaným grázlům, tak některé učitele jsem zkrátka nedokázal vnímat jako autority. Nezasloužili si to a jejich vynucování si své důležitosti, či nadřazenosti vedlo jen k ještě větší rozepři. Někteří neměli ani problém s tím, hodit po mě i klíče. A že jich na tom svazku bylo :)
  Takže já měl školu rozdělenou na dva tábory předmětů a učitelů, což bylo jasně vidět na každém vysvědčení a troufnu si tvrdit, že nemalou roli v tom hrál přístup každého z učitelů.
  Dnes se živím sám tím, co mě baví a jsem relativně spokojený.
  Hezký den přeji

  • NO.1081 dist
   NO.1081 dist Před 11 dny +2

   +Lucie Weiszová Dejte vědět jak na něco příjdete.

  • Lucie Weiszová
   Lucie Weiszová Před 12 dny +2

   Mám to postavené úplně stejně, základní vzdělání sice mám, ale zdravotní školu jsem musela ukončit. Potýkala jsem se s úplně tím stejným co píšete. Známky, předměty, můj zájem, učitelé, autority, ,,2 tábory,, . Mluvíte mi z duše. Dnes mám dvouletou dcerku a trápí mě představa, že by si měla procházet tím stejným a hledám způsob, jak tomu předejít.

  • Mira Ricka
   Mira Ricka Před 13 dny +6

   Cesty ona jak mluvi pani na zacatku, vnejsi motivace je za urcitych podminek malo. U me se to tak stalo, i pres to, ze mam praci velice dobre zaplacenou. To cloveka prave drzi na miste, tezko se to opousti, denne s tim ale bojuju. Sam sebe nekdy nazyvam otrokem penez. Avsak kazdy sveho stesti strujce, ze ;-) mam tri male deti a rad bych, kdyby zjistili neprilis pozde, co by v zivote radi delali a zatim si sli. V tom je hodlam podporit.

  • Cesty
   Cesty Před 13 dny +3

   +Mira Ricka Ona každá práce, je vždycky práce. Stále je tam i ta vnější motivace, o které mluví paní Nováčková. Tedy i práce, která vás baví, může člověka občas štvát :) Takže nezoufat a přeji Vám hodně štěstí!

  • Mira Ricka
   Mira Ricka Před 13 dny +3

   cloveku driv nebo pozdeji dojde, ze mit praci, co mu dava smysl a bavi ho, je opravdu zivotni stesti. Ja ho zatim nemam.

 • Paulina Gardner
  Paulina Gardner Před 13 dny +2

  Jsem moc zvedava jestli bude v CR nekdy unschooling legalni?

  • MrDoublebass01
   MrDoublebass01 Před 9 dny +1

   Pokud se češi začnou chápat jako objednavatelé služeb, které platí ze svých daní (mj. i školství, zdravotnictví, sociální služby, úřady...) a budou chtít kvalitu odvedené práce od těch, které platí, je naděje, že unschooling bude pro většinu a ne pouze pro vyvolené. Jelikož je ale 60 % Čechů v současnosti s veřejným školstvím spokojeno, naděje na změnu, způsobenou většinou našich obyvatel, není.

  • Jakub Mosna
   Jakub Mosna Před 11 dny

   Scioskoly

  • Paulina Gardner
   Paulina Gardner Před 12 dny +1

   +Tomáš Škuta To mas pravdu. Ja v CR neziju ale sirim osvetu jak to jen jde. Tady mam kolem sebe komunitu minimalne 30ti unscholingovych rodin a ty deti jsou fakt uzasny.

  • Tomáš Škuta
   Tomáš Škuta Před 12 dny +1

   Dobrý den,to záleží od toho,kolik lidí se postaví proti dosavadnímu schématu vzdělávání,je to prostě na nás.....

 • Kytka
  Kytka Před 13 dny +9

  ...fakt nádhera, tohle se povedlo.

 • Kytka
  Kytka Před 13 dny +9

  tohle je hodně nadprůměrné video :)

 • Petr Stejskal
  Petr Stejskal Před 13 dny +11

  Jaroslav Dusek Komensky (on tak aktualni vizazi vypada...:-)

 • Natalia Ondruskova
  Natalia Ondruskova Před 13 dny +10

  Hudba je svetový jazyk! Hudba, lebo v nej je ukrytý budha (-:

 • Michal Viktorin
  Michal Viktorin Před 13 dny +6

  K těm odměnám a vnější motivaci.... nějak mi to připomíná práci nejen školství...

  • Soňa Dragounová
   Soňa Dragounová Před 13 dny

   +Paulina Gardner otrokem systému povětšinou ....

  • Michal Viktorin
   Michal Viktorin Před 13 dny

   +Paulina Gardner A proto je dětská práce zakázaná a chybí praxe...

  • Paulina Gardner
   Paulina Gardner Před 13 dny +7

   Skola nas pripravuje na to byt zamestnancem

 • Mahulen Kisir
  Mahulen Kisir Před 13 dny +13

  Děkuji, úžasné moudré povídání, které by měli slyšet všichni rodiče, učitelé, ředitelé škol, ale i děti:) Budoucnost má naději...

 • Zdenka Hanakova
  Zdenka Hanakova Před 13 dny +4

  Děkuji!!!

 • radovan světlík
  radovan světlík Před 13 dny +40

  hned je ten svět veselejší, když v něm žijí lidé s takovým náhledem na život!

 • CARLITO
  CARLITO Před 14 dny +12

  Genialne rozebrano :-)

 • oldřich bažant
  oldřich bažant Před 14 dny +27

  To je naprostá balada jak začít od mlada .Díky tipuji ,že tak 10 let se budu odnaučovat to jsem se musel naučit.Velký RESPEKT těmto tvorům co zde hovoří

 • Mylous Jakes
  Mylous Jakes Před 14 dny +22

  Moudrá žena...

 • Chs Jasmin
  Chs Jasmin Před 14 dny +12

  Video jsem si pustila až když mi mladší šla po obědě spinkat a starší je ve školičce - a věděla jsem proč. Chce to na to sledování mít klid a hlavně já se zase dojímám ♥ děkuji. Děkuji moc za povídání o respektu i k dětem. Stále se od nich vyžaduje respekt, ale mám pocit, že než má člověk občanku, tak se s ním moc s respektem nejedná. Líbilo by se mi i povídání s manželi Kopřivovými.

 • Tomáš Škuta
  Tomáš Škuta Před 14 dny +38

  Vynikající,jako vždy,v tomto vidím tu správnou cestu do budoucna,protože se změní vztahy nejen mezi lidmi,ale taky hlavně k přírodě..............

 • Natalia
  Natalia Před 14 dny +29

  Moji dva oblíbení lidé :-) paní Nováčková mi změnila život, defacto.(pohled)
  Díky její Respektovat a být respektován jsem hodně pochopila z mé minulosti a pomohla mi se synem dělat věci jinak, nevěděla jsem jak... A jsem za to moc ráda :-)

  • Boleslav Blílek
   Boleslav Blílek Před 5 dny

   +Jitka Bocková No jo!!!! Domácí úkoly ničí budoucí work-life balance.

  • Jitka Bocková
   Jitka Bocková Před 12 dny

   Asi jsem předběhla dobu, nepsala jsem domácí úkoly, protože jsem si od první třídy nevytvářela návyk "nosit práci domů". Škola pro mne končila odchodem ze školní budovy. Nepochopili to ani kantoři, ani rodiče. Nicméně jsem absolvovala základní i střední školu, až na vysoké mne bavilo dělat projekty mimo školní budovu :-)